Gabbels Invest AB
Gabbels Invest AB har organisationsnummer 559348-3513 (5593483513)
Aktiebolag • Org.nr: 559348-3513
Om företaget
Gabbels Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2021. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som elinstallationer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gabbels Invest AB 0 kr och redovisade ett resultat på 908 701 kr. Soliditeten var 99,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,9 procent). Kassalikviditeten var 18664,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 239,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 procent | 53,9 procent | 32,6 procent till 75,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 18664,7 procent | 239,0 procent | 143,0 procent till 438,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 9,6 procent | 20,6 procent | 0,2 procent till 49,5 procent | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 procent | 99,7 procent | 99,8 procent | 99,5 procent |
| Kassalikviditet | 2767,1 procent | 11173,3 procent | 45322,3 procent | 18664,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 99,1 procent | 23,6 procent | 59,0 procent | 9,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Årbylundsgatan 1172346 Västerås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Årbylundsgatan 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med värdepapper. samt äga och förvalta aktier i andra onoterade bolag.
Bransch
- 43210ElinstallationerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 20 493 kr | 1 250 kr | 0 kr | 23 188 kr |
| Rörelseresultat | -20 493 kr | -1 250 kr | 0 kr | -23 188 kr |
| Ränteintäkter | - | 17 246 kr | 47 751 kr | 137 892 kr |
| Räntekostnader | 1 270 kr | 121 kr | 17 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 719 220 kr | 845 739 kr | 5 179 334 kr | 932 318 kr |
| Skatt | - | - | 9 360 kr | 23 617 kr |
| Årets resultat | 2 719 220 kr | 845 739 kr | 5 169 974 kr | 908 701 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 2 482 515 kr | 2 482 515 kr | 4 900 kr | 4 900 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 482 515 kr | 2 482 515 kr | 4 900 kr | 4 900 kr |
| Omsättningstillgångar | 276 705 kr | 1 117 445 kr | 8 774 393 kr | 9 514 711 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 828 kr | 16 612 kr | 7 331 193 kr | 837 765 kr |
| Kassa och bank | 274 877 kr | 1 100 833 kr | 1 443 200 kr | 8 676 946 kr |
| Summa tillgångar | 2 759 220 kr | 3 599 960 kr | 8 779 293 kr | 9 519 611 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 2 744 220 kr | 3 589 959 kr | 8 759 933 kr | 9 468 634 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 2 719 220 kr | 3 564 959 kr | 8 534 933 kr |
| Årets resultat | 2 719 220 kr | 845 739 kr | 5 169 974 kr | 908 701 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 000 kr | 10 001 kr | 19 360 kr | 50 977 kr |
| Skatteskulder | - | - | 9 360 kr | 32 977 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 759 220 kr | 3 599 960 kr | 8 779 293 kr | 9 519 611 kr |
Företrädare
- Dennis G
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gabbels Invest AB för organisationsnummer?
Gabbels Invest AB har organisationsnummer 559348-3513 (5593483513).
Var ligger Gabbels Invest AB?
Gabbels Invest AB har sin registrerade adress Årbylundsgatan 11, 72346 Västerås.
Vilken bransch är Gabbels Invest AB verksamt i?
Gabbels Invest AB är registrerat i branschen elinstallationer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gabbels Invest AB?
Gabbels Invest AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-24
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.