Två hjärta Care AB
Två hjärta Care AB har organisationsnummer 559359-2206 (5593592206)
Aktiebolag • Org.nr: 559359-2206
Om företaget
Två hjärta Care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Eskilstuna. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 67 procent till 143 146 kr räkenskapsåret 2025 (428 835 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Två hjärta Care AB 143 146 kr och redovisade ett resultat på 1 500 kr. Rörelsemarginalen var 2,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 74,3 procent, över branschens median (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 866,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,8 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,6 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,3 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 866,3 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -66,6 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 665 av 2 737 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 34 av 48 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Eskilstuna.
- Plats 1 762 av 2 351 aktiebolag med säte i Eskilstuna.
- Plats 5 621 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 238 203 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 51,2 procent | 62,4 procent | 2,8 procent |
| Vinstmarginal | - | 50,8 procent | 62,2 procent | 1,6 procent |
| Soliditet | 43,5 procent | 36,2 procent | 56,9 procent | 74,3 procent |
| Kassalikviditet | 462,2 procent | 43,2 procent | 239,0 procent | 866,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -42,0 procent | 77,6 procent | 69,8 procent | 0,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 184,2 procent | -66,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kyrkogatan 11 Q63219 Eskilstuna
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kyrkogatan 11 Q som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva skönhetsbehandlingar samt verksamhet inom medicin och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86211Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Huvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 35 037 kr | 150 915 kr | 428 835 kr | 143 146 kr |
| Övriga externa kostnader | 42 433 kr | 18 679 kr | 91 308 kr | 56 233 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | 32 855 kr |
| Avskrivningar | - | 55 000 kr | 70 000 kr | 50 000 kr |
| Rörelseresultat | -7 396 kr | 77 236 kr | 267 527 kr | 4 058 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 58 kr |
| Räntekostnader | - | 522 kr | 687 kr | 1 832 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -7 396 kr | 76 714 kr | 266 840 kr | 2 284 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -58 300 kr | 0 kr |
| Skatt | - | 15 803 kr | 27 156 kr | 784 kr |
| Årets resultat | -7 396 kr | 60 911 kr | 181 384 kr | 1 500 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | 195 000 kr | 125 000 kr | 75 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 195 000 kr | 125 000 kr | 75 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 40 488 kr | 21 640 kr | 332 146 kr | 276 631 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 450 kr | 10 485 kr | 251 325 kr | 237 752 kr |
| Kassa och bank | 37 038 kr | 11 155 kr | 80 821 kr | 38 879 kr |
| Summa tillgångar | 40 488 kr | 216 640 kr | 457 146 kr | 351 631 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 17 604 kr | 78 515 kr | 259 899 kr | 261 398 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -7 396 kr | 53 515 kr | 234 898 kr |
| Årets resultat | -7 396 kr | 60 911 kr | 181 384 kr | 1 500 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 58 300 kr | 58 300 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 759 kr | 50 125 kr | 138 947 kr | 31 933 kr |
| Skatteskulder | - | 15 803 kr | 42 959 kr | 784 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 759 kr | 34 322 kr | 95 989 kr | 31 149 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 40 488 kr | 216 640 kr | 457 146 kr | 351 631 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Eskilstuna registrerades år 2022och bedriver skönhetsbehandlingar samt verksamhet inom medicin och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Sally Z (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Två hjärta Care AB för organisationsnummer?
Två hjärta Care AB har organisationsnummer 559359-2206 (5593592206).
Var ligger Två hjärta Care AB?
Två hjärta Care AB har sin registrerade adress Kyrkogatan 11 Q, 63219 Eskilstuna.
Vilken bransch är Två hjärta Care AB verksamt i?
Två hjärta Care AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Två hjärta Care AB?
Två hjärta Care AB hade en nettoomsättning på 143 146 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Eskilstuna
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-10
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.