Holms Bleck & Plåt AB
Holms Bleck & Plåt AB har organisationsnummer 559344-6650 (5593446650)
Aktiebolag • Org.nr: 559344-6650
Om företaget
Holms Bleck & Plåt AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trönödal. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon, takarbeten av plåt och byggande av bostadshus och andra byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 11 procent till 1 909 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 718 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Holms Bleck & Plåt AB 1 909 000 kr och redovisade ett resultat på -250 073 kr. Rörelsemarginalen var -12,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,6 procent). Soliditeten var 3,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 347,9 procent, över branschens median (median 197,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,4 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -16,3 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 3,4 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 347,9 procent | 197,7 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -293,7 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 11,1 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,2 procent | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,9 procent | 20,9 procent | -12,4 procent |
| Vinstmarginal | 30,9 procent | 20,9 procent | -16,3 procent |
| Soliditet | 49,4 procent | 32,3 procent | 3,4 procent |
| Kassalikviditet | 302,9 procent | 287,1 procent | 347,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 85,4 procent | 49,1 procent | -293,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 116,4 procent | 11,1 procent |
| Omsättning per anställd | 794 000 kr | 1 718 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 42 000 kr | 11 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rappsta 41482695 Trönödal
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Rappsta 414 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom plåtslageri, bygg och fastighetsbranschen, entreprenad inom bygg- och mark samt konsulttjänster inom tidigare nämnda områden, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med motorfordon samt konsultverksamhet inom detta område. Bolaget skall även idka förvaltning av värdepapper och konsultation inom företagsledning och försäljning därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 794 276 kr | 1 718 497 kr | 1 908 869 kr |
| Övriga externa kostnader | 82 911 kr | 438 862 kr | 1 342 670 kr |
| Personalkostnader | 42 303 kr | 10 984 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | 2 850 kr | 89 145 kr |
| Rörelseresultat | 244 982 kr | 358 840 kr | -237 243 kr |
| Ränteintäkter | - | -4 kr | 14 kr |
| Räntekostnader | 265 kr | 307 kr | 73 844 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 244 717 kr | 358 529 kr | -311 073 kr |
| Bokslutsdispositioner | -61 000 kr | -150 000 kr | 61 000 kr |
| Skatt | 38 027 kr | 43 985 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 145 690 kr | 164 544 kr | -250 073 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | - | 54 150 kr | 1 519 905 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 54 150 kr | 1 519 905 kr |
| Omsättningstillgångar | 345 868 kr | 985 252 kr | 993 056 kr |
| Kortfristiga fordringar | 311 362 kr | 981 870 kr | 896 476 kr |
| Kassa och bank | 34 506 kr | 3 382 kr | 96 580 kr |
| Summa tillgångar | 345 868 kr | 1 039 402 kr | 2 512 961 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 170 690 kr | 335 234 kr | 85 160 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 145 690 kr | 310 234 kr |
| Årets resultat | 145 690 kr | 164 544 kr | -250 073 kr |
| Obeskattade reserver | 61 000 kr | 61 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 114 178 kr | 343 168 kr | 285 456 kr |
| Leverantörsskulder | - | 46 674 kr | 24 954 kr |
| Skatteskulder | 28 423 kr | 66 068 kr | 1 220 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 64 755 kr | 59 426 kr | 74 940 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 345 868 kr | 1 039 402 kr | 2 512 961 kr |
Företrädare
- Peter H (ordförande)
Undertecknad i Söderhamn den dag som framgår av min elektroniska signatur.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Holms Bleck & Plåt AB för organisationsnummer?
Holms Bleck & Plåt AB har organisationsnummer 559344-6650 (5593446650).
Var ligger Holms Bleck & Plåt AB?
Holms Bleck & Plåt AB har sin registrerade adress Rappsta 414, 82695 Trönödal.
Vilken bransch är Holms Bleck & Plåt AB verksamt i?
Holms Bleck & Plåt AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Holms Bleck & Plåt AB?
Holms Bleck & Plåt AB hade en nettoomsättning på 1 909 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Söderhamn
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.