Mys all'italiana Aktiebolag
Mys all'italiana Aktiebolag har organisationsnummer 559360-0603 (5593600603)
Aktiebolag • Org.nr: 559360-0603
Om företaget
Mys all'italiana Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Sidoverksamheter inkluderar cateringverksamhet vid enskilda evenemang, tillverkning av mjölprodukter och förmedling avseende icke-specialiserad detaljhandel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 688 procent till 1 661 749 kr räkenskapsåret 2025 (211 015 kr föregående år).
Mys all'italiana investerade i egen lokal för att kunna hålla kurser och bedriva restaurangverksamhet samt ansvarat för
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mys all'italiana Aktiebolag 1 661 749 kr och redovisade ett resultat på -637 944 kr. Rörelsemarginalen var -38,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 8,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 38,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -38,4 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -38,4 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 8,6 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 38,4 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -2238,9 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 687,5 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 332 000 kr | 1 139 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 186 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 128 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 177 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 18 611 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 32 834 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 100 979 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | -14,7 procent | -20,8 procent | -38,4 procent |
| Vinstmarginal | - | -14,6 procent | -20,7 procent | -38,4 procent |
| Soliditet | 65,9 procent | 83,6 procent | 90,4 procent | 8,6 procent |
| Kassalikviditet | 213,1 procent | 416,0 procent | 877,8 procent | 38,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -90,7 procent | -52,3 procent | -39,2 procent | -2238,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 7,1 procent | 687,5 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 332 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 186 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gösta Ekmans väg 17c/o c/o Lorenzo Biacchi
12935 Hägersten
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Gösta Ekmans väg 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Egentillverkning av pasta och pizzadegar. Import av skinkor, ost och tryffel från Italien. Försäljning av livsmedelsprodukter till privata kunder och företag. Catering tjänster och matlagningskurser.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 74 321 kr | 197 085 kr | 211 015 kr | 1 661 749 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 45 130 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 41 547 kr | 39 810 kr | 64 090 kr | 535 020 kr |
| Övriga externa kostnader | 50 782 kr | 169 696 kr | 158 552 kr | 832 673 kr |
| Personalkostnader | - | 12 186 kr | 22 001 kr | 931 873 kr |
| Avskrivningar | 1 012 kr | 4 290 kr | 10 328 kr | 45 121 kr |
| Rörelseresultat | -19 020 kr | -28 897 kr | -43 956 kr | -637 892 kr |
| Ränteintäkter | - | 62 kr | 248 kr | 35 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 87 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -19 020 kr | -28 835 kr | -43 708 kr | -637 944 kr |
| Årets resultat | -19 020 kr | -28 835 kr | -43 708 kr | -637 944 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 8 707 kr | 20 845 kr | 19 242 kr | 214 567 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 707 kr | 20 845 kr | 19 242 kr | 131 607 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 82 960 kr |
| Omsättningstillgångar | 23 127 kr | 45 154 kr | 104 049 kr | 115 782 kr |
| Kortfristiga fordringar | 566 kr | 25 113 kr | 13 733 kr | 106 807 kr |
| Kassa och bank | 22 561 kr | 20 041 kr | 90 316 kr | 8 975 kr |
| Summa tillgångar | 31 834 kr | 65 999 kr | 123 291 kr | 330 349 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 20 980 kr | 55 145 kr | 111 437 kr | 28 493 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 15 000 kr | 58 980 kr | 130 145 kr | 641 437 kr |
| Årets resultat | -19 020 kr | -28 835 kr | -43 708 kr | -637 944 kr |
| Kortfristiga skulder | 10 854 kr | 10 854 kr | 11 854 kr | 301 856 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 95 237 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 854 kr | 10 854 kr | 11 854 kr | 200 349 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 31 834 kr | 65 999 kr | 123 291 kr | 330 349 kr |
Ur årsredovisningen
Mys all'italiana AB startade 2022 och riktar in sig mot både privata kunder och företag.
Mys all'italiana har under 2025 investerat i egen lokal i Årsta för att driva restaurang, hålla matlagningskurser samt hålla andra event. Företaget har även under 2025 bedrivit frukostverksahet i samarbete med ett hotell i Stockholm.
Frukostversamheter kommer att upphöra under 2026.
Företrädare
- Lorenzo B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mys all'italiana Aktiebolag för organisationsnummer?
Mys all'italiana Aktiebolag har organisationsnummer 559360-0603 (5593600603).
Var ligger Mys all'italiana Aktiebolag?
Mys all'italiana Aktiebolag har sin registrerade adress Gösta Ekmans väg 17, 12935 Hägersten.
Vilken bransch är Mys all'italiana Aktiebolag verksamt i?
Mys all'italiana Aktiebolag är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mys all'italiana Aktiebolag?
Mys all'italiana Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 661 749 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mys all'italiana Aktiebolag?
Mys all'italiana Aktiebolag hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-13
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.