
ASTERA BYGGENTREPRENAD AB
ASTERA BYGGENTREPRENAD AB har organisationsnummer 559359-6934 (5593596934)
Aktiebolag • Org.nr: 559359-6934
Om företaget
ASTERA BYGGENTREPRENAD AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sundbyberg. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Företaget bedriver även verksamhet inom byggnadssnickeriarbeten. På Google Maps är verksamheten listad som husbyggare. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 9 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 39 procent till 1 275 711 kr räkenskapsåret 2025 (920 885 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ASTERA BYGGENTREPRENAD AB 1 275 711 kr och redovisade ett resultat på 3 172 kr. Rörelsemarginalen var 0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 49,4 procent, över branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 197,5 procent, under branschens median (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,4 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 197,5 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 38,5 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 276 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 605 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 776 000 kr | 600 000 kr | 408 000 kr till 744 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 769 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 6 av 10 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Sundbyberg.
- Plats 590 av 1 664 aktiebolag med säte i Sundbyberg.
- Plats 41 095 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 124 725 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,2 procent | 10,1 procent | 1,4 procent | 0,3 procent |
| Vinstmarginal | 18,2 procent | 10,1 procent | 1,6 procent | 0,3 procent |
| Soliditet | 54,6 procent | 63,7 procent | 60,2 procent | 49,4 procent |
| Kassalikviditet | 220,3 procent | 275,6 procent | 251,1 procent | 197,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 82,1 procent | 33,7 procent | 5,3 procent | 1,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 11,0 procent | 4,2 procent | 38,5 procent |
| Omsättning per anställd | 796 000 kr | 884 000 kr | 921 000 kr | 1 276 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 560 000 kr | 501 000 kr | 603 000 kr | 776 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skvadronsbacken 11c/o Diyar Star Jabbar
17447 Sundbyberg
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Skvadronsbacken 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Byggverksamhet och vvs verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 796 000 kr | 883 705 kr | 920 885 kr | 1 275 711 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 5 kr | 4 kr | 5 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 11 458 kr | 172 916 kr | 184 293 kr | 413 776 kr |
| Övriga externa kostnader | 80 021 kr | 120 301 kr | 120 422 kr | 81 613 kr |
| Personalkostnader | 559 704 kr | 501 313 kr | 602 993 kr | 775 974 kr |
| Rörelseresultat | 144 817 kr | 89 180 kr | 13 181 kr | 4 353 kr |
| Ränteintäkter | 6 kr | 400 kr | 1 918 kr | 196 kr |
| Räntekostnader | - | 20 kr | 6 kr | 148 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 144 823 kr | 89 560 kr | 15 093 kr | 4 401 kr |
| Skatt | 29 830 kr | 18 366 kr | 3 273 kr | 1 229 kr |
| Årets resultat | 114 993 kr | 71 194 kr | 11 820 kr | 3 172 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 256 400 kr | 331 485 kr | 370 638 kr | 458 179 kr |
| Kortfristiga fordringar | 105 369 kr | 65 437 kr | 179 610 kr | 108 741 kr |
| Kassa och bank | 151 031 kr | 266 048 kr | 191 028 kr | 349 438 kr |
| Summa tillgångar | 256 400 kr | 331 485 kr | 370 638 kr | 458 179 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 139 993 kr | 211 187 kr | 223 007 kr | 226 179 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 114 993 kr | 186 187 kr | 198 007 kr |
| Årets resultat | 114 993 kr | 71 194 kr | 11 820 kr | 3 172 kr |
| Kortfristiga skulder | 116 407 kr | 120 286 kr | 147 631 kr | 231 994 kr |
| Leverantörsskulder | 4 704 kr | 5 872 kr | 21 653 kr | 20 823 kr |
| Skatteskulder | 29 830 kr | 48 196 kr | 21 639 kr | 4 502 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 76 873 kr | 61 218 kr | 71 320 kr | 201 669 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 256 400 kr | 331 485 kr | 370 638 kr | 458 179 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm, bedriver verksamhet inom bygg och vvs.
Under året har bolaget haft fler uppdrag vilket lett till ökat omsättning.
Företrädare
- Diyar Star J (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ASTERA BYGGENTREPRENAD AB för organisationsnummer?
ASTERA BYGGENTREPRENAD AB har organisationsnummer 559359-6934 (5593596934).
Var ligger ASTERA BYGGENTREPRENAD AB?
ASTERA BYGGENTREPRENAD AB har sin registrerade adress Skvadronsbacken 11, 17447 Sundbyberg.
Vilken bransch är ASTERA BYGGENTREPRENAD AB verksamt i?
ASTERA BYGGENTREPRENAD AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ASTERA BYGGENTREPRENAD AB?
ASTERA BYGGENTREPRENAD AB hade en nettoomsättning på 1 275 711 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har ASTERA BYGGENTREPRENAD AB?
ASTERA BYGGENTREPRENAD AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundbyberg
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.