Bilvårdsproffsen i Enköping AB
Bilvårdsproffsen i Enköping AB har organisationsnummer 559346-7821 (5593467821)
Aktiebolag • Org.nr: 559346-7821
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarEnköping
Om företaget
Bilvårdsproffsen i Enköping AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enköping. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 38 procent till 1 127 446 kr räkenskapsåret 2025 (1 826 956 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % eftersom företaget har fått färre uppdrag under räkenskapsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bilvårdsproffsen i Enköping AB 1 127 446 kr och redovisade ett resultat på 69 677 kr. Rörelsemarginalen var 7,8 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 87,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 724,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,8 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 87,1 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 724,6 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -38,3 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 564 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 323 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 779 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 5 av 16 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Enköping.
- Plats 571 av 1 361 aktiebolag med säte i Enköping.
- Plats 4 448 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 135 227 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,9 procent | 7,9 procent | 8,7 procent | 7,8 procent |
| Vinstmarginal | 25,9 procent | 8,2 procent | 8,8 procent | 7,8 procent |
| Soliditet | 66,1 procent | 50,8 procent | 60,7 procent | 87,1 procent |
| Kassalikviditet | 232,8 procent | 181,2 procent | 233,4 procent | 724,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,0 procent | 41,5 procent | 31,4 procent | 20,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 55,8 procent | -27,4 procent | -38,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 629 000 kr | 913 000 kr | 564 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 510 000 kr | 602 000 kr | 323 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Salavägen 574539 Enköping
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Salavägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bilvård samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 614 694 kr | 2 516 360 kr | 1 826 956 kr | 1 127 446 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 77 084 kr | 340 719 kr | 84 993 kr | 140 178 kr |
| Övriga externa kostnader | 228 203 kr | 508 309 kr | 441 608 kr | 442 634 kr |
| Personalkostnader | 968 625 kr | 2 040 121 kr | 1 203 151 kr | 646 241 kr |
| Avskrivningar | 33 025 kr | 29 400 kr | 29 400 kr | 29 400 kr |
| Rörelseresultat | 418 321 kr | 199 200 kr | 159 019 kr | 87 787 kr |
| Ränteintäkter | - | 6 064 kr | 130 kr | 566 kr |
| Räntekostnader | 409 kr | -1 149 kr | -713 kr | -146 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 417 912 kr | 206 413 kr | 159 862 kr | 88 499 kr |
| Skatt | 86 175 kr | 42 223 kr | 33 658 kr | 18 822 kr |
| Årets resultat | 331 737 kr | 164 190 kr | 126 204 kr | 69 677 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 113 975 kr | 84 575 kr | 55 175 kr | 25 775 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 113 975 kr | 84 575 kr | 55 175 kr | 25 775 kr |
| Omsättningstillgångar | 425 498 kr | 694 888 kr | 606 979 kr | 372 428 kr |
| Kortfristiga fordringar | 231 496 kr | 373 566 kr | 300 934 kr | 212 332 kr |
| Kassa och bank | 194 002 kr | 321 322 kr | 306 045 kr | 160 096 kr |
| Summa tillgångar | 539 473 kr | 779 463 kr | 662 154 kr | 398 203 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 356 737 kr | 395 927 kr | 402 132 kr | 346 808 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 206 737 kr | 250 928 kr | 252 131 kr |
| Årets resultat | 331 737 kr | 164 190 kr | 126 204 kr | 69 677 kr |
| Kortfristiga skulder | 182 736 kr | 383 536 kr | 260 022 kr | 51 395 kr |
| Skatteskulder | 86 175 kr | 42 223 kr | 33 658 kr | 18 822 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 96 561 kr | 150 511 kr | 91 165 kr | 32 573 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 539 473 kr | 779 463 kr | 662 154 kr | 398 203 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom bilvård. Företaget har sitt säte i Enköping.
Företrädare
- Sara E
Undertecknad i Enköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bilvårdsproffsen i Enköping AB för organisationsnummer?
Bilvårdsproffsen i Enköping AB har organisationsnummer 559346-7821 (5593467821).
Var ligger Bilvårdsproffsen i Enköping AB?
Bilvårdsproffsen i Enköping AB har sin registrerade adress Salavägen 5, 74539 Enköping.
Vilken bransch är Bilvårdsproffsen i Enköping AB verksamt i?
Bilvårdsproffsen i Enköping AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bilvårdsproffsen i Enköping AB?
Bilvårdsproffsen i Enköping AB hade en nettoomsättning på 1 127 446 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bilvårdsproffsen i Enköping AB?
Bilvårdsproffsen i Enköping AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Enköping
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.