LeAder Redovisning & Consulting AB
LeAder Redovisning & Consulting AB har organisationsnummer 559347-7747 (5593477747)
Aktiebolag • Org.nr: 559347-7747
Om företaget
LeAder Redovisning & Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Södertälje. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 807 975 kr räkenskapsåret 2025 (957 572 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte LeAder Redovisning & Consulting AB 807 975 kr och redovisade ett resultat på 3 005 kr. Rörelsemarginalen var 3,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,0 procent). Soliditeten var 46,3 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 1152,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,1 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 46,3 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 1152,7 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 571,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 2,1 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,6 procent | 2,0 procent | -12,4 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 808 000 kr | 917 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 326 000 kr | 570 000 kr | 264 000 kr till 785 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 231 av 9 271 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 13 av 17 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Salem.
- Plats 189 av 376 aktiebolag med säte i Salem.
- Plats 53 021 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 159 426 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,7 procent | 5,8 procent | 1,6 procent | 3,1 procent |
| Vinstmarginal | 2,8 procent | 5,8 procent | 0,7 procent | 0,6 procent |
| Soliditet | 71,3 procent | 65,8 procent | 45,9 procent | 46,3 procent |
| Kassalikviditet | 248,0 procent | 250,3 procent | 618,8 procent | 1152,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,4 procent | 27,4 procent | 3,0 procent | 2,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 145,5 procent | 13,3 procent | -15,6 procent |
| Omsättning per anställd | 344 000 kr | 845 000 kr | 958 000 kr | 808 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 202 000 kr | 584 000 kr | 578 000 kr | 326 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Järnagatan 1615173 Södertälje
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Järnagatan 16 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska utföra redovisnings- och ekonomitjänster samt därigenom förenlig verksamhet
Bransch
- 69201Redovisning och bokföring; skatterådgivningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 344 313 kr | 845 297 kr | 957 572 kr | 807 975 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 108 795 kr | 124 445 kr | -9 624 kr | -49 600 kr |
| Övriga externa kostnader | 230 638 kr | 326 847 kr | 344 157 kr | 392 366 kr |
| Personalkostnader | 202 387 kr | 583 687 kr | 577 541 kr | 326 088 kr |
| Avskrivningar | 10 833 kr | 10 000 kr | 10 915 kr | 14 826 kr |
| Rörelseresultat | 9 250 kr | 49 208 kr | 15 335 kr | 25 095 kr |
| Ränteintäkter | 229 kr | 459 kr | 464 kr | 931 kr |
| Räntekostnader | - | 558 kr | 9 200 kr | 21 479 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 9 479 kr | 49 109 kr | 6 599 kr | 4 547 kr |
| Skatt | 2 245 kr | 12 425 kr | 2 408 kr | 1 542 kr |
| Årets resultat | 7 234 kr | 36 684 kr | 4 191 kr | 3 005 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 39 167 kr | 29 167 kr | 31 982 kr | 29 636 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 12 815 kr | 20 469 kr |
| Omsättningstillgångar | 97 289 kr | 174 431 kr | 268 716 kr | 275 306 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 872 kr | 160 679 kr | 196 550 kr | 227 169 kr |
| Kassa och bank | 63 417 kr | 13 752 kr | 72 166 kr | 48 137 kr |
| Summa tillgångar | 136 456 kr | 203 598 kr | 300 698 kr | 304 942 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 97 234 kr | 133 918 kr | 138 109 kr | 141 114 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 65 000 kr | 72 234 kr | 108 918 kr | 113 109 kr |
| Årets resultat | 7 234 kr | 36 684 kr | 4 191 kr | 3 005 kr |
| Kortfristiga skulder | 39 222 kr | 69 680 kr | 43 423 kr | 23 884 kr |
| Leverantörsskulder | 11 254 kr | 16 098 kr | 17 707 kr | 1 001 kr |
| Skatteskulder | -7 828 kr | 4 516 kr | 0 kr | 1 542 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 35 796 kr | 49 066 kr | 25 716 kr | 21 341 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 136 456 kr | 203 598 kr | 300 698 kr | 304 942 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget ska utföra redovisnings- och ekonomitjänster. Företaget har sitt säte i Salem.
Företrädare
- Lena Ann Sofie B
Undertecknad i Salem 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har LeAder Redovisning & Consulting AB för organisationsnummer?
LeAder Redovisning & Consulting AB har organisationsnummer 559347-7747 (5593477747).
Var ligger LeAder Redovisning & Consulting AB?
LeAder Redovisning & Consulting AB har sin registrerade adress Järnagatan 16, 15173 Södertälje.
Vilken bransch är LeAder Redovisning & Consulting AB verksamt i?
LeAder Redovisning & Consulting AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter LeAder Redovisning & Consulting AB?
LeAder Redovisning & Consulting AB hade en nettoomsättning på 807 975 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har LeAder Redovisning & Consulting AB?
LeAder Redovisning & Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Salem
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.