HH Kustfastigheter AB
HH Kustfastigheter AB har organisationsnummer 559356-0237 (5593560237)
Aktiebolag • Org.nr: 559356-0237
Om företaget
HH Kustfastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uddevalla. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68310). Företaget bedriver även verksamhet inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 1 318 163 kr räkenskapsåret 2025 (1 093 484 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HH Kustfastigheter AB 1 318 163 kr och redovisade ett resultat på 11 534 kr. Rörelsemarginalen var 5,2 procent, under branschens median (median 11,6 procent). Soliditeten var 22,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,7 procent). Kassalikviditeten var 144,1 procent, under branschens median (median 215,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,2 procent | 11,6 procent | 0,2 procent till 26,9 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 2,1 procent | 13,9 procent | 0,9 procent till 31,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 22,6 procent | 55,7 procent | 30,0 procent till 81,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 144,1 procent | 215,5 procent | 126,8 procent till 489,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 7,7 procent | 17,8 procent | -1,2 procent till 56,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 20,5 procent | 1,1 procent | -24,3 procent till 33,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 318 000 kr | 1 096 000 kr | 533 000 kr till 1 834 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 842 000 kr | 586 000 kr | 303 000 kr till 816 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 223 av 3 068 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet.
- Plats 9 av 15 aktiebolag inom förmedling avseende fastighetsverksamhet med säte i Uddevalla.
- Plats 658 av 1 859 aktiebolag med säte i Uddevalla.
- Plats 20 288 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 121 863 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,4 procent | 12,2 procent | -0,5 procent | 5,2 procent |
| Vinstmarginal | 23,4 procent | 11,9 procent | -2,8 procent | 2,1 procent |
| Soliditet | 57,1 procent | 39,2 procent | 18,8 procent | 22,6 procent |
| Kassalikviditet | 172,0 procent | 126,3 procent | 137,7 procent | 144,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,1 procent | 59,1 procent | -31,0 procent | 7,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,6 procent | -55,7 procent | 20,5 procent |
| Omsättning per anställd | 2 181 000 kr | 2 058 000 kr | 1 093 000 kr | 1 318 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 1 215 000 kr | 1 250 000 kr | 612 000 kr | 842 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sankt Mikaeslgatan 345140 Uddevalla
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Sankt Mikaeslgatan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Husförsäljning här på kustområdet. Konsultföretag - konsulta kunder vid avstyckning av mark t.ex. Eller hjälp med myndighet i samband med bygglov.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 617 336 kr | 2 469 807 kr | 1 093 484 kr | 1 318 163 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 13 000 kr | 0 kr | 15 291 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 95 200 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 540 043 kr | 402 355 kr | 350 727 kr | 333 221 kr |
| Personalkostnader | 1 457 917 kr | 1 500 171 kr | 612 131 kr | 841 943 kr |
| Avskrivningar | 6 000 kr | 49 815 kr | 49 980 kr | 49 980 kr |
| Rörelseresultat | 613 376 kr | 300 083 kr | -5 040 kr | 68 405 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 132 kr | -2 057 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 358 kr | 9 440 kr | 23 434 kr | 40 456 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 613 018 kr | 292 775 kr | -30 531 kr | 27 954 kr |
| Skatt | 132 245 kr | 74 588 kr | 12 401 kr | 16 420 kr |
| Årets resultat | 480 773 kr | 218 187 kr | -42 932 kr | 11 534 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 144 170 kr | 257 265 kr | 190 285 kr | 140 305 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 66 000 kr | 221 085 kr | 154 105 kr | 104 125 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 78 170 kr | 36 180 kr | 36 180 kr | 36 180 kr |
| Omsättningstillgångar | 741 774 kr | 683 949 kr | 546 351 kr | 524 823 kr |
| Varulager | 87 900 kr | 146 244 kr | 143 070 kr | 107 737 kr |
| Kortfristiga fordringar | 93 002 kr | 329 367 kr | 370 669 kr | 283 119 kr |
| Kassa och bank | 560 872 kr | 208 338 kr | 32 612 kr | 133 967 kr |
| Summa tillgångar | 885 944 kr | 941 214 kr | 736 636 kr | 665 128 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 505 773 kr | 368 960 kr | 138 528 kr | 150 062 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 125 773 kr | 156 460 kr | 113 528 kr |
| Årets resultat | 480 773 kr | 218 187 kr | -42 932 kr | 11 534 kr |
| Kortfristiga skulder | 380 171 kr | 425 577 kr | 292 945 kr | 289 527 kr |
| Leverantörsskulder | 41 024 kr | 18 180 kr | 43 681 kr | 50 332 kr |
| Skatteskulder | 183 372 kr | 303 993 kr | 143 285 kr | 45 543 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 145 775 kr | 93 404 kr | 95 979 kr | 126 879 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 885 944 kr | 941 214 kr | 736 636 kr | 665 128 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uddevalla, bedriver verksamhet inom husförsäljning på västkustområdet samt konsultering vid avstyckning av mark och hjälp med myndighet i samband med bygglov, samt annan därmed förenlig verksamhet.
Under räkenskapsåret har bolaget fortsatt verka i en marknad som präglats av en viss försiktighet bland kunderna. Osäkerhet kring den ekonomiska utvecklingen och hushållens investeringsvilja har påverkat efterfrågan inom småhussegmentet. För att stärka sin marknadsposition och möta marknadens behov har bolaget under året utökat sitt tjänsteutbud inom byggverksamhet. Satsningen bedöms skapa bättre förutsättningar för fortsatt tillväxt och en bredare kundbas. Bolaget har även arbetat aktivt med att utveckla verksamheten och anpassa organisationen efter rådande marknadsförutsättningar. Styrelsen bedömer att bolaget står väl rustat för framtiden och ser positivt på marknadsutvecklingen i takt med att förutsättningarna förbättras.
Företrädare
- Helen H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HH Kustfastigheter AB för organisationsnummer?
HH Kustfastigheter AB har organisationsnummer 559356-0237 (5593560237).
Var ligger HH Kustfastigheter AB?
HH Kustfastigheter AB har sin registrerade adress Sankt Mikaeslgatan 3, 45140 Uddevalla.
Vilken bransch är HH Kustfastigheter AB verksamt i?
HH Kustfastigheter AB är registrerat i branschen förmedling avseende fastighetsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HH Kustfastigheter AB?
HH Kustfastigheter AB hade en nettoomsättning på 1 318 163 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HH Kustfastigheter AB?
HH Kustfastigheter AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uddevalla
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.