YMG Events AB
YMG Events AB har organisationsnummer 559343-9648 (5593439648)
Aktiebolag • Org.nr: 559343-9648
Om företaget
YMG Events AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tumba. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93290). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och leasing av andra hushållsartiklar och varor för personligt bruk och cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 138 procent till 577 131 kr räkenskapsåret 2025 (242 467 kr föregående år).
Ökningen av nettoomsättningen beror främst på att bolaget genomförde fler och större event och arrangemang under 2025 jämfört med föregående år. Detta medförde högre intäkter från biljettförsäljning och övrig försäljning kopplad till verksamheten.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte YMG Events AB 577 131 kr och redovisade ett resultat på 5 169 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, under branschens median (median 4,4 procent). Soliditeten var 9,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 132,6 procent, under branschens median (median 189,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 4,4 procent | -4,8 procent till 16,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | 3,8 procent | -5,5 procent till 17,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 9,6 procent | 48,1 procent | 20,3 procent till 78,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 132,6 procent | 189,6 procent | 87,2 procent till 460,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 183,4 procent | 3,0 procent | -20,0 procent till 33,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 138,0 procent | 0,0 procent | -24,7 procent till 18,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 410 av 907 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
- Plats 4 av 6 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet med säte i Botkyrka.
- Plats 1 260 av 2 095 aktiebolag med säte i Botkyrka.
- Plats 60 660 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 182 560 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,1 procent | 3,5 procent | -22,9 procent | 0,9 procent |
| Vinstmarginal | 5,1 procent | 3,7 procent | -22,9 procent | 0,9 procent |
| Soliditet | 79,2 procent | 81,8 procent | -24,7 procent | 9,6 procent |
| Kassalikviditet | 711,3 procent | 703,6 procent | 127,6 procent | 132,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,7 procent | 41,5 procent | - | 183,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 285,5 procent | -69,3 procent | 138,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Prästgårdsvägen 3414740 Tumba
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Prästgårdsvägen 34 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver allt inom events så som uthyrning av personal, ljudanläggning, belysning, tält, stolar, bord, bestick, porslin, catering. Konsult inom dans och bemanning samt anordna egna events, därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 204 816 kr | 789 536 kr | 242 467 kr | 577 131 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 6 559 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 60 550 kr | 387 246 kr | 105 273 kr | 226 394 kr |
| Övriga externa kostnader | 133 693 kr | 374 438 kr | 193 175 kr | 345 150 kr |
| Personalkostnader | 228 kr | 0 kr | 418 kr | 406 kr |
| Rörelseresultat | 10 345 kr | 27 852 kr | -55 565 kr | 5 181 kr |
| Ränteintäkter | 65 kr | 1 692 kr | -3 kr | 245 kr |
| Räntekostnader | 4 kr | 0 kr | 53 kr | 257 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 10 406 kr | 29 544 kr | -55 621 kr | 5 169 kr |
| Bokslutsdispositioner | -2 631 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 1 625 kr | 7 422 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 6 150 kr | 22 122 kr | -55 621 kr | 5 169 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 39 307 kr | 65 164 kr | 9 532 kr | 29 390 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 1 497 kr | 3 967 kr | 24 523 kr |
| Kassa och bank | 39 307 kr | 63 667 kr | 5 565 kr | 4 867 kr |
| Summa tillgångar | 39 307 kr | 65 164 kr | 9 532 kr | 29 390 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 31 150 kr | 53 272 kr | -2 350 kr | 2 819 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 6 150 kr | 28 271 kr | -27 350 kr |
| Årets resultat | 6 150 kr | 22 122 kr | -55 621 kr | 5 169 kr |
| Obeskattade reserver | 2 631 kr | 2 631 kr | 2 631 kr | 2 631 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 526 kr | 9 261 kr | 7 471 kr | 22 160 kr |
| Skatteskulder | 1 625 kr | 9 047 kr | 7 471 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 901 kr | 214 kr | 0 kr | 22 160 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 39 307 kr | 65 164 kr | 9 532 kr | 29 390 kr |
Ur årsredovisningen
YMG Events AB med säte i Stockholm, arrangerar evenemang och produktioner inom musik- och nöjesbranschen. Bolaget arbetar med bokning, planering och genomförande av konserter, turnéer och artistframträdanden, både på egen hand och i samarbete med externa arrangörer.
Under räkenskapsåret har bolaget fortsatt att bedriva sin verksamhet inom event och arrangemang. Verksamheten har ökat jämfört med föregående år, vilket har medfört en väsentligt högre omsättning. Bolaget har under året genomfört flera arrangemang och samtidigt förbättrat resultatet jämfört med föregående räkenskapsår.
Företrädare
- Jonatan Yerson A (ordförande)
- Marjorie Alejandra A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har YMG Events AB för organisationsnummer?
YMG Events AB har organisationsnummer 559343-9648 (5593439648).
Var ligger YMG Events AB?
YMG Events AB har sin registrerade adress Prästgårdsvägen 34, 14740 Tumba.
Vilken bransch är YMG Events AB verksamt i?
YMG Events AB är registrerat i branschen övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter YMG Events AB?
YMG Events AB hade en nettoomsättning på 577 131 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Botkyrka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.