by Glenning AB
by Glenning AB har organisationsnummer 559344-6528 (5593446528)
Aktiebolag • Org.nr: 559344-6528
Om företaget
by Glenning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte by Glenning AB 140 758 kr och redovisade ett resultat på 12 080 kr. Rörelsemarginalen var 8,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,6 procent). Soliditeten var 80,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,5 procent). Kassalikviditeten var 417,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 106,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,3 procent | 1,6 procent | -3,6 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 8,6 procent | 1,2 procent | -3,7 procent till 6,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 80,6 procent | 35,5 procent | 11,8 procent till 70,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 417,5 procent | 106,5 procent | 33,1 procent till 341,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,1 procent | 3,8 procent | -18,3 procent till 31,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 638 av 2 082 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 159 av 203 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Stockholm.
- Plats 44 050 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 504 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 235 827 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 8,3 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 8,6 procent |
| Soliditet | 72,8 procent | 77,1 procent | 80,9 procent | 80,6 procent |
| Kassalikviditet | 367,7 procent | 436,5 procent | 414,4 procent | 417,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,0 procent | -4,5 procent | -1,1 procent | 7,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björngårdsgatan 2Ac/o Penny Glenning
11852 Stockholm
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Björngårdsgatan 2A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av värdepapper. Bedriva handel med motorfordon och därav förenlig verksamhet, även bedriva handel med möbler och inredning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | - | 140 758 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 7 900 kr | 0 kr | - | 123 794 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 467 kr | 10 842 kr | 5 038 kr | 5 339 kr |
| Rörelseresultat | -13 367 kr | -10 842 kr | -5 038 kr | 11 625 kr |
| Ränteintäkter | 431 kr | 3 727 kr | 3 247 kr | 455 kr |
| Räntekostnader | 3 kr | 71 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 142 159 kr | -7 186 kr | -1 791 kr | 12 080 kr |
| Årets resultat | 142 159 kr | -7 186 kr | -1 791 kr | 12 080 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 40 500 kr | 40 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 40 500 kr | 40 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 229 594 kr | 207 518 kr | 155 118 kr | 170 634 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 26 kr | 35 kr | 35 kr |
| Kassa och bank | 229 594 kr | 207 492 kr | 155 083 kr | 170 599 kr |
| Summa tillgångar | 229 594 kr | 207 518 kr | 195 618 kr | 211 134 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 167 159 kr | 159 973 kr | 158 182 kr | 170 262 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 142 159 kr | 134 973 kr | 133 182 kr |
| Årets resultat | 142 159 kr | -7 186 kr | -1 791 kr | 12 080 kr |
| Kortfristiga skulder | 62 435 kr | 47 545 kr | 37 436 kr | 40 872 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 62 435 kr | 47 545 kr | 37 436 kr | 40 872 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 229 594 kr | 207 518 kr | 195 618 kr | 211 134 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2021. Verksamheten förvaltar värdepapper,bedriver handel med motorfordon samt även handel med möbler och inredning.
Företrädare
- Penelope Kristina G (styrelseledamot)
- Carl-Fredrik G (styrelsesuppleant)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har by Glenning AB för organisationsnummer?
by Glenning AB har organisationsnummer 559344-6528 (5593446528).
Var ligger by Glenning AB?
by Glenning AB har sin registrerade adress Björngårdsgatan 2A, 11852 Stockholm.
Vilken bransch är by Glenning AB verksamt i?
by Glenning AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter by Glenning AB?
by Glenning AB hade en nettoomsättning på 140 758 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.