Falu Akustik Service AB
Falu Akustik Service AB har organisationsnummer 559355-7969 (5593557969)
Aktiebolag • Org.nr: 559355-7969
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetBorlänge
Om företaget
Falu Akustik Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borlänge. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 3 procent till 1 167 599 kr räkenskapsåret 2025 (1 200 499 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Falu Akustik Service AB 1 167 599 kr och redovisade ett resultat på 191 301 kr. Rörelsemarginalen var 21,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,3 procent). Soliditeten var 91,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 1109,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,0 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 20,8 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 91,0 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1109,7 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,9 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,7 procent | 3,4 procent | -22,8 procent till 39,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 168 000 kr | 1 210 000 kr | 784 000 kr till 1 962 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 892 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 195 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 9 av 16 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Borlänge.
- Plats 615 av 1 423 aktiebolag med säte i Borlänge.
- Plats 3 626 av 8 359 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 132 343 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 98,6 procent | 23,7 procent | 21,0 procent |
| Vinstmarginal | - | 98,6 procent | 23,9 procent | 20,8 procent |
| Soliditet | 99,0 procent | 79,5 procent | 76,4 procent | 91,0 procent |
| Kassalikviditet | 9880,0 procent | 487,9 procent | 423,0 procent | 1109,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -2,2 procent | 96,6 procent | 24,2 procent | 16,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 36,4 procent | -2,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 168 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 892 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Maskingränd 578172 Borlänge
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Maskingränd 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Montering av undertak och byggmontage.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 879 998 kr | 1 200 499 kr | 1 167 599 kr |
| Övriga externa kostnader | 550 kr | 12 281 kr | 11 498 kr | 30 091 kr |
| Personalkostnader | - | - | 904 603 kr | 892 185 kr |
| Rörelseresultat | -550 kr | 867 717 kr | 284 398 kr | 245 323 kr |
| Ränteintäkter | - | 3 kr | 2 560 kr | 988 kr |
| Räntekostnader | - | - | 64 kr | 3 939 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -550 kr | 867 720 kr | 286 894 kr | 242 372 kr |
| Skatt | - | 178 686 kr | 58 571 kr | 51 071 kr |
| Årets resultat | -550 kr | 689 034 kr | 228 323 kr | 191 301 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 24 700 kr | 897 420 kr | 1 233 377 kr | 1 245 333 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 81 375 kr | 326 063 kr | 201 245 kr |
| Kassa och bank | 24 700 kr | 816 045 kr | 907 314 kr | 1 044 088 kr |
| Summa tillgångar | 24 700 kr | 897 420 kr | 1 233 377 kr | 1 245 333 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 24 450 kr | 713 484 kr | 941 807 kr | 1 133 108 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | -550 kr | 688 484 kr | 916 807 kr |
| Årets resultat | -550 kr | 689 034 kr | 228 323 kr | 191 301 kr |
| Kortfristiga skulder | 250 kr | 183 936 kr | 291 570 kr | 112 225 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 3 250 kr | 2 464 kr |
| Skatteskulder | - | 178 686 kr | 252 057 kr | 67 243 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 30 789 kr | 36 255 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 24 700 kr | 897 420 kr | 1 233 377 kr | 1 245 333 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är montering av undertak och byggmontage.
Företrädare
- Roger O
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Falu Akustik Service AB för organisationsnummer?
Falu Akustik Service AB har organisationsnummer 559355-7969 (5593557969).
Var ligger Falu Akustik Service AB?
Falu Akustik Service AB har sin registrerade adress Maskingränd 5, 78172 Borlänge.
Vilken bransch är Falu Akustik Service AB verksamt i?
Falu Akustik Service AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Falu Akustik Service AB?
Falu Akustik Service AB hade en nettoomsättning på 1 167 599 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Falu Akustik Service AB?
Falu Akustik Service AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Falu Akustik Service AB någon utdelning?
Styrelsen i Falu Akustik Service AB föreslog en utdelning på 625 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borlänge
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.