Taruman AB
Taruman AB har organisationsnummer 559357-6142 (5593576142)
Aktiebolag • Org.nr: 559357-6142
Om företaget
Taruman AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Finspång. Verksamheten startade 2021. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 87 procent till 1 113 000 kr räkenskapsåret 2025 (595 000 kr föregående år).
Förändringen i omsättning beror på ökad konsultverksamhet under verksamhetsåret.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Taruman AB 1 113 000 kr och redovisade ett resultat på 907 429 kr. Rörelsemarginalen var 46,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 77,5 procent, över branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 412,9 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 46,1 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 91,0 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 77,5 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 412,9 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 96,4 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 87,1 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 113 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 691 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 110 av 12 408 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 2 av 6 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Finspång.
- Plats 173 av 376 aktiebolag med säte i Finspång.
- Plats 5 180 av 11 877 aktiebolag i Östergötlands län.
- Plats 134 497 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 96,3 procent | - | 15,8 procent | 46,1 procent |
| Vinstmarginal | 96,3 procent | - | 15,5 procent | 91,0 procent |
| Soliditet | 77,4 procent | 63,4 procent | 66,1 procent | 77,5 procent |
| Kassalikviditet | 441,7 procent | 262,6 procent | 268,0 procent | 412,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,0 procent | -9,6 procent | 27,8 procent | 96,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -99,8 procent | - | 87,1 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 595 000 kr | 1 113 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 385 000 kr | 691 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fridhemsvägen 31Dc/o c/o Johan Melander
61234 Finspång
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom it samt förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 507 999 kr | 949 kr | 594 993 kr | 1 112 956 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 246 953 kr |
| Övriga externa kostnader | 18 796 kr | 18 871 kr | 109 685 kr | 155 602 kr |
| Personalkostnader | - | - | 385 484 kr | 691 131 kr |
| Rörelseresultat | 489 203 kr | -17 922 kr | 93 990 kr | 513 176 kr |
| Ränteintäkter | - | 33 kr | 466 kr | 14 kr |
| Räntekostnader | - | 1 032 kr | 2 440 kr | 61 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 489 203 kr | -18 921 kr | 92 016 kr | 1 013 129 kr |
| Skatt | 100 775 kr | 0 kr | 15 977 kr | 105 700 kr |
| Årets resultat | 388 428 kr | -18 921 kr | 76 039 kr | 907 429 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 12 500 kr | 37 500 kr | 87 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 12 500 kr | 37 500 kr | 87 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 534 411 kr | 298 782 kr | 376 540 kr | 1 126 212 kr |
| Kortfristiga fordringar | 500 441 kr | 203 727 kr | 3 kr | 543 049 kr |
| Kassa och bank | 33 970 kr | 95 055 kr | 376 537 kr | 583 163 kr |
| Summa tillgångar | 534 411 kr | 311 282 kr | 414 040 kr | 1 213 712 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 413 428 kr | 197 507 kr | 273 545 kr | 940 975 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 191 428 kr | 172 507 kr | 8 545 kr |
| Årets resultat | 388 428 kr | -18 921 kr | 76 039 kr | 907 429 kr |
| Kortfristiga skulder | 120 983 kr | 113 775 kr | 140 495 kr | 272 737 kr |
| Skatteskulder | 100 775 kr | 100 775 kr | 29 601 kr | 163 685 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 12 208 kr | 5 000 kr | 102 894 kr | 101 052 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 534 411 kr | 311 282 kr | 414 040 kr | 1 213 712 kr |
Företrädare
- Johan M
Undertecknad i Linköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Taruman AB för organisationsnummer?
Taruman AB har organisationsnummer 559357-6142 (5593576142).
Var ligger Taruman AB?
Taruman AB har sin registrerade adress Fridhemsvägen 31D, 61234 Finspång.
Vilken bransch är Taruman AB verksamt i?
Taruman AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Taruman AB?
Taruman AB hade en nettoomsättning på 1 113 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Taruman AB?
Taruman AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Taruman AB någon utdelning?
Styrelsen i Taruman AB föreslog en utdelning på 350 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Finspång
- Län
- Östergötlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2021-12-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.