Reyan Taxi AB
Reyan Taxi AB har organisationsnummer 559346-7722 (5593467722)
Aktiebolag • Org.nr: 559346-7722
Om företaget
Reyan Taxi AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 4 481 227 kr räkenskapsåret 2025 (4 325 378 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Reyan Taxi AB 4 481 227 kr och redovisade ett resultat på -134 423 kr. Rörelsemarginalen var -2,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 2,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,7 procent). Kassalikviditeten var 38,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,9 procent | 5,5 procent | 0,6 procent till 13,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -3,0 procent | 4,6 procent | 0,0 procent till 13,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 2,1 procent | 38,7 procent | 17,7 procent till 67,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 38,9 procent | 188,4 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -441,3 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 3,6 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 560 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 263 000 kr | 378 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 286 av 2 196 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 8 av 46 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Järfälla.
- Plats 239 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 12 470 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 40 555 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,7 procent | 1,6 procent | 0,0 procent | -2,9 procent |
| Vinstmarginal | 3,7 procent | 1,7 procent | 0,0 procent | -3,0 procent |
| Soliditet | 19,1 procent | 3,8 procent | 4,7 procent | 2,1 procent |
| Kassalikviditet | 268,9 procent | 162,9 procent | 51,6 procent | 38,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,8 procent | 43,7 procent | -6,6 procent | -441,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 413,9 procent | 78,1 procent | 3,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 809 000 kr | 541 000 kr | 560 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 385 000 kr | 270 000 kr | 263 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stavbygränd 19 lgh 1301c/o Mahammed Adam Mahammedsaleh
16375 Spånga
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Stavbygränd 19 lgh 1301 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva taxiverksamhet och ska ansluta till några taxiföretag.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 472 519 kr | 2 428 276 kr | 4 325 378 kr | 4 481 227 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 8 648 kr | 110 204 kr | 251 015 kr | 150 793 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 219 615 kr | 1 032 920 kr | 1 729 805 kr | 1 923 894 kr |
| Övriga externa kostnader | 47 028 kr | 199 447 kr | 204 319 kr | 165 102 kr |
| Personalkostnader | 191 002 kr | 1 155 058 kr | 2 161 795 kr | 2 104 713 kr |
| Avskrivningar | 5 983 kr | 72 323 kr | 264 910 kr | 361 850 kr |
| Rörelseresultat | 17 539 kr | 39 915 kr | -436 kr | -132 068 kr |
| Ränteintäkter | 2 kr | 531 kr | 297 kr | 43 kr |
| Räntekostnader | 10 kr | 299 kr | 548 kr | 2 398 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 17 531 kr | 40 147 kr | -687 kr | -134 423 kr |
| Skatt | 3 611 kr | 9 904 kr | 3 596 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 13 920 kr | 30 243 kr | -4 283 kr | -134 423 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 50 017 kr | 1 240 477 kr | 1 095 567 kr | 1 154 164 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 017 kr | 1 240 477 kr | 1 095 567 kr | 1 154 164 kr |
| Omsättningstillgångar | 153 543 kr | 571 532 kr | 284 472 kr | 299 187 kr |
| Kortfristiga fordringar | 16 624 kr | 323 376 kr | 172 855 kr | 174 934 kr |
| Kassa och bank | 136 919 kr | 248 156 kr | 111 617 kr | 124 253 kr |
| Summa tillgångar | 203 560 kr | 1 812 009 kr | 1 380 039 kr | 1 453 351 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 38 920 kr | 69 163 kr | 64 880 kr | 30 458 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 13 920 kr | 44 163 kr | 139 881 kr |
| Årets resultat | 13 920 kr | 30 243 kr | -4 283 kr | -134 423 kr |
| Kortfristiga skulder | 57 095 kr | 350 797 kr | 551 605 kr | 769 374 kr |
| Leverantörsskulder | 7 272 kr | 39 680 kr | 205 704 kr | 352 813 kr |
| Skatteskulder | 3 611 kr | 13 515 kr | 15 680 kr | 2 180 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 223 kr | 18 382 kr | 63 828 kr | 99 632 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 203 560 kr | 1 812 009 kr | 1 380 039 kr | 1 453 351 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholms län, Järfälla kommun registrerades år 2021 och bedriver sedan dess taxi verksamhet i mindre skala.
Företrädare
- Mahammed Adam M (verkställande direktör)
Undertecknad i STOCKHOLM 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Reyan Taxi AB för organisationsnummer?
Reyan Taxi AB har organisationsnummer 559346-7722 (5593467722).
Var ligger Reyan Taxi AB?
Reyan Taxi AB har sin registrerade adress Stavbygränd 19 lgh 1301, 16375 Spånga.
Vilken bransch är Reyan Taxi AB verksamt i?
Reyan Taxi AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Reyan Taxi AB?
Reyan Taxi AB hade en nettoomsättning på 4 481 227 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Reyan Taxi AB?
Reyan Taxi AB hade i genomsnitt 8 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.