Collezione AB
Collezione AB har organisationsnummer 559350-5224 (5593505224)
Aktiebolag • Org.nr: 559350-5224
Om företaget
Collezione AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sävedalen. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 4 795 000 kr räkenskapsåret 2025 (3 648 000 kr föregående år).
Nettoomsättningen har ökat med mer än 30 % jämfört med föregående räkenskapsår. Omsättningsökningen
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Collezione AB 4 795 000 kr och redovisade ett resultat på 6 751 948 kr. Rörelsemarginalen var 25,0 procent, över branschens median (median 4,2 procent). Soliditeten var 90,3 procent, över branschens median (median 75,3 procent). Kassalikviditeten var 618,4 procent, över branschens median (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,0 procent | 4,2 procent | -15,9 procent till 40,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 146,0 procent | 19,5 procent | -11,2 procent till 85,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,3 procent | 75,3 procent | 37,1 procent till 97,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 618,4 procent | 236,2 procent | 62,8 procent till 1118,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 60,1 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 31,4 procent | -1,7 procent | -50,4 procent till 20,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 199 000 kr | 663 000 kr | 49 000 kr till 1 358 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 731 000 kr | 631 000 kr | 211 000 kr till 918 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 72 av 1 733 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 1 av 6 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Partille.
- Plats 102 av 1 075 aktiebolag med säte i Partille.
- Plats 6 760 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 38 199 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,5 procent | 4,6 procent | 25,0 procent |
| Vinstmarginal | 53,9 procent | 204,7 procent | 146,0 procent |
| Soliditet | 71,1 procent | 91,1 procent | 90,3 procent |
| Kassalikviditet | 55,9 procent | 715,2 procent | 618,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 72,2 procent | 99,7 procent | 60,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 7,4 procent | 31,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 132 000 kr | 1 216 000 kr | 1 199 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 868 000 kr | 931 000 kr | 731 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Industrivägen 5343361 Sävedalen
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Industrivägen 53 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 395 996 kr | 3 647 994 kr | 4 794 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 76 320 kr |
| Övriga externa kostnader | 707 506 kr | 688 398 kr | 747 056 kr |
| Personalkostnader | 2 603 200 kr | 2 793 265 kr | 2 925 455 kr |
| Rörelseresultat | 85 290 kr | 166 331 kr | 1 198 808 kr |
| Ränteintäkter | 43 798 kr | 3 867 kr | 1 851 kr |
| Räntekostnader | 56 878 kr | 2 057 kr | 650 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 832 210 kr | 7 468 141 kr | 7 000 009 kr |
| Skatt | 14 699 kr | 18 513 kr | 248 061 kr |
| Årets resultat | 1 817 511 kr | 7 449 628 kr | 6 751 948 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 2 966 340 kr | 2 966 340 kr | 4 966 340 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 966 340 kr | 2 966 340 kr | 4 966 340 kr |
| Omsättningstillgångar | 571 944 kr | 5 241 983 kr | 7 468 826 kr |
| Kortfristiga fordringar | 391 852 kr | 4 955 834 kr | 7 402 680 kr |
| Kassa och bank | 180 092 kr | 286 149 kr | 66 146 kr |
| Summa tillgångar | 3 538 284 kr | 8 208 323 kr | 12 435 166 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2 515 793 kr | 7 475 421 kr | 11 227 369 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 673 282 kr | 793 kr | 4 450 421 kr |
| Årets resultat | 1 817 511 kr | 7 449 628 kr | 6 751 948 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 022 491 kr | 732 902 kr | 1 207 797 kr |
| Leverantörsskulder | 109 576 kr | 99 971 kr | 140 968 kr |
| Skatteskulder | 90 783 kr | 83 099 kr | 285 639 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 292 490 kr | 314 395 kr | 570 962 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 538 284 kr | 8 208 323 kr | 12 435 166 kr |
Företrädare
- Henrik T (ordförande)
- Martin M
Undertecknad i Partille 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Collezione AB för organisationsnummer?
Collezione AB har organisationsnummer 559350-5224 (5593505224).
Var ligger Collezione AB?
Collezione AB har sin registrerade adress Industrivägen 53, 43361 Sävedalen.
Vilken bransch är Collezione AB verksamt i?
Collezione AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Collezione AB?
Collezione AB hade en nettoomsättning på 4 795 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Collezione AB?
Collezione AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Collezione AB någon utdelning?
Styrelsen i Collezione AB föreslog en utdelning på 3 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Partille
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.