Niklas Axelsson Studio AB
Niklas Axelsson Studio AB har organisationsnummer 559352-7905 (5593527905)
Aktiebolag • Org.nr: 559352-7905
Om företaget
Niklas Axelsson Studio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Johanneshov. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som fotoverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 27 procent till 1 628 066 kr räkenskapsåret 2025 (2 242 108 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Niklas Axelsson Studio AB 1 628 066 kr och redovisade ett resultat på 344 363 kr. Rörelsemarginalen var 26,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,9 procent). Soliditeten var 48,5 procent, under branschens median (median 62,2 procent). Kassalikviditeten var 225,4 procent, under branschens median (median 276,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 26,7 procent | 7,9 procent | -1,8 procent till 21,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 27,0 procent | 8,2 procent | -1,6 procent till 22,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 48,5 procent | 62,2 procent | 39,6 procent till 80,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 225,4 procent | 276,2 procent | 153,7 procent till 514,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 23,2 procent | 12,3 procent | -8,2 procent till 38,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -27,4 procent | -1,7 procent | -23,0 procent till 22,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 628 000 kr | 770 000 kr | 395 000 kr till 1 189 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 859 000 kr | 421 000 kr | 144 000 kr till 642 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 199 av 1 629 aktiebolag inom fotoverksamhet.
- Plats 92 av 558 aktiebolag inom fotoverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 18 950 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 33 511 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 102 860 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 57,6 procent | 32,4 procent | 36,3 procent | 26,7 procent |
| Vinstmarginal | 57,6 procent | 32,5 procent | 36,4 procent | 27,0 procent |
| Soliditet | 54,3 procent | 35,4 procent | 42,3 procent | 48,5 procent |
| Kassalikviditet | 378,7 procent | 195,2 procent | 239,3 procent | 225,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 96,5 procent | 40,9 procent | 41,8 procent | 23,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -8,1 procent | 21,7 procent | -27,4 procent |
| Omsättning per anställd | 2 005 000 kr | 1 842 000 kr | 2 242 000 kr | 1 628 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 619 000 kr | 874 000 kr | 819 000 kr | 859 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svalövsvägen , 612153 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Retuschering, Redigering av stillbilder, rörligt material främst inom Reklam, samt mindre CGI uppdrag inom samma område. Mindre fotograferingar och produktioner.
Bransch
- 74200FotoverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 005 352 kr | 1 842 379 kr | 2 242 108 kr | 1 628 066 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 044 kr | 564 kr | 1 982 kr | 343 kr |
| Övriga externa kostnader | 198 241 kr | 288 452 kr | 545 785 kr | 272 051 kr |
| Personalkostnader | 618 595 kr | 874 279 kr | 819 491 kr | 859 119 kr |
| Avskrivningar | 34 508 kr | 61 242 kr | 61 242 kr | 61 242 kr |
| Rörelseresultat | 1 154 954 kr | 597 585 kr | 812 945 kr | 435 421 kr |
| Ränteintäkter | 36 kr | 1 893 kr | 6 319 kr | 5 889 kr |
| Räntekostnader | 376 kr | 0 kr | 2 812 kr | 1 318 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 154 614 kr | 599 478 kr | 816 452 kr | 439 992 kr |
| Bokslutsdispositioner | -289 179 kr | -151 770 kr | -209 498 kr | 0 kr |
| Skatt | 178 711 kr | 93 791 kr | 129 468 kr | 95 629 kr |
| Årets resultat | 686 724 kr | 353 917 kr | 477 486 kr | 344 363 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 134 930 kr | 221 363 kr | 526 121 kr | 976 383 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 134 930 kr | 207 363 kr | 146 121 kr | 153 383 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 14 000 kr | 380 000 kr | 823 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 176 645 kr | 2 225 465 kr | 2 177 505 kr | 2 088 091 kr |
| Kortfristiga fordringar | 190 260 kr | 402 024 kr | 603 267 kr | 985 345 kr |
| Kassa och bank | 986 385 kr | 1 823 441 kr | 1 574 238 kr | 1 102 746 kr |
| Summa tillgångar | 1 311 575 kr | 2 446 828 kr | 2 703 626 kr | 3 064 474 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 711 724 kr | 865 641 kr | 1 143 127 kr | 1 487 491 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 486 724 kr | 640 641 kr | 1 118 128 kr |
| Årets resultat | 686 724 kr | 353 917 kr | 477 486 kr | 344 363 kr |
| Obeskattade reserver | 289 179 kr | 440 949 kr | 650 447 kr | 650 447 kr |
| Kortfristiga skulder | 310 672 kr | 1 140 238 kr | 910 052 kr | 926 536 kr |
| Leverantörsskulder | - | 3 031 kr | - | - |
| Skatteskulder | 176 209 kr | 269 722 kr | 60 956 kr | -73 467 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 134 463 kr | 867 485 kr | 849 096 kr | 1 000 003 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 311 575 kr | 2 446 828 kr | 2 703 626 kr | 3 064 474 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom retuschering, redigering av stillbilder, rörligt material främst inom reklam, samt mindre CGI uppdrag inom samma område. Mindre fotograferingar och produktioner.. Företaget har sitt säte i STOCKHOLM.
Företrädare
- Niklas L
Undertecknad i Stockholm 2026-06-24 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Niklas Axelsson Studio AB för organisationsnummer?
Niklas Axelsson Studio AB har organisationsnummer 559352-7905 (5593527905).
Var ligger Niklas Axelsson Studio AB?
Niklas Axelsson Studio AB har sin registrerade adress Svalövsvägen , 6, 12153 Johanneshov.
Vilken bransch är Niklas Axelsson Studio AB verksamt i?
Niklas Axelsson Studio AB är registrerat i branschen fotoverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Niklas Axelsson Studio AB?
Niklas Axelsson Studio AB hade en nettoomsättning på 1 628 066 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Niklas Axelsson Studio AB?
Niklas Axelsson Studio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.