MK Translations AB
MK Translations AB har organisationsnummer 559350-4144 (5593504144)
Aktiebolag • Org.nr: 559350-4144
Om företaget
MK Translations AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årjäng. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som översättning och tolkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74300).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 297 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 237 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MK Translations AB 1 297 000 kr och redovisade ett resultat på 218 139 kr. Rörelsemarginalen var 21,2 procent, över branschens median (median 12,9 procent). Soliditeten var 80,1 procent, över branschens median (median 65,1 procent). Kassalikviditeten var 409,9 procent, över branschens median (median 318,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,2 procent | 12,9 procent | 0,4 procent till 31,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 21,2 procent | 14,1 procent | 0,8 procent till 33,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 80,1 procent | 65,1 procent | 43,1 procent till 81,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 409,9 procent | 318,3 procent | 185,7 procent till 629,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 47,9 procent | 21,9 procent | -0,1 procent till 51,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,9 procent | -5,0 procent | -24,9 procent till 11,9 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 297 000 kr | 658 000 kr | 358 000 kr till 1 073 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 951 000 kr | 441 000 kr | 206 000 kr till 656 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 108 av 613 aktiebolag inom översättning och tolkning.
- Plats 105 av 249 aktiebolag med säte i Årjäng.
- Plats 2 251 av 6 057 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 123 276 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 74,1 procent | 22,0 procent | 23,8 procent | 21,2 procent |
| Vinstmarginal | 74,1 procent | 22,1 procent | 23,9 procent | 21,2 procent |
| Soliditet | 76,4 procent | 54,8 procent | 69,9 procent | 80,1 procent |
| Kassalikviditet | 400,4 procent | 209,0 procent | 296,6 procent | 409,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,7 procent | 55,1 procent | 60,7 procent | 47,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 48,9 procent | -12,7 procent | 4,9 procent |
| Omsättning per anställd | 952 000 kr | 1 417 000 kr | - | 1 297 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 211 000 kr | 1 036 000 kr | - | 951 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Byn Där Nere 1c/o Melanie Koren
67295 Årjäng
Verksamhetsbeskrivning
Företaget erbjuder översättningstjänster med huvudsaklig inriktning medicinska översättningar från engelska och svenska till holländska. Översättningstjänster omfattar bl.a. översättning, korrekturläsning, korrekturläsning i kontext och Linguistic Sign Off av manualer, bipacksedlar, forskningsdokument, lagtexter, broschyrer och informationsmaterial för patienter och anhöriga.
Bransch
- 74300Översättning och tolkningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 951 766 kr | 1 417 010 kr | 1 237 022 kr | 1 296 671 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 1 449 kr | 0 kr | 7 507 kr |
| Övriga externa kostnader | 32 975 kr | 59 007 kr | 62 367 kr | 66 077 kr |
| Personalkostnader | 210 791 kr | 1 035 707 kr | 869 328 kr | 951 083 kr |
| Avskrivningar | 2 495 kr | 9 229 kr | 11 478 kr | 11 478 kr |
| Rörelseresultat | 705 505 kr | 311 338 kr | 293 849 kr | 275 540 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 661 kr | 1 847 kr | 1 458 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 1 754 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 705 505 kr | 312 999 kr | 295 696 kr | 275 244 kr |
| Skatt | 145 333 kr | 64 133 kr | 60 551 kr | 57 105 kr |
| Årets resultat | 560 172 kr | 248 866 kr | 235 145 kr | 218 139 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 42 031 kr | 45 666 kr | 59 188 kr | 103 710 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 42 031 kr | 45 666 kr | 34 188 kr | 22 710 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 25 000 kr | 81 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 723 921 kr | 779 198 kr | 494 851 kr | 465 088 kr |
| Kortfristiga fordringar | 250 086 kr | 409 277 kr | 300 576 kr | 268 775 kr |
| Kassa och bank | 473 835 kr | 369 921 kr | 194 275 kr | 196 313 kr |
| Summa tillgångar | 765 952 kr | 824 864 kr | 554 039 kr | 568 798 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 585 172 kr | 452 038 kr | 387 184 kr | 455 323 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 178 172 kr | 127 039 kr | 212 184 kr |
| Årets resultat | 560 172 kr | 248 866 kr | 235 145 kr | 218 139 kr |
| Kortfristiga skulder | 180 780 kr | 372 826 kr | 166 855 kr | 113 475 kr |
| Leverantörsskulder | 28 606 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | 122 777 kr | 175 770 kr | 83 699 kr | 35 562 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 397 kr | 13 474 kr | 30 157 kr | 24 913 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 765 952 kr | 824 864 kr | 554 039 kr | 568 798 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom översättning med huvudsaklig inriktning medicinska översättningar från engelska och svenska till holländska. Översättningstjänsterna omfattar bland annat översättning, korrekturläsning i kontext och Linguistic Sign Off manualer, bipacksedlar, forskningsdokument, lagtexter broschyrer och informationsmaterial för patienter och anhöriga. Företag har sitt säte i Årjäng.
Företrädare
- Melanie K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MK Translations AB för organisationsnummer?
MK Translations AB har organisationsnummer 559350-4144 (5593504144).
Var ligger MK Translations AB?
MK Translations AB har sin registrerade adress Byn Där Nere 1, 67295 Årjäng.
Vilken bransch är MK Translations AB verksamt i?
MK Translations AB är registrerat i branschen översättning och tolkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MK Translations AB?
MK Translations AB hade en nettoomsättning på 1 297 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MK Translations AB?
MK Translations AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MK Translations AB någon utdelning?
Styrelsen i MK Translations AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Årjäng
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.