Ostermanvision AB
Ostermanvision AB har organisationsnummer 559346-0636 (5593460636)
Aktiebolag • Org.nr: 559346-0636
Om företaget
Ostermanvision AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjöbaden. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom fastighetsrelaterad stödverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 833 803 kr räkenskapsåret 2025 (848 297 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ostermanvision AB 833 803 kr och redovisade ett resultat på -6 731 kr. Rörelsemarginalen var -0,8 procent, under branschens median (median 7,5 procent). Soliditeten var 27,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 138,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,8 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -0,8 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 27,6 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 138,1 procent | 260,3 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -18,6 procent | 11,1 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,7 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 297 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 696 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 29 415 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 52 814 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 159 276 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,3 procent | -9,2 procent | 3,3 procent | -0,8 procent |
| Vinstmarginal | 9,3 procent | -9,2 procent | 3,2 procent | -0,8 procent |
| Soliditet | 26,5 procent | 8,0 procent | 29,9 procent | 27,6 procent |
| Kassalikviditet | 136,0 procent | 108,8 procent | 142,7 procent | 138,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 78,4 procent | -633,6 procent | 63,2 procent | -18,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -13,5 procent | -21,6 procent | -1,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Marenvägen 2713337 Saltsjöbaden
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva reklam- och mediaproduktion, fastighetsunderhåll och nyproduktion inom bygg och anläggning samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 251 223 kr | 1 082 615 kr | 848 297 kr | 833 803 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 18 857 kr |
| Övriga externa kostnader | 288 259 kr | 225 694 kr | 226 694 kr | 267 841 kr |
| Personalkostnader | 846 411 kr | 956 750 kr | 593 502 kr | 591 899 kr |
| Rörelseresultat | 116 553 kr | -99 829 kr | 28 101 kr | -7 080 kr |
| Ränteintäkter | - | 14 kr | 25 kr | 342 kr |
| Räntekostnader | 235 kr | 120 kr | 987 kr | -7 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 116 318 kr | -99 935 kr | 27 139 kr | -6 731 kr |
| Skatt | 25 611 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 90 707 kr | -99 935 kr | 27 139 kr | -6 731 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 436 898 kr | 195 982 kr | 143 420 kr | 131 263 kr |
| Kortfristiga fordringar | 172 345 kr | 134 482 kr | 37 351 kr | 125 175 kr |
| Kassa och bank | 264 553 kr | 61 500 kr | 106 069 kr | 6 088 kr |
| Summa tillgångar | 436 898 kr | 195 982 kr | 143 420 kr | 131 263 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 115 707 kr | 15 772 kr | 42 911 kr | 36 180 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 90 707 kr | -9 228 kr | 17 911 kr |
| Årets resultat | 90 707 kr | -99 935 kr | 27 139 kr | -6 731 kr |
| Kortfristiga skulder | 321 191 kr | 180 210 kr | 100 509 kr | 95 083 kr |
| Leverantörsskulder | 10 827 kr | 15 281 kr | 3 344 kr | 7 217 kr |
| Skatteskulder | 27 168 kr | 33 715 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 178 454 kr | 99 236 kr | 81 736 kr | 78 307 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 436 898 kr | 195 982 kr | 143 420 kr | 131 263 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Stockholm, bildades 2021 och bedriver sedan dess reklam och mediaproduktion samt fastighetsunderhåll och nyproduktion inom bygg- och anläggning.
Företrädare
- Joachim O (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ostermanvision AB för organisationsnummer?
Ostermanvision AB har organisationsnummer 559346-0636 (5593460636).
Var ligger Ostermanvision AB?
Ostermanvision AB har sin registrerade adress Marenvägen 27, 13337 Saltsjöbaden.
Vilken bransch är Ostermanvision AB verksamt i?
Ostermanvision AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ostermanvision AB?
Ostermanvision AB hade en nettoomsättning på 833 803 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.