Slottssmulan Medical AB
Slottssmulan Medical AB har organisationsnummer 559353-8001 (5593538001)
Aktiebolag • Org.nr: 559353-8001
Om företaget
Slottssmulan Medical AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 2 779 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 527 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Slottssmulan Medical AB 2 779 000 kr och redovisade ett resultat på 279 486 kr. Rörelsemarginalen var 17,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,3 procent). Soliditeten var 34,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,6 procent). Kassalikviditeten var 207,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 377,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,2 procent | 45,3 procent | 17,8 procent till 73,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 17,0 procent | 47,9 procent | 19,7 procent till 76,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 34,3 procent | 71,6 procent | 53,9 procent till 87,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 207,8 procent | 377,5 procent | 217,1 procent till 785,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 86,1 procent | 24,1 procent | -0,1 procent till 61,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 10,0 procent | -12,6 procent | -50,6 procent till 13,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 779 000 kr | 690 000 kr | 289 000 kr till 1 325 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 2 043 000 kr | 264 000 kr | 30 000 kr till 710 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 47 av 1 157 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus.
- Plats 3 av 47 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus med säte i Malmö.
- Plats 2 060 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 7 135 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 62 271 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,5 procent | 6,3 procent | 13,2 procent | 17,2 procent |
| Vinstmarginal | 10,5 procent | 6,3 procent | 13,0 procent | 17,0 procent |
| Soliditet | 27,7 procent | 23,0 procent | 36,2 procent | 34,3 procent |
| Kassalikviditet | 159,2 procent | 142,2 procent | 171,4 procent | 207,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,0 procent | 76,3 procent | 82,3 procent | 86,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 38,8 procent | -1,0 procent | 10,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 838 000 kr | 2 552 000 kr | 2 527 000 kr | 2 779 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 491 000 kr | 2 246 000 kr | 2 037 000 kr | 2 043 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Förstadsgatan 4A21143 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bemanning av läkartjänster, medicin konsult för uthyrning inom Sverige .
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 837 955 kr | 2 552 137 kr | 2 526 711 kr | 2 778 584 kr |
| Övriga externa kostnader | 153 957 kr | 144 654 kr | 157 186 kr | 258 094 kr |
| Personalkostnader | 1 491 287 kr | 2 245 575 kr | 2 036 958 kr | 2 042 795 kr |
| Rörelseresultat | 192 711 kr | 161 908 kr | 332 567 kr | 477 695 kr |
| Räntekostnader | 158 kr | 398 kr | 3 965 kr | 5 126 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 192 553 kr | 161 510 kr | 328 602 kr | 472 569 kr |
| Bokslutsdispositioner | -48 000 kr | 0 kr | - | -119 000 kr |
| Skatt | 30 339 kr | 34 956 kr | 69 082 kr | 74 083 kr |
| Årets resultat | 114 214 kr | 126 554 kr | 259 520 kr | 279 486 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 503 210 kr | 720 684 kr | 871 931 kr | 948 056 kr |
| Kortfristiga fordringar | 260 676 kr | 592 912 kr | 252 730 kr | 273 639 kr |
| Kassa och bank | 242 534 kr | 127 772 kr | 619 201 kr | 674 417 kr |
| Summa tillgångar | 503 210 kr | 720 684 kr | 871 931 kr | 948 056 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 139 214 kr | 165 768 kr | 315 288 kr | 324 774 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 14 214 kr | 30 768 kr | 20 288 kr |
| Årets resultat | 114 214 kr | 126 554 kr | 259 520 kr | 279 486 kr |
| Obeskattade reserver | 48 000 kr | 48 000 kr | 48 000 kr | 167 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 315 996 kr | 506 916 kr | 508 643 kr | 456 282 kr |
| Leverantörsskulder | - | 33 340 kr | 3 880 kr | 19 997 kr |
| Skatteskulder | 30 339 kr | 120 830 kr | 101 716 kr | 4 988 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 280 657 kr | 347 746 kr | 398 047 kr | 426 296 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 503 210 kr | 720 684 kr | 871 931 kr | 948 056 kr |
Företrädare
- Torgny J
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Slottssmulan Medical AB för organisationsnummer?
Slottssmulan Medical AB har organisationsnummer 559353-8001 (5593538001).
Var ligger Slottssmulan Medical AB?
Slottssmulan Medical AB har sin registrerade adress Södra Förstadsgatan 4A, 21143 Malmö.
Vilken bransch är Slottssmulan Medical AB verksamt i?
Slottssmulan Medical AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Slottssmulan Medical AB?
Slottssmulan Medical AB hade en nettoomsättning på 2 779 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Slottssmulan Medical AB?
Slottssmulan Medical AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Slottssmulan Medical AB någon utdelning?
Styrelsen i Slottssmulan Medical AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.