RC Gårdar och Villor AB

RC Gårdar och Villor AB har organisationsnummer 559354-7085 (5593547085)

Aktiebolag • Org.nr: 559354-7085

Förmedling avseende fastighetsverksamhetStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2021Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

RC Gårdar och Villor AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310).

Ekonomi

15 184 296 krOmsättning▲ 28 procent
578 195 krÅrets resultat
-Antal anställda
15,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2024.

Omsättningen ökade 28 procent till 15 184 296 kr räkenskapsåret 2024 (11 869 046 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2024 omsatte RC Gårdar och Villor AB 15 184 296 kr och redovisade ett resultat på 578 195 kr. Rörelsemarginalen var 4,9 procent, under branschens median (median 11,2 procent). Soliditeten var 15,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,2 procent). Kassalikviditeten var 117,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 216,4 procent).

Nyckeltal 2024BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal4,9 procent11,2 procent-0,2 procent till 26,0 procentUnder branschens median
Vinstmarginal4,9 procent13,3 procent0,5 procent till 30,2 procentUnder branschens median
Soliditet15,1 procent55,2 procent28,3 procent till 80,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet117,8 procent216,4 procent123,8 procent till 526,3 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital95,9 procent14,7 procent-1,3 procent till 51,5 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt27,9 procent9,8 procent-23,6 procent till 44,0 procentöver branschens median

Nyckeltal per år

Nyckeltal202220232024
Rörelsemarginal0,6 procent2,8 procent4,9 procent
Vinstmarginal0,6 procent2,8 procent4,9 procent
Soliditet2,5 procent16,8 procent15,1 procent
Kassalikviditet102,5 procent120,2 procent117,8 procent
Avkastning på eget kapital44,4 procent85,5 procent95,9 procent
Omsättningstillväxt-163,2 procent27,9 procent

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Sturegatan 24
11436 Stockholm

Bolag på samma adress

9 andra bolag har Sturegatan 24 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva fastighetsförmedling samt därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202220232024
Nettoomsättning4 509 200 kr11 869 046 kr15 184 296 kr
Råvaror och förnödenheter3 449 606 kr8 995 922 kr10 175 120 kr
Övriga externa kostnader221 915 kr1 013 164 kr1 948 752 kr
Personalkostnader812 582 kr1 532 267 kr2 322 091 kr
Rörelseresultat25 097 kr327 693 kr738 333 kr
Ränteintäkter27 kr6 401 kr12 355 kr
Räntekostnader-1 059 kr11 445 kr
Resultat efter finansiella poster25 124 kr333 035 kr739 243 kr
Skatt5 168 kr68 902 kr161 048 kr
Årets resultat19 956 kr264 133 kr578 195 kr

Balansräkning

Post202220232024
Tillgångar
Omsättningstillgångar1 813 795 kr1 840 065 kr3 992 474 kr
Kortfristiga fordringar50 881 kr528 499 kr2 048 428 kr
Kassa och bank1 762 914 kr1 311 566 kr1 944 046 kr
Summa tillgångar1 813 795 kr1 840 065 kr3 992 474 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital44 956 kr309 089 kr603 195 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat19 956 kr19 956 kr0 kr
Årets resultat19 956 kr264 133 kr578 195 kr
Kortfristiga skulder1 768 839 kr1 530 976 kr3 389 279 kr
Leverantörsskulder954 861 kr1 327 597 kr1 990 625 kr
Skatteskulder5 168 kr74 070 kr224 526 kr
Övriga kortfristiga skulder250 230 kr51 630 kr247 154 kr
Summa eget kapital och skulder1 813 795 kr1 840 065 kr3 992 474 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver fastighetsförmedling samt därmed förenlig verksamhet. Detta är företagets 3:a räkenskapsår.

Företrädare

  • Jonas M (styrelseledamot)
  • Thomas S (styrelseledamot)
  • Fredrik A (styrelseordförande)

Undertecknad i STOCKHOLM.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2021-12-16
Registrerat hos Bolagsverket
RC Gårdar och Villor AB
2021-12-17
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har RC Gårdar och Villor AB för organisationsnummer?

RC Gårdar och Villor AB har organisationsnummer 559354-7085 (5593547085).

Var ligger RC Gårdar och Villor AB?

RC Gårdar och Villor AB har sin registrerade adress Sturegatan 24, 11436 Stockholm.

Vilken bransch är RC Gårdar och Villor AB verksamt i?

RC Gårdar och Villor AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter RC Gårdar och Villor AB?

RC Gårdar och Villor AB hade en nettoomsättning på 15 184 296 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Varberg
Län
Hallands län
Anställda enligt SCB
1-4 anställda
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2021-12-16
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar