Seropian Fightclub AB
Seropian Fightclub AB har organisationsnummer 559354-3522 (5593543522)
Aktiebolag • Org.nr: 559354-3522
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokalerStockholm
Om företaget
Seropian Fightclub AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68203). Företaget bedriver även verksamhet inom sport- och fritidsutbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 662 837 kr räkenskapsåret 2025 (648 716 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Seropian Fightclub AB 662 837 kr och redovisade ett resultat på -35 985 kr. Rörelsemarginalen var -5,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Soliditeten var 16,2 procent, under branschens median (median 22,2 procent). Kassalikviditeten var 76,5 procent, under branschens median (median 119,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,6 procent | 32,3 procent | 5,8 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -5,4 procent | 15,2 procent | -3,5 procent till 39,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 16,2 procent | 22,2 procent | 5,8 procent till 60,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 76,5 procent | 119,8 procent | 35,8 procent till 363,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -66,5 procent | 4,6 procent | -3,0 procent till 23,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 2,2 procent | 1,6 procent | -7,1 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 669 av 5 141 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
- Plats 528 av 847 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler med säte i Stockholm.
- Plats 32 341 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 58 031 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 174 498 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -29,9 procent | 1,8 procent | 10,1 procent | -5,6 procent |
| Vinstmarginal | -29,9 procent | 1,8 procent | 10,1 procent | -5,4 procent |
| Soliditet | -14,8 procent | -12,9 procent | 15,3 procent | 16,2 procent |
| Kassalikviditet | 14,7 procent | 33,9 procent | 70,1 procent | 76,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | 72,8 procent | -66,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 48,2 procent | 18,6 procent | 2,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Luntmakargatan 9411438 Stockholm
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Luntmakargatan 94 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom hälsa, friskvård och uthyrning av träningsanläggning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 369 115 kr | 546 915 kr | 648 716 kr | 662 837 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 20 206 kr | 57 881 kr | 30 340 kr | 34 558 kr |
| Övriga externa kostnader | 321 576 kr | 356 647 kr | 422 358 kr | 522 717 kr |
| Personalkostnader | 17 600 kr | 2 779 kr | 10 529 kr | 22 995 kr |
| Avskrivningar | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr | 120 000 kr |
| Rörelseresultat | -110 267 kr | 9 608 kr | 65 489 kr | -37 433 kr |
| Ränteintäkter | - | 174 kr | 155 kr | 1 448 kr |
| Räntekostnader | 10 kr | 15 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | -110 277 kr | 9 767 kr | 65 644 kr | -35 985 kr |
| Årets resultat | -110 277 kr | 9 767 kr | 65 644 kr | -35 985 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 480 000 kr | 360 000 kr | 240 000 kr | 120 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 97 457 kr | 223 807 kr | 350 664 kr | 214 162 kr |
| Kortfristiga fordringar | 63 525 kr | 117 034 kr | 151 654 kr | 79 827 kr |
| Kassa och bank | 33 932 kr | 106 773 kr | 199 010 kr | 134 335 kr |
| Summa tillgångar | 577 457 kr | 583 807 kr | 590 664 kr | 334 162 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | -85 277 kr | -75 510 kr | 90 134 kr | 54 149 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -110 277 kr | -510 kr | 65 134 kr |
| Årets resultat | -110 277 kr | 9 767 kr | 65 644 kr | -35 985 kr |
| Kortfristiga skulder | 662 734 kr | 659 317 kr | 500 530 kr | 280 013 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 662 734 kr | 659 317 kr | 500 530 kr | 280 013 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 577 457 kr | 583 807 kr | 590 664 kr | 334 162 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom hälsa, friskvård och uthyrning av träningsanläggning.
Företrädare
- Angela B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Seropian Fightclub AB för organisationsnummer?
Seropian Fightclub AB har organisationsnummer 559354-3522 (5593543522).
Var ligger Seropian Fightclub AB?
Seropian Fightclub AB har sin registrerade adress Luntmakargatan 94, 11438 Stockholm.
Vilken bransch är Seropian Fightclub AB verksamt i?
Seropian Fightclub AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Seropian Fightclub AB?
Seropian Fightclub AB hade en nettoomsättning på 662 837 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.