MP Holding i Malmö AB
MP Holding i Malmö AB har organisationsnummer 559355-5708 (5593555708)
Aktiebolag • Org.nr: 559355-5708
Om företaget
MP Holding i Malmö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sjöbo. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 41 procent till 67 666 kr räkenskapsåret 2025 (114 335 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MP Holding i Malmö AB 67 666 kr och redovisade ett resultat på 17 470 kr. Soliditeten var 68,4 procent, under branschens median (median 75,3 procent). Kassalikviditeten var 104,0 procent, under branschens median (median 236,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,4 procent | 75,3 procent | 37,1 procent till 97,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 104,0 procent | 236,2 procent | 62,8 procent till 1118,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 procent | 1,3 procent | -4,4 procent till 34,4 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -40,8 procent | -1,7 procent | -50,4 procent till 20,7 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 706 av 1 733 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor.
- Plats 34 av 65 aktiebolag inom verksamheter som utövas av huvudkontor med säte i Malmö.
- Plats 8 405 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 29 988 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 255 302 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 68,1 procent | - |
| Vinstmarginal | - | - | 68,1 procent | - |
| Soliditet | 2,5 procent | 5,3 procent | 70,9 procent | 68,4 procent |
| Kassalikviditet | - | 618,3 procent | 34,7 procent | 104,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -59,0 procent | 52,2 procent | 3,7 procent | 0,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -40,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vintergatan 4c/o c/o Mårten Persson
27533 Sjöbo
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet och ändamål: Bolaget skall genom dotterbolag bedriva rörelse, äga och förvalta aktier samt driva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 70100Verksamheter som utövas av huvudkontorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 37 850 kr | 114 335 kr | 67 666 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 9 281 kr | 13 784 kr | 36 498 kr | 1 250 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 43 613 kr |
| Rörelseresultat | -9 281 kr | 24 066 kr | 77 837 kr | 22 803 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 6 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 479 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -9 281 kr | 24 066 kr | 77 837 kr | 22 330 kr |
| Skatt | - | 6 869 kr | 7 794 kr | 4 860 kr |
| Årets resultat | -9 281 kr | 17 197 kr | 70 043 kr | 17 470 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 585 456 kr | 581 743 kr | 2 548 928 kr | 2 677 584 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 85 456 kr | 81 743 kr | 155 243 kr | 179 280 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 000 kr | 500 000 kr | 2 393 685 kr | 2 498 304 kr |
| Omsättningstillgångar | 33 219 kr | 42 474 kr | 121 845 kr | 146 556 kr |
| Varulager | - | - | - | 24 500 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | - | 43 906 kr |
| Kassa och bank | 33 219 kr | 42 474 kr | 121 845 kr | 78 150 kr |
| Summa tillgångar | 618 675 kr | 624 217 kr | 2 670 773 kr | 2 824 140 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 15 719 kr | 32 916 kr | 1 893 391 kr | 1 932 556 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -9 281 kr | 1 798 348 kr | 1 890 086 kr |
| Årets resultat | -9 281 kr | 17 197 kr | 70 043 kr | 17 470 kr |
| Kortfristiga skulder | 0 kr | 6 869 kr | 351 479 kr | 117 377 kr |
| Skatteskulder | - | 6 869 kr | 7 794 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 343 685 kr | 116 917 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 618 675 kr | 624 217 kr | 2 670 773 kr | 2 824 140 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamhet omfattar att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmedförenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.Bolaget är moderbolag i en koncern med de helägda dotterbolaget Byggnadsaktiebolag Malmsjö&Persson, 559182-8636.
Under räkenskapsåret har bolaget erhållit ovillkorade aktieägartillskott om 21 695 kronor. Tillskotten har redovisats direkt som en ökning av balanserat resultat och har inte påverkat årets resultat.
Företrädare
- Per Mårten Hilding S P (styrelseordförande)
- Stig Jonas Bonny S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MP Holding i Malmö AB för organisationsnummer?
MP Holding i Malmö AB har organisationsnummer 559355-5708 (5593555708).
Var ligger MP Holding i Malmö AB?
MP Holding i Malmö AB har sin registrerade adress Vintergatan 4, 27533 Sjöbo.
Vilken bransch är MP Holding i Malmö AB verksamt i?
MP Holding i Malmö AB är registrerat i branschen verksamheter som utövas av huvudkontor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MP Holding i Malmö AB?
MP Holding i Malmö AB hade en nettoomsättning på 67 666 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.