Clysterem AB
Clysterem AB har organisationsnummer 559344-2097 (5593442097)
Aktiebolag • Org.nr: 559344-2097
Om företaget
Clysterem AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Norrtälje. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig hälso- och sjukvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 67 procent till 665 619 kr räkenskapsåret 2025 (2 024 950 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Clysterem AB 665 619 kr och redovisade ett resultat på 90 358 kr. Rörelsemarginalen var 43,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 12,9 procent). Soliditeten var 90,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 26,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 318,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 43,4 procent | 12,9 procent | 0,1 procent till 34,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 40,1 procent | 12,6 procent | 0,3 procent till 34,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,3 procent | 63,9 procent | 41,4 procent till 85,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 26,5 procent | 318,5 procent | 161,3 procent till 776,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 8,3 procent | -7,5 procent till 42,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -67,1 procent | -3,8 procent | -25,9 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 666 000 kr | 715 000 kr | 274 000 kr till 1 122 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 3 000 kr | 367 000 kr | 75 000 kr till 668 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 257 av 707 aktiebolag inom annan övrig hälso- och sjukvård.
- Plats 5 av 12 aktiebolag inom annan övrig hälso- och sjukvård med säte i Solna.
- Plats 1 622 av 3 193 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 57 953 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 174 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 86,5 procent | 86,0 procent | 79,1 procent | 43,4 procent |
| Vinstmarginal | 447,7 procent | 99,8 procent | 91,7 procent | 40,1 procent |
| Soliditet | 91,2 procent | 85,9 procent | 83,3 procent | 90,3 procent |
| Kassalikviditet | 1106,1 procent | 705,8 procent | 596,1 procent | 26,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 99,3 procent | 36,8 procent | 22,2 procent | 1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 190,5 procent | -16,1 procent | -67,1 procent |
| Omsättning per anställd | 830 000 kr | 2 413 000 kr | 2 025 000 kr | 666 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 30 000 kr | 99 000 kr | 82 000 kr | 3 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Furusundsv 82c/o c/o Eriksson
76193 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper, medicinsk vård av legitimerad personal, samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86999Annan övrig hälso- och sjukvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 830 490 kr | 2 412 714 kr | 2 024 950 kr | 665 619 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 8 725 kr | 0 kr | 76 800 kr |
| Övriga externa kostnader | 82 276 kr | 259 177 kr | 385 008 kr | 99 002 kr |
| Personalkostnader | 30 015 kr | 99 187 kr | 81 602 kr | 3 181 kr |
| Avskrivningar | - | 1 760 kr | 5 040 kr | 119 522 kr |
| Rörelseresultat | 718 199 kr | 2 073 865 kr | 1 601 301 kr | 289 113 kr |
| Ränteintäkter | - | 16 075 kr | 261 695 kr | 141 481 kr |
| Räntekostnader | - | 82 kr | 5 109 kr | 6 864 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 718 199 kr | 2 408 808 kr | 1 857 887 kr | 267 167 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | -109 000 kr |
| Skatt | 152 106 kr | 430 960 kr | 382 778 kr | 67 809 kr |
| Årets resultat | 3 566 093 kr | 1 977 848 kr | 1 475 109 kr | 90 358 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 100 000 kr | 27 032 kr | 21 992 kr | 7 076 388 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 27 032 kr | 21 992 kr | 2 182 951 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 0 kr | - | 4 893 437 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 838 083 kr | 6 223 658 kr | 7 956 936 kr | 156 016 kr |
| Kortfristiga fordringar | 143 859 kr | 239 027 kr | 535 569 kr | 99 822 kr |
| Kassa och bank | 3 694 224 kr | 5 984 631 kr | 7 421 367 kr | 56 194 kr |
| Summa tillgångar | 3 938 083 kr | 6 250 690 kr | 7 978 928 kr | 7 232 404 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 3 591 093 kr | 5 368 941 kr | 6 644 050 kr | 6 534 408 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 3 366 093 kr | 5 143 941 kr | 6 419 050 kr |
| Årets resultat | 3 566 093 kr | 1 977 848 kr | 1 475 109 kr | 90 358 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 109 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 346 990 kr | 881 749 kr | 1 334 878 kr | 588 996 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 564 kr | 0 kr | 349 kr |
| Skatteskulder | 152 106 kr | 143 066 kr | 813 738 kr | 450 587 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 194 884 kr | 669 642 kr | 467 885 kr | 138 060 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 938 083 kr | 6 250 690 kr | 7 978 928 kr | 7 232 404 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm, bedriver medicinsk vård utförd av legitimerad personal.
Företrädare
- Ove Mikael E (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Clysterem AB för organisationsnummer?
Clysterem AB har organisationsnummer 559344-2097 (5593442097).
Var ligger Clysterem AB?
Clysterem AB har sin registrerade adress Furusundsv 82, 76193 Norrtälje.
Vilken bransch är Clysterem AB verksamt i?
Clysterem AB är registrerat i branschen annan övrig hälso- och sjukvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Clysterem AB?
Clysterem AB hade en nettoomsättning på 665 619 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Clysterem AB?
Clysterem AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Clysterem AB någon utdelning?
Styrelsen i Clysterem AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.