Palmab Redovisning AB
Palmab Redovisning AB har organisationsnummer 559353-7938 (5593537938)
Aktiebolag • Org.nr: 559353-7938
Om företaget
Palmab Redovisning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Torslanda. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69201). Företaget bedriver även verksamhet inom stödverksamhet avseende husdjursskötsel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 23 procent till 2 784 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 270 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Palmab Redovisning AB 2 784 000 kr och redovisade ett resultat på 348 484 kr. Rörelsemarginalen var 18,7 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 56,2 procent, under branschens median (median 61,2 procent). Kassalikviditeten var 319,4 procent, över branschens median (median 290,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,7 procent | 16,0 procent | 4,0 procent till 33,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 18,0 procent | 16,8 procent | 4,2 procent till 35,2 procent | över branschens median |
| Soliditet | 56,2 procent | 61,2 procent | 41,6 procent till 80,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 319,4 procent | 290,6 procent | 171,3 procent till 570,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 33,9 procent | 23,0 procent | 2,1 procent till 53,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 22,6 procent | 2,0 procent | -12,3 procent till 16,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 392 000 kr | 916 000 kr | 512 000 kr till 1 309 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 616 000 kr | 570 000 kr | 263 000 kr till 785 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 930 av 9 340 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning.
- Plats 70 av 607 aktiebolag inom redovisning och bokföring; skatterådgivning med säte i Göteborg.
- Plats 4 339 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 10 752 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 62 174 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,6 procent | 22,3 procent | 25,0 procent | 18,7 procent |
| Vinstmarginal | 20,6 procent | 19,2 procent | 24,0 procent | 18,0 procent |
| Soliditet | 12,1 procent | 22,7 procent | 35,7 procent | 56,2 procent |
| Kassalikviditet | 44,7 procent | 197,2 procent | 281,4 procent | 319,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 81,3 procent | 56,5 procent | 54,6 procent | 33,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 56,4 procent | 30,8 procent | 22,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 735 000 kr | 2 270 000 kr | 1 392 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 623 000 kr | 704 000 kr | 616 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brännekullavägen 6ac/o c/o Christina Palm
42341 Torslanda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver försäljning av konsulttjänster inom redovisning, bokföring, företagsledning och ekonomisk rådgivning. Bolaget ska även bedriva köp och försäljning av hästar, utbildning och tillridning av hästar samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 109 445 kr | 1 734 695 kr | 2 269 941 kr | 2 783 533 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 23 738 kr | 8 447 kr |
| Övriga externa kostnader | 380 359 kr | 460 992 kr | 572 237 kr | 735 894 kr |
| Personalkostnader | 312 206 kr | 622 826 kr | 703 525 kr | 1 232 713 kr |
| Avskrivningar | 188 066 kr | 263 696 kr | 330 581 kr | 302 000 kr |
| Rörelseresultat | 228 814 kr | 387 181 kr | 568 413 kr | 521 373 kr |
| Ränteintäkter | 3 kr | 0 kr | 5 422 kr | 1 442 kr |
| Räntekostnader | - | 53 956 kr | 30 016 kr | 21 749 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 228 817 kr | 333 225 kr | 543 819 kr | 501 066 kr |
| Bokslutsdispositioner | -90 000 kr | -110 000 kr | -70 000 kr | -60 000 kr |
| Skatt | 29 851 kr | 49 332 kr | 103 245 kr | 92 582 kr |
| Årets resultat | 108 966 kr | 173 893 kr | 370 574 kr | 348 484 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 710 414 kr | 866 718 kr | 907 214 kr | 646 734 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 710 414 kr | 866 718 kr | 907 214 kr | 646 734 kr |
| Omsättningstillgångar | 393 651 kr | 489 121 kr | 994 763 kr | 1 179 465 kr |
| Kortfristiga fordringar | 209 896 kr | 223 476 kr | 277 009 kr | 553 390 kr |
| Kassa och bank | 183 755 kr | 265 645 kr | 717 754 kr | 626 075 kr |
| Summa tillgångar | 1 104 065 kr | 1 355 839 kr | 1 901 977 kr | 1 826 199 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 133 966 kr | 307 859 kr | 678 434 kr | 1 026 917 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 108 966 kr | 282 860 kr | 653 433 kr |
| Årets resultat | 108 966 kr | 173 893 kr | 370 574 kr | 348 484 kr |
| Obeskattade reserver | 90 000 kr | 200 000 kr | 270 000 kr | 330 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 880 100 kr | 247 979 kr | 353 543 kr | 369 282 kr |
| Leverantörsskulder | 27 417 kr | 49 940 kr | 58 092 kr | 44 179 kr |
| Skatteskulder | 3 839 kr | 40 967 kr | 123 066 kr | 124 325 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 848 844 kr | 157 072 kr | 172 385 kr | 187 778 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 104 066 kr | 1 355 838 kr | 1 901 977 kr | 1 826 199 kr |
Företrädare
- Christina P
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Palmab Redovisning AB för organisationsnummer?
Palmab Redovisning AB har organisationsnummer 559353-7938 (5593537938).
Var ligger Palmab Redovisning AB?
Palmab Redovisning AB har sin registrerade adress Brännekullavägen 6a, 42341 Torslanda.
Vilken bransch är Palmab Redovisning AB verksamt i?
Palmab Redovisning AB är registrerat i branschen redovisning och bokföring; skatterådgivning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Palmab Redovisning AB?
Palmab Redovisning AB hade en nettoomsättning på 2 784 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Palmab Redovisning AB?
Palmab Redovisning AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.