TwistBoxes AB
TwistBoxes AB har organisationsnummer 559353-9447 (5593539447)
Aktiebolag • Org.nr: 559353-9447
Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordonVästerås
Om företaget
TwistBoxes AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 29320). På Google Maps är verksamheten listad som adventure sports.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 1 736 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 065 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TwistBoxes AB 1 736 000 kr och redovisade ett resultat på -344 453 kr. Rörelsemarginalen var -12,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 50,0 procent, under branschens median (median 54,0 procent). Kassalikviditeten var 145,6 procent, under branschens median (median 171,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -12,5 procent | 7,0 procent | 0,7 procent till 13,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -19,8 procent | 6,4 procent | 0,0 procent till 13,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,0 procent | 54,0 procent | 30,1 procent till 76,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 145,6 procent | 171,6 procent | 99,8 procent till 324,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -10,5 procent | 10,0 procent | -1,6 procent till 31,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -15,9 procent | -0,6 procent | -19,2 procent till 23,4 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 736 000 kr | 1 441 000 kr | 751 000 kr till 2 448 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 387 000 kr | 498 000 kr | 291 000 kr till 623 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 36 av 108 aktiebolag inom tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon.
- Plats 1 403 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 091 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 97 083 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -89,0 procent | -61,7 procent | -12,5 procent |
| Vinstmarginal | - | -131,9 procent | -67,7 procent | -19,8 procent |
| Soliditet | 5,4 procent | 2,1 procent | -87,1 procent | 50,0 procent |
| Kassalikviditet | 554,5 procent | 272,4 procent | 34,4 procent | 145,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,9 procent | -879,6 procent | - | -10,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 981,2 procent | -15,9 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 736 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 387 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bystämmogatan 672591 Västerås
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Bystämmogatan 6 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling och försäljning av produkter för fordonsmarknaden och inom sport- och friluftsutrustning, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 190 874 kr | 2 064 800 kr | 1 735 874 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 134 150 kr | 299 673 kr | 28 428 kr | 410 860 kr |
| Övriga externa kostnader | 252 665 kr | 581 329 kr | 1 285 437 kr | 973 654 kr |
| Personalkostnader | - | 2 594 kr | 162 960 kr | 386 661 kr |
| Avskrivningar | - | 9 504 kr | 122 559 kr | 159 217 kr |
| Rörelseresultat | 33 084 kr | -169 983 kr | -1 274 310 kr | -217 682 kr |
| Räntekostnader | 19 696 kr | 82 521 kr | 122 986 kr | 128 560 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 13 388 kr | -251 994 kr | -1 397 045 kr | -344 453 kr |
| Skatt | 2 745 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 10 643 kr | -251 994 kr | -1 397 045 kr | -344 453 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 380 176 kr | 603 295 kr | 505 736 kr | 2 070 024 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 25 000 kr | 71 927 kr |
| Omsättningstillgångar | 275 079 kr | 762 983 kr | 1 065 760 kr | 4 498 742 kr |
| Varulager | - | 217 817 kr | 421 904 kr | 1 912 825 kr |
| Kortfristiga fordringar | 78 360 kr | 309 949 kr | 106 467 kr | 925 857 kr |
| Summa tillgångar | 655 255 kr | 1 366 278 kr | 1 571 496 kr | 6 568 766 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 35 643 kr | 28 649 kr | -1 368 396 kr | 3 287 147 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 27 291 kr |
| Balanserat resultat | -380 176 kr | -167 069 kr | -477 087 kr | -3 391 494 kr |
| Årets resultat | 10 643 kr | -251 994 kr | -1 397 045 kr | -344 453 kr |
| Kortfristiga skulder | 49 612 kr | 200 129 kr | 1 873 226 kr | 1 775 643 kr |
| Leverantörsskulder | - | 84 884 kr | 1 639 250 kr | 1 335 395 kr |
| Skatteskulder | 2 745 kr | 2 745 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 46 867 kr | 0 kr | 33 976 kr | 240 247 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 655 255 kr | 1 366 278 kr | 1 571 496 kr | 6 568 766 kr |
Företrädare
- Jennie H (ordförande)
- Mikael N
- Ronny B
- Stefan S
- Fedja P
- Daniel D
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TwistBoxes AB för organisationsnummer?
TwistBoxes AB har organisationsnummer 559353-9447 (5593539447).
Var ligger TwistBoxes AB?
TwistBoxes AB har sin registrerade adress Bystämmogatan 6, 72591 Västerås.
Vilken bransch är TwistBoxes AB verksamt i?
TwistBoxes AB är registrerat i branschen tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TwistBoxes AB?
TwistBoxes AB hade en nettoomsättning på 1 736 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TwistBoxes AB?
TwistBoxes AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.