Lolux AB

Lolux AB har organisationsnummer 559353-2210 (5593532210)

Aktiebolag • Org.nr: 559353-2210

Litterärt skapande och musikkompositionStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2021Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare★★★★★ 5.0 (1 recensioner)

Om företaget

Lolux AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110). På Google Maps är verksamheten listad som women's clothing store.

Kontaktuppgifter

Kategori: Women's clothing store

Telefon: +4686436010

Ekonomi

958 199 krOmsättning▼ 10 procent
302 413 krÅrets resultat
-Antal anställda
67,4 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen minskade 10 procent till 958 199 kr räkenskapsåret 2026 (1 068 685 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Lolux AB 958 199 kr och redovisade ett resultat på 302 413 kr. Rörelsemarginalen var 53,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 15,7 procent). Soliditeten var 67,4 procent, under branschens median (median 70,4 procent). Kassalikviditeten var 915,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 401,3 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal53,5 procent15,7 procent0,1 procent till 40,7 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal53,5 procent16,7 procent0,9 procent till 44,2 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet67,4 procent70,4 procent45,6 procent till 87,6 procentUnder branschens median
Kassalikviditet915,2 procent401,3 procent181,5 procent till 854,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital49,9 procent15,2 procent-3,8 procent till 45,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt-10,3 procent-0,1 procent-32,8 procent till 26,8 procentUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 598 av 2 319 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
  • Plats 314 av 1 008 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Stockholm.
  • Plats 27 422 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 49 205 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 148 647 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal91,2 procent85,4 procent91,8 procent53,0 procent53,5 procent
Vinstmarginal91,2 procent85,4 procent91,5 procent53,8 procent53,5 procent
Soliditet70,7 procent55,2 procent69,4 procent52,3 procent67,4 procent
Kassalikviditet471,6 procent379,6 procent547,2 procent225,2 procent915,2 procent
Avkastning på eget kapital88,5 procent86,5 procent93,3 procent90,3 procent49,9 procent
Omsättningstillväxt-17,3 procent58,2 procent95,9 procent-10,3 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Scheelegatan 6A
c/o C/o Luxenburg
11223 Stockholm

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Scheelegatan 6A som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva författarverksamhet manus och föreläsningar samt konsultationer inom försäljning och marknadsföring.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20222023202420252026
Nettoomsättning293 998 kr344 823 kr545 509 kr1 068 685 kr958 199 kr
Övriga rörelseintäkter----2 005 kr
Råvaror och förnödenheter----12 000 kr
Övriga externa kostnader24 540 kr49 843 kr44 112 kr42 121 kr49 261 kr
Personalkostnader1 439 kr475 kr652 kr459 970 kr386 191 kr
Rörelseresultat268 019 kr294 505 kr500 745 kr566 594 kr512 752 kr
Ränteintäkter-11 kr74 kr7 874 kr3 647 kr
Räntekostnader2 kr38 kr1 658 kr8 kr3 403 kr
Resultat efter finansiella poster268 017 kr294 478 kr499 161 kr574 460 kr512 996 kr
Bokslutsdispositioner-25 000 kr-50 000 kr0 kr--130 151 kr
Skatt50 375 kr50 954 kr103 743 kr119 828 kr80 432 kr
Årets resultat192 642 kr193 524 kr395 418 kr454 632 kr302 413 kr

Balansräkning

Post20222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar---97 250 kr97 250 kr
Finansiella anläggningstillgångar---97 250 kr97 250 kr
Omsättningstillgångar307 932 kr405 419 kr610 323 kr865 547 kr801 281 kr
Kortfristiga fordringar-118 kr1 250 kr34 780 kr1 250 kr
Kassa och bank307 932 kr405 301 kr609 073 kr830 767 kr800 031 kr
Summa tillgångar307 932 kr405 419 kr610 323 kr962 797 kr898 531 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital217 642 kr223 616 kr423 784 kr503 416 kr605 829 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat-5 092 kr3 366 kr23 784 kr278 416 kr
Årets resultat192 642 kr193 524 kr395 418 kr454 632 kr302 413 kr
Obeskattade reserver25 000 kr75 000 kr75 000 kr75 000 kr205 151 kr
Kortfristiga skulder65 290 kr106 803 kr111 539 kr384 381 kr87 551 kr
Leverantörsskulder1 063 kr0 kr---
Skatteskulder50 375 kr51 271 kr47 093 kr105 121 kr33 861 kr
Övriga kortfristiga skulder13 852 kr55 532 kr64 446 kr279 260 kr53 690 kr
Summa eget kapital och skulder307 932 kr405 419 kr610 323 kr962 797 kr898 531 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget har säte i Stockholm och registrerades i december 2021. Företaget bedriver författarverksamhet.

Företrädare

  • Eva-Lotta L (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2021-12-13
Registrerat hos Bolagsverket
Lolux AB
2021-12-17
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Lolux AB för organisationsnummer?

Lolux AB har organisationsnummer 559353-2210 (5593532210).

Var ligger Lolux AB?

Lolux AB har sin registrerade adress Scheelegatan 6A, 11223 Stockholm.

Vilken bransch är Lolux AB verksamt i?

Lolux AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Lolux AB?

Lolux AB hade en nettoomsättning på 958 199 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Föreslår Lolux AB någon utdelning?

Styrelsen i Lolux AB föreslog en utdelning på 330 000 kr för räkenskapsåret 2026.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Anställda enligt SCB
0 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2021-12-13
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Tjänster

🛒 Köp i butik

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar