K Leadership AB
K Leadership AB har organisationsnummer 559345-3813 (5593453813)
Aktiebolag • Org.nr: 559345-3813
Om företaget
K Leadership AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenungsund. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 35 procent till 5 891 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 375 000 kr föregående år).
Omsättningen har ökat beroende på att avtal med ny kund slagit igenom fullt ut under räkenskapsåret och
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte K Leadership AB 5 891 000 kr och redovisade ett resultat på 2 295 151 kr. Rörelsemarginalen var 74,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 59,4 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 654,8 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,5 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 69,8 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 59,4 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 654,8 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 34,7 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 5 891 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 237 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 847 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 4 av 80 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Stenungsund.
- Plats 110 av 958 aktiebolag med säte i Stenungsund.
- Plats 5 694 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 31 787 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 65,7 procent | 25,6 procent | 63,5 procent | 74,5 procent |
| Vinstmarginal | 65,7 procent | 26,1 procent | 64,8 procent | 69,8 procent |
| Soliditet | 59,4 procent | 45,6 procent | 58,4 procent | 59,4 procent |
| Kassalikviditet | 602,4 procent | 299,1 procent | 807,2 procent | 654,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,1 procent | 39,4 procent | 68,2 procent | 52,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 33,5 procent | 52,8 procent | 34,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 145 000 kr | 2 864 000 kr | 4 375 000 kr | 5 891 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 625 000 kr | 1 965 000 kr | 1 320 000 kr | 1 237 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Aspvägen 1744447 Stenungsund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva ledarskapsutveckling, verksamhets- utveckling, transformering, implementering av operationell excellens inklusive hållbarhet, digitalisering och effektivisering samt ha uppgifter på företagsledande och styrelsenivå på den svenska och internationella marknaden samt därmed förenlig verksamhet. Därtill även jordbruk och skogsbruk samt äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 145 448 kr | 2 863 903 kr | 4 374 953 kr | 5 891 336 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 14 128 kr | 85 134 kr | 107 220 kr | 100 384 kr |
| Övriga externa kostnader | 124 213 kr | 249 734 kr | 348 615 kr | 281 487 kr |
| Personalkostnader | 624 927 kr | 1 964 997 kr | 1 319 715 kr | 1 236 773 kr |
| Rörelseresultat | 1 410 436 kr | 734 306 kr | 2 777 999 kr | 4 386 642 kr |
| Ränteintäkter | - | 13 477 kr | 59 394 kr | 65 395 kr |
| Räntekostnader | - | 121 kr | 28 kr | 315 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 410 436 kr | 747 662 kr | 2 837 365 kr | 4 110 575 kr |
| Bokslutsdispositioner | -353 000 kr | -190 000 kr | -714 000 kr | -1 122 000 kr |
| Skatt | 218 642 kr | 117 539 kr | 441 921 kr | 693 424 kr |
| Årets resultat | 838 794 kr | 440 123 kr | 1 681 444 kr | 2 295 151 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 28 000 kr | 91 000 kr | 195 000 kr | 3 264 753 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 28 000 kr | 91 000 kr | 195 000 kr | 3 264 753 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 425 422 kr | 2 356 139 kr | 4 028 209 kr | 4 166 625 kr |
| Kortfristiga fordringar | 356 517 kr | 371 542 kr | 1 211 919 kr | 1 851 041 kr |
| Kassa och bank | 1 068 905 kr | 1 984 597 kr | 2 816 290 kr | 2 315 584 kr |
| Summa tillgångar | 1 453 422 kr | 2 447 139 kr | 4 223 209 kr | 7 431 378 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 863 794 kr | 1 116 367 kr | 2 467 161 kr | 4 416 012 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 651 244 kr | 760 717 kr | 2 095 861 kr |
| Årets resultat | 838 794 kr | 440 123 kr | 1 681 444 kr | 2 295 151 kr |
| Obeskattade reserver | 353 000 kr | 543 000 kr | 1 257 000 kr | 2 379 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 236 628 kr | 787 772 kr | 499 048 kr | 636 366 kr |
| Leverantörsskulder | 49 325 kr | 16 723 kr | 71 116 kr | 29 911 kr |
| Skatteskulder | 82 813 kr | 60 359 kr | 265 265 kr | 450 424 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 912 kr | 42 216 kr | 41 901 kr | 42 350 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 453 422 kr | 2 447 139 kr | 4 223 209 kr | 7 431 378 kr |
Företrädare
- Kristina F
Undertecknad i Stenungsund 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har K Leadership AB för organisationsnummer?
K Leadership AB har organisationsnummer 559345-3813 (5593453813).
Var ligger K Leadership AB?
K Leadership AB har sin registrerade adress Aspvägen 17, 44447 Stenungsund.
Vilken bransch är K Leadership AB verksamt i?
K Leadership AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter K Leadership AB?
K Leadership AB hade en nettoomsättning på 5 891 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har K Leadership AB?
K Leadership AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår K Leadership AB någon utdelning?
Styrelsen i K Leadership AB föreslog en utdelning på 356 200 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stenungsund
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.