Grabbarna Bygg AB
Grabbarna Bygg AB har organisationsnummer 559357-4774 (5593574774)
Aktiebolag • Org.nr: 559357-4774
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetStockholm
Om företaget
Grabbarna Bygg AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 3 375 879 kr räkenskapsåret 2025 (4 333 754 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Grabbarna Bygg AB 3 375 879 kr och redovisade ett resultat på 187 551 kr. Rörelsemarginalen var 7,5 procent, över branschens median (median 6,3 procent). Soliditeten var 40,6 procent, under branschens median (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 197,7 procent, under branschens median (median 206,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,5 procent | 6,3 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 6,9 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 40,6 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 197,7 procent | 206,5 procent | 121,9 procent till 385,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 54,9 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -22,1 procent | 3,4 procent | -22,8 procent till 39,1 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 482 000 kr | 1 210 000 kr | 784 000 kr till 1 962 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 206 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 557 av 2 121 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 10 av 39 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Uppsala.
- Plats 908 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 1 594 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 52 105 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 28,2 procent | -4,3 procent | 3,9 procent | 7,5 procent |
| Vinstmarginal | 28,2 procent | -4,9 procent | 3,7 procent | 6,9 procent |
| Soliditet | 44,6 procent | 6,7 procent | 31,4 procent | 40,6 procent |
| Kassalikviditet | 180,9 procent | 107,2 procent | 145,9 procent | 197,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 89,0 procent | -309,6 procent | 74,0 procent | 54,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 285,7 procent | 23,4 procent | -22,1 procent |
| Omsättning per anställd | 455 000 kr | 502 000 kr | 619 000 kr | 482 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 274 000 kr | 495 000 kr | 577 000 kr | 206 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Observatoriegatan 4c/o Vex Ekonomi
11329 Stockholm
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Observatoriegatan 4 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggställning och bygg och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 910 530 kr | 3 511 850 kr | 4 333 754 kr | 3 375 879 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 kr | 197 365 kr | 43 949 kr | 33 849 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 59 696 kr | 70 282 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 46 235 kr | 327 475 kr | 113 394 kr | 596 901 kr |
| Personalkostnader | 548 266 kr | 3 462 848 kr | 4 038 702 kr | 1 439 895 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 22 867 kr |
| Rörelseresultat | 256 334 kr | -151 390 kr | 167 541 kr | 253 945 kr |
| Ränteintäkter | - | - | -136 kr | 270 kr |
| Räntekostnader | -1 kr | 20 474 kr | 9 144 kr | 20 020 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 256 335 kr | -171 864 kr | 158 261 kr | 234 195 kr |
| Skatt | 53 955 kr | 0 kr | - | 46 644 kr |
| Årets resultat | 202 380 kr | -171 864 kr | 158 261 kr | 187 551 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 173 133 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 173 133 kr |
| Omsättningstillgångar | 509 901 kr | 823 013 kr | 679 860 kr | 667 625 kr |
| Kortfristiga fordringar | 416 909 kr | 674 340 kr | 555 815 kr | 512 491 kr |
| Kassa och bank | 92 992 kr | 148 673 kr | 124 045 kr | 155 134 kr |
| Summa tillgångar | 509 901 kr | 823 013 kr | 679 860 kr | 840 758 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 227 380 kr | 55 516 kr | 213 777 kr | 341 328 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 202 380 kr | 30 516 kr | 128 777 kr |
| Årets resultat | 202 380 kr | -171 864 kr | 158 261 kr | 187 551 kr |
| Kortfristiga skulder | 281 805 kr | 767 497 kr | 466 083 kr | 337 669 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 347 kr | 22 610 kr |
| Skatteskulder | 53 955 kr | 61 924 kr | 0 kr | 6 927 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 340 kr | 185 675 kr | 96 912 kr | 59 224 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 509 901 kr | 823 013 kr | 679 860 kr | 840 758 kr |
Företrädare
- Hamza D
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Grabbarna Bygg AB för organisationsnummer?
Grabbarna Bygg AB har organisationsnummer 559357-4774 (5593574774).
Var ligger Grabbarna Bygg AB?
Grabbarna Bygg AB har sin registrerade adress Observatoriegatan 4, 11329 Stockholm.
Vilken bransch är Grabbarna Bygg AB verksamt i?
Grabbarna Bygg AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Grabbarna Bygg AB?
Grabbarna Bygg AB hade en nettoomsättning på 3 375 879 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Grabbarna Bygg AB?
Grabbarna Bygg AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Grabbarna Bygg AB någon utdelning?
Styrelsen i Grabbarna Bygg AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.