M.A. Consulting & Services AB
M.A. Consulting & Services AB har organisationsnummer 559350-6354 (5593506354)
Aktiebolag • Org.nr: 559350-6354
Om företaget
M.A. Consulting & Services AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik och marknads- och opinionsundersökning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 8 procent till 1 833 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 701 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte M.A. Consulting & Services AB 1 833 000 kr och redovisade ett resultat på 534 624 kr. Rörelsemarginalen var 49,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,0 procent). Soliditeten var 47,5 procent, under branschens median (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 320,7 procent, under branschens median (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,2 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 49,2 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,5 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 320,7 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 56,9 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 7,8 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 833 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 874 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 442 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 64 av 233 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Solna.
- Plats 794 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 29 686 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 92 247 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,3 procent | 30,6 procent | 45,9 procent | 49,2 procent |
| Vinstmarginal | 37,3 procent | 30,6 procent | 45,9 procent | 49,2 procent |
| Soliditet | 71,0 procent | 68,3 procent | 58,6 procent | 47,5 procent |
| Kassalikviditet | 345,2 procent | 315,3 procent | 398,2 procent | 320,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,7 procent | 68,4 procent | 65,9 procent | 56,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 28,6 procent | 23,4 procent | 7,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 072 000 kr | 1 379 000 kr | 1 701 000 kr | 1 833 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 650 000 kr | 911 000 kr | 884 000 kr | 874 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Johan Enbergs Väg 28, LGH 120917161 Solna
Verksamhetsbeskrivning
Företaget kommer att tillhandahålla tekniska konsulttjänster inom digital infrastruktur, molntjänster, containrar och virtualisering, datacenterinfrastruktur, telekommunikationsinfrastruktur och allmän IT -utveckling.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 072 409 kr | 1 379 345 kr | 1 701 153 kr | 1 833 252 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 337 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 22 795 kr | 44 380 kr | 33 655 kr | 56 082 kr |
| Personalkostnader | 649 524 kr | 910 672 kr | 884 308 kr | 873 722 kr |
| Rörelseresultat | 399 753 kr | 422 285 kr | 780 796 kr | 901 046 kr |
| Ränteintäkter | - | 116 kr | 181 kr | 49 kr |
| Räntekostnader | 2 kr | 7 kr | -5 kr | 497 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 399 751 kr | 422 394 kr | 780 982 kr | 900 598 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -195 300 kr | -226 000 kr |
| Skatt | 82 476 kr | 86 989 kr | 120 740 kr | 139 974 kr |
| Årets resultat | 317 275 kr | 335 405 kr | 464 942 kr | 534 624 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 481 859 kr | 717 874 kr | 1 202 375 kr | 1 977 653 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 177 kr | 4 692 kr | 4 813 kr | 13 652 kr |
| Kassa och bank | 478 682 kr | 713 182 kr | 1 197 562 kr | 1 964 001 kr |
| Summa tillgångar | 481 859 kr | 717 874 kr | 1 202 375 kr | 1 977 653 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 342 275 kr | 490 180 kr | 705 122 kr | 939 746 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 129 775 kr | 215 180 kr | 380 122 kr |
| Årets resultat | 317 275 kr | 335 405 kr | 464 942 kr | 534 624 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 195 300 kr | 421 300 kr |
| Kortfristiga skulder | 139 584 kr | 227 694 kr | 301 953 kr | 616 607 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 5 098 kr |
| Skatteskulder | 15 700 kr | 33 835 kr | 72 977 kr | 94 382 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 39 774 kr | 43 737 kr | 41 746 kr | 347 156 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 481 859 kr | 717 874 kr | 1 202 375 kr | 1 977 653 kr |
Företrädare
- Miona A (ordförande)
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M.A. Consulting & Services AB för organisationsnummer?
M.A. Consulting & Services AB har organisationsnummer 559350-6354 (5593506354).
Var ligger M.A. Consulting & Services AB?
M.A. Consulting & Services AB har sin registrerade adress Johan Enbergs Väg 28, LGH 1209, 17161 Solna.
Vilken bransch är M.A. Consulting & Services AB verksamt i?
M.A. Consulting & Services AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M.A. Consulting & Services AB?
M.A. Consulting & Services AB hade en nettoomsättning på 1 833 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M.A. Consulting & Services AB?
M.A. Consulting & Services AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår M.A. Consulting & Services AB någon utdelning?
Styrelsen i M.A. Consulting & Services AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.