Luem Consulting AB
Luem Consulting AB har organisationsnummer 559349-0633 (5593490633)
Aktiebolag • Org.nr: 559349-0633
Om företaget
Luem Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Märsta. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 6 procent till 1 863 998 kr räkenskapsåret 2025 (1 993 197 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Luem Consulting AB 1 863 998 kr och redovisade ett resultat på 526 385 kr. Rörelsemarginalen var 35,6 procent, över branschens median (median 21,2 procent). Soliditeten var 88,0 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 559,6 procent, över branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 35,6 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 35,6 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 88,0 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 559,6 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 32,9 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -6,5 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 864 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 035 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 152 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 16 av 163 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Sigtuna.
- Plats 405 av 1 523 aktiebolag med säte i Sigtuna.
- Plats 29 179 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 90 893 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 57,3 procent | 30,0 procent | 43,7 procent | 35,6 procent |
| Vinstmarginal | 57,3 procent | 30,0 procent | 43,7 procent | 35,6 procent |
| Soliditet | 74,4 procent | 77,3 procent | 85,7 procent | 88,0 procent |
| Kassalikviditet | 359,7 procent | 331,5 procent | 436,5 procent | 559,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 97,3 procent | 44,1 procent | 50,2 procent | 32,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,1 procent | 14,9 procent | -6,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 973 000 kr | 1 734 000 kr | 1 993 000 kr | 1 864 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 755 000 kr | 1 147 000 kr | 1 059 000 kr | 1 035 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tulpanvägen 419542 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att erbjuda konsulttjänster inom IT.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 973 374 kr | 1 734 150 kr | 1 993 197 kr | 1 863 998 kr |
| Övriga externa kostnader | 87 132 kr | 65 914 kr | 63 145 kr | 165 301 kr |
| Personalkostnader | 754 901 kr | 1 147 336 kr | 1 059 485 kr | 1 035 014 kr |
| Rörelseresultat | 1 131 341 kr | 520 900 kr | 870 567 kr | 663 683 kr |
| Ränteintäkter | 25 kr | 356 kr | 809 kr | 239 kr |
| Räntekostnader | - | 847 kr | 8 kr | 94 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 131 366 kr | 520 409 kr | 871 368 kr | 663 828 kr |
| Skatt | 234 487 kr | 109 019 kr | 181 339 kr | 137 443 kr |
| Årets resultat | 896 879 kr | 411 390 kr | 690 029 kr | 526 385 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 100 000 kr | 300 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 300 000 kr | 600 000 kr | 600 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 138 384 kr | 906 812 kr | 1 003 120 kr | 1 217 173 kr |
| Kortfristiga fordringar | 184 399 kr | 385 619 kr | 146 060 kr | 412 162 kr |
| Kassa och bank | 953 985 kr | 521 193 kr | 857 060 kr | 805 011 kr |
| Summa tillgångar | 1 238 384 kr | 1 206 812 kr | 1 603 120 kr | 1 817 173 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 921 879 kr | 933 269 kr | 1 373 299 kr | 1 599 684 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 496 879 kr | 658 270 kr | 1 048 299 kr |
| Årets resultat | 896 879 kr | 411 390 kr | 690 029 kr | 526 385 kr |
| Kortfristiga skulder | 316 505 kr | 273 543 kr | 229 821 kr | 217 489 kr |
| Leverantörsskulder | - | 3 116 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 67 627 kr | 0 kr | 6 598 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 238 878 kr | 248 743 kr | 213 223 kr | 207 489 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 238 384 kr | 1 206 812 kr | 1 603 120 kr | 1 817 173 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget startade 2022 och har sitt säte i Sigtuna kommun. Företaget ägnar sig åt konsultverksamhet inom IT.
Bolaget har haft ett bra år och ingått avtal med ny kund och förlängde avtal in i 2026, vilket är positivt.
Företrädare
- Nina J (styrelseledamot)
Undertecknad i Märsta 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Luem Consulting AB för organisationsnummer?
Luem Consulting AB har organisationsnummer 559349-0633 (5593490633).
Var ligger Luem Consulting AB?
Luem Consulting AB har sin registrerade adress Tulpanvägen 4, 19542 Märsta.
Vilken bransch är Luem Consulting AB verksamt i?
Luem Consulting AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Luem Consulting AB?
Luem Consulting AB hade en nettoomsättning på 1 863 998 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Luem Consulting AB?
Luem Consulting AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Luem Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Luem Consulting AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sigtuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-11-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.