Melinas fastigheter AB
Melinas fastigheter AB har organisationsnummer 559343-7022 (5593437022)
Aktiebolag • Org.nr: 559343-7022
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderJärfälla
Om företaget
Melinas fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 283 089 kr räkenskapsåret 2025 (346 790 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Melinas fastigheter AB 283 089 kr och redovisade ett resultat på 49 487 kr. Rörelsemarginalen var 43,9 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 2,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 6342,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,9 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 17,5 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 2,1 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 6342,8 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 37,8 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -18,4 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 167 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 14 av 21 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Järfälla.
- Plats 1 424 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 71 711 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 215 799 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -47,1 procent | 40,0 procent | 43,9 procent |
| Vinstmarginal | - | -47,0 procent | 16,4 procent | 17,5 procent |
| Soliditet | 0,7 procent | 0,4 procent | 1,3 procent | 2,1 procent |
| Kassalikviditet | 116,5 procent | 218,2 procent | 1029,4 procent | 6342,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -579,2 procent | -457,7 procent | 69,7 procent | 37,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 44,0 procent | -18,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ljungbackavägen 2Bc/o c/o Mina Sarkhosh
17568 Järfälla
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Ljungbackavägen 2B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Köp och försäljning av fastigheter och lokaler. Uthyrning av fastigheter och lokaler.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 87 100 kr | 240 906 kr | 346 790 kr | 283 089 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 30 653 kr | 129 822 kr | 144 451 kr | 82 689 kr |
| Övriga externa kostnader | 47 998 kr | 224 613 kr | 63 685 kr | 76 063 kr |
| Rörelseresultat | 8 449 kr | -113 529 kr | 138 654 kr | 124 337 kr |
| Ränteintäkter | 1 kr | 419 kr | 654 kr | 200 kr |
| Räntekostnader | 140 268 kr | 0 kr | 82 555 kr | 75 050 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -131 818 kr | -113 110 kr | 56 753 kr | 49 487 kr |
| Årets resultat | -132 179 kr | -113 110 kr | 56 753 kr | 49 487 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 000 000 kr | 6 240 000 kr | 6 240 000 kr | 6 240 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 000 000 kr | 6 240 000 kr | 6 240 000 kr | 6 240 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 174 914 kr | 308 122 kr | 127 167 kr | 65 331 kr |
| Kortfristiga fordringar | 152 248 kr | 192 099 kr | 56 502 kr | 21 400 kr |
| Kassa och bank | 22 666 kr | 116 023 kr | 70 665 kr | 43 931 kr |
| Summa tillgångar | 3 174 914 kr | 6 548 122 kr | 6 367 167 kr | 6 305 331 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 22 821 kr | 24 711 kr | 81 464 kr | 130 951 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 130 000 kr | 112 821 kr | -289 kr | 56 464 kr |
| Årets resultat | -132 179 kr | -113 110 kr | 56 753 kr | 49 487 kr |
| Kortfristiga skulder | 150 093 kr | 141 183 kr | 12 353 kr | 1 030 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 090 kr | 7 256 kr | 1 030 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 4 000 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 172 914 kr | 6 548 122 kr | 6 367 167 kr | 6 305 331 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Järfälla kommun bolaget bedriver köp och försäljning av fastigheter och lokaler. Uthyrning av fastigheter och lokaler.
Bolaget helt ägt dotterbolag till Melinas invest AB (559510-3630).
Företrädare
- Mina S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Melinas fastigheter AB för organisationsnummer?
Melinas fastigheter AB har organisationsnummer 559343-7022 (5593437022).
Var ligger Melinas fastigheter AB?
Melinas fastigheter AB har sin registrerade adress Ljungbackavägen 2B, 17568 Järfälla.
Vilken bransch är Melinas fastigheter AB verksamt i?
Melinas fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Melinas fastigheter AB?
Melinas fastigheter AB hade en nettoomsättning på 283 089 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.