JE SL Fastighet AB
JE SL Fastighet AB har organisationsnummer 559354-8356 (5593548356)
Aktiebolag • Org.nr: 559354-8356
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerMantorp
Om företaget
JE SL Fastighet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mantorp. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 592 000 kr räkenskapsåret 2025 (708 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JE SL Fastighet AB 592 000 kr och redovisade ett resultat på 98 kr. Rörelsemarginalen var 18,2 procent, under branschens median (median 40,7 procent). Soliditeten var 0,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 81,5 procent, under branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,2 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -14,5 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,4 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 81,5 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 364,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -16,4 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 569 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 17 av 26 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Mjölby.
- Plats 447 av 653 aktiebolag med säte i Mjölby.
- Plats 6 889 av 12 064 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 181 157 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,6 procent | 1,3 procent | 3,5 procent | 18,2 procent |
| Vinstmarginal | -2,6 procent | 1,3 procent | -9,5 procent | -14,5 procent |
| Soliditet | 24,3 procent | 33,1 procent | 0,4 procent | 0,4 procent |
| Kassalikviditet | 132,1 procent | 149,6 procent | 47,8 procent | 81,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -12,2 procent | 23,2 procent | 1,3 procent | 0,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 475,1 procent | 19,0 procent | -16,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Magasinsvägen 3659557 Mantorp
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Magasinsvägen 36 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten skall förvalta samt hyra ut fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 103 464 kr | 595 443 kr | 708 012 kr | 592 496 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 3 kr | 3 kr | 4 kr |
| Övriga externa kostnader | 106 185 kr | 587 716 kr | 566 945 kr | 255 749 kr |
| Avskrivningar | - | - | 76 288 kr | 228 864 kr |
| Rörelseresultat | -2 720 kr | 7 730 kr | 24 942 kr | 107 887 kr |
| Ränteintäkter | - | 36 kr | 0 kr | 1 085 kr |
| Räntekostnader | - | - | 92 435 kr | 195 074 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -2 720 kr | 7 766 kr | -67 493 kr | -86 102 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 68 000 kr | 86 200 kr |
| Skatt | - | 1 032 kr | 111 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -2 720 kr | 6 734 kr | 396 kr | 98 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 7 306 412 kr | 7 077 548 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 7 306 412 kr | 7 077 548 kr |
| Omsättningstillgångar | 91 599 kr | 87 529 kr | 92 336 kr | 175 947 kr |
| Kortfristiga fordringar | 63 750 kr | 50 078 kr | 68 000 kr | 154 200 kr |
| Kassa och bank | 27 849 kr | 37 451 kr | 24 336 kr | 21 747 kr |
| Summa tillgångar | 91 599 kr | 87 529 kr | 7 398 748 kr | 7 253 495 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 22 280 kr | 29 014 kr | 29 410 kr | 29 509 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -2 720 kr | 4 014 kr | 4 411 kr |
| Årets resultat | -2 720 kr | 6 734 kr | 396 kr | 98 kr |
| Kortfristiga skulder | 69 319 kr | 58 515 kr | 193 338 kr | 215 986 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 10 000 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | 1 032 kr | 1 143 kr | 23 556 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 13 319 kr | 1 283 kr | 177 194 kr | 187 430 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 91 599 kr | 87 529 kr | 7 398 748 kr | 7 253 495 kr |
Företrädare
- Jimmie E (ordförande)
- Simon L
Undertecknad i Mantorp 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JE SL Fastighet AB för organisationsnummer?
JE SL Fastighet AB har organisationsnummer 559354-8356 (5593548356).
Var ligger JE SL Fastighet AB?
JE SL Fastighet AB har sin registrerade adress Magasinsvägen 36, 59557 Mantorp.
Vilken bransch är JE SL Fastighet AB verksamt i?
JE SL Fastighet AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JE SL Fastighet AB?
JE SL Fastighet AB hade en nettoomsättning på 592 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mjölby
- Län
- Östergötlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.