Möller Convenience AB
Möller Convenience AB har organisationsnummer 559351-2451 (5593512451)
Aktiebolag • Org.nr: 559351-2451
Om företaget
Möller Convenience AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med tidningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47621).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 8 042 000 kr räkenskapsåret 2025 (7 677 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Möller Convenience AB 8 042 000 kr och redovisade ett resultat på 42 178 kr. Rörelsemarginalen var 0,9 procent, över branschens median (median 0,7 procent). Soliditeten var 22,6 procent, under branschens median (median 23,6 procent). Kassalikviditeten var 71,1 procent, under branschens median (median 84,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,9 procent | 0,7 procent | -0,4 procent till 2,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 0,9 procent | 0,7 procent | -0,5 procent till 2,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 22,6 procent | 23,6 procent | 13,6 procent till 40,8 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 71,1 procent | 84,6 procent | 70,6 procent till 119,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 13,1 procent | -9,2 procent till 31,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,8 procent | 2,1 procent | -4,4 procent till 19,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 681 000 kr | 2 239 000 kr | 1 839 000 kr till 2 752 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 533 000 kr | 490 000 kr | 422 000 kr till 546 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 55 av 131 aktiebolag inom detaljhandel med tidningar.
- Plats 21 av 39 aktiebolag inom detaljhandel med tidningar med säte i Stockholm.
- Plats 4 844 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 7 506 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 24 137 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 0,8 procent | 0,9 procent |
| Vinstmarginal | 0,8 procent | 0,8 procent | 0,9 procent |
| Soliditet | 14,9 procent | 17,4 procent | 22,6 procent |
| Kassalikviditet | 72,9 procent | 59,7 procent | 71,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 27,6 procent | 14,6 procent | 14,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 5,7 procent | 4,8 procent |
| Omsättning per anställd | 2 421 000 kr | 2 559 000 kr | 2 681 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 498 000 kr | 553 000 kr | 533 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mariatorget T-bana Ö:ac/o c/o Pressbyrån
11848 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva detaljhandel främst i form av kiosk och servicebutik ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 47621Detaljhandel med tidningarHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 262 799 kr | 7 676 508 kr | 8 041 948 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 245 453 kr | 149 143 kr | 21 454 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 609 143 kr | 1 639 502 kr | 1 589 368 kr |
| Personalkostnader | 1 495 436 kr | 1 658 463 kr | 1 600 174 kr |
| Rörelseresultat | 60 573 kr | 60 363 kr | 71 209 kr |
| Räntekostnader | -26 kr | 0 kr | 104 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 60 675 kr | 60 456 kr | 71 151 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | 15 331 kr | 17 907 kr |
| Skatt | 3 087 kr | 9 473 kr | 11 066 kr |
| Årets resultat | 57 588 kr | 35 652 kr | 42 178 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 1 403 085 kr | 1 404 466 kr | 1 264 643 kr |
| Varulager | 532 322 kr | 720 868 kr | 592 405 kr |
| Kortfristiga fordringar | 151 300 kr | 115 722 kr | 63 399 kr |
| Summa tillgångar | 1 403 085 kr | 1 404 466 kr | 1 264 643 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 208 429 kr | 244 081 kr | 286 259 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 50 841 kr | 108 429 kr | 144 081 kr |
| Årets resultat | 57 588 kr | 35 652 kr | 42 178 kr |
| Obeskattade reserver | - | 15 331 kr | 33 238 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 194 655 kr | 1 145 054 kr | 945 146 kr |
| Leverantörsskulder | 828 267 kr | 834 406 kr | 541 168 kr |
| Skatteskulder | 3 087 kr | 4 124 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 124 113 kr | 109 202 kr | 147 845 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 403 084 kr | 1 404 466 kr | 1 264 643 kr |
Företrädare
- Filippa M (ledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Möller Convenience AB för organisationsnummer?
Möller Convenience AB har organisationsnummer 559351-2451 (5593512451).
Var ligger Möller Convenience AB?
Möller Convenience AB har sin registrerade adress Mariatorget T-bana Ö:a, 11848 Stockholm.
Vilken bransch är Möller Convenience AB verksamt i?
Möller Convenience AB är registrerat i branschen detaljhandel med tidningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Möller Convenience AB?
Möller Convenience AB hade en nettoomsättning på 8 042 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Möller Convenience AB?
Möller Convenience AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.