Tobias Vahlström AB
Tobias Vahlström AB har organisationsnummer 559356-5723 (5593565723)
Aktiebolag • Org.nr: 559356-5723
Om företaget
Tobias Vahlström AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 1 946 559 kr räkenskapsåret 2025 (1 726 002 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Tobias Vahlström AB 1 946 559 kr och redovisade ett resultat på 978 865 kr. Rörelsemarginalen var 71,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 69,8 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 604,5 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,5 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 71,7 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 69,8 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 604,5 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 62,2 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 12,8 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 947 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 521 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 080 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 41 av 267 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Solna.
- Plats 734 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 27 834 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 87 215 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 83,9 procent | 62,9 procent | 48,9 procent | 71,5 procent |
| Vinstmarginal | 83,9 procent | 63,2 procent | 49,5 procent | 71,7 procent |
| Soliditet | 65,7 procent | 54,7 procent | 61,3 procent | 69,8 procent |
| Kassalikviditet | 291,6 procent | 185,0 procent | 281,3 procent | 604,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,4 procent | 96,2 procent | 55,9 procent | 62,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 384,5 procent | 12,7 procent | 12,8 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 531 000 kr | 1 726 000 kr | 1 947 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 532 000 kr | 825 000 kr | 521 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Surbrunnsgatan 711427 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Surbrunnsgatan 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet företrädesvis inom IT, samt utveckla mjukvaruprodukter, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 315 999 kr | 1 531 002 kr | 1 726 002 kr | 1 946 559 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 925 kr | 0 kr | - | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 41 735 kr | 35 244 kr | 56 293 kr | 34 250 kr |
| Personalkostnader | 7 202 kr | 532 163 kr | 825 477 kr | 520 650 kr |
| Rörelseresultat | 265 137 kr | 963 595 kr | 844 232 kr | 1 391 659 kr |
| Ränteintäkter | - | 4 076 kr | 9 452 kr | 3 294 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 265 137 kr | 967 671 kr | 853 684 kr | 1 394 953 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -213 372 kr | -160 000 kr |
| Skatt | 54 616 kr | 200 632 kr | 131 864 kr | 256 088 kr |
| Årets resultat | 210 521 kr | 767 039 kr | 508 448 kr | 978 865 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 237 000 kr | 469 000 kr | 394 251 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 237 000 kr | 469 000 kr | 394 251 kr |
| Omsättningstillgångar | 358 466 kr | 1 218 892 kr | 1 013 516 kr | 1 860 676 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 1 150 099 kr | 889 067 kr | 1 041 817 kr |
| Kassa och bank | 358 466 kr | 68 793 kr | 124 449 kr | 818 859 kr |
| Summa tillgångar | 358 466 kr | 1 455 892 kr | 1 482 516 kr | 2 254 927 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 235 521 kr | 797 059 kr | 908 907 kr | 1 573 772 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 5 020 kr | 375 459 kr | 569 907 kr |
| Årets resultat | 210 521 kr | 767 039 kr | 508 448 kr | 978 865 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 213 372 kr | 373 372 kr |
| Kortfristiga skulder | 122 945 kr | 658 833 kr | 360 237 kr | 307 783 kr |
| Skatteskulder | 54 616 kr | 255 248 kr | 95 596 kr | 84 105 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 68 329 kr | 403 585 kr | 257 641 kr | 223 678 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 358 466 kr | 1 455 892 kr | 1 482 516 kr | 2 254 927 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bildades under 2021. Bolaget utvecklar programvara samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Carl Tobias V (styrelseledamot och vd)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tobias Vahlström AB för organisationsnummer?
Tobias Vahlström AB har organisationsnummer 559356-5723 (5593565723).
Var ligger Tobias Vahlström AB?
Tobias Vahlström AB har sin registrerade adress Surbrunnsgatan 7, 11427 Stockholm.
Vilken bransch är Tobias Vahlström AB verksamt i?
Tobias Vahlström AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tobias Vahlström AB?
Tobias Vahlström AB hade en nettoomsättning på 1 946 559 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tobias Vahlström AB?
Tobias Vahlström AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tobias Vahlström AB någon utdelning?
Styrelsen i Tobias Vahlström AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.