Väsbylunds gård AB
Väsbylunds gård AB har organisationsnummer 559360-2450 (5593602450)
Aktiebolag • Org.nr: 559360-2450
Om företaget
Väsbylunds gård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Höganäs. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som personaluthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 78201). Sidoverksamheter inkluderar blandat jordbruk och framställning av beredda fodermedel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 1 204 760 kr räkenskapsåret 2025 (1 095 993 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Väsbylunds gård AB 1 204 760 kr och redovisade ett resultat på 56 131 kr. Rörelsemarginalen var 6,0 procent, under branschens median (median 8,8 procent). Soliditeten var 47,7 procent, under branschens median (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 143,5 procent, under branschens median (median 211,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,0 procent | 8,8 procent | 0,1 procent till 25,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 5,9 procent | 8,9 procent | 0,1 procent till 27,1 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 47,7 procent | 52,9 procent | 26,1 procent till 77,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 143,5 procent | 211,4 procent | 121,7 procent till 439,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 9,8 procent | 15,5 procent | -3,2 procent till 51,7 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,9 procent | -6,0 procent | -44,1 procent till 24,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 930 av 2 736 aktiebolag inom personaluthyrning.
- Plats 2 av 7 aktiebolag inom personaluthyrning med säte i Höganäs.
- Plats 282 av 795 aktiebolag med säte i Höganäs.
- Plats 14 918 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 129 614 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,8 procent | 45,0 procent | 6,0 procent |
| Vinstmarginal | 33,8 procent | 45,1 procent | 5,9 procent |
| Soliditet | 49,1 procent | 56,3 procent | 47,7 procent |
| Kassalikviditet | 164,2 procent | 246,0 procent | 143,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,8 procent | 59,0 procent | 9,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 77,4 procent | 9,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Måarpsvägen 125c/o c/o Måns
26391 Höganäs
Verksamhetsbeskrivning
Mindre jordbruk med stall uthyrning för häst. Foderproduktion. Uthyrning av personal.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 617 979 kr | 1 095 993 kr | 1 204 760 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 54 960 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 225 854 kr | 131 089 kr | 424 179 kr |
| Övriga externa kostnader | 160 459 kr | 367 540 kr | 358 218 kr |
| Personalkostnader | 32 kr | 59 639 kr | 230 535 kr |
| Avskrivningar | 23 000 kr | 44 344 kr | 174 780 kr |
| Rörelseresultat | 208 634 kr | 493 381 kr | 72 008 kr |
| Räntekostnader | -279 kr | -693 kr | 967 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 208 913 kr | 494 074 kr | 71 041 kr |
| Skatt | 42 994 kr | 101 959 kr | 14 910 kr |
| Årets resultat | 165 919 kr | 392 115 kr | 56 131 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 92 000 kr | 154 376 kr | 677 776 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 92 000 kr | 154 376 kr | 677 776 kr |
| Omsättningstillgångar | 463 572 kr | 1 027 707 kr | 518 515 kr |
| Kortfristiga fordringar | 89 039 kr | 107 438 kr | 88 800 kr |
| Kassa och bank | 374 533 kr | 920 269 kr | 429 715 kr |
| Summa tillgångar | 555 572 kr | 1 182 083 kr | 1 196 291 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 272 828 kr | 664 943 kr | 571 074 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 81 909 kr | 247 828 kr | 489 943 kr |
| Årets resultat | 165 919 kr | 392 115 kr | 56 131 kr |
| Kortfristiga skulder | 282 355 kr | 417 791 kr | 361 401 kr |
| Leverantörsskulder | 278 750 kr | 279 325 kr | 276 983 kr |
| Skatteskulder | 64 247 kr | 126 368 kr | 55 156 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -60 642 kr | 12 098 kr | 29 262 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 555 572 kr | 1 182 083 kr | 1 196 291 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Höganäs, registrerades år 2022 och bedriver sedan dess verksamhet inom personaluthyrning, handel med fodervaror, uthyrning av lokaler samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Måns Krister E (styrelseledamot)
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Väsbylunds gård AB för organisationsnummer?
Väsbylunds gård AB har organisationsnummer 559360-2450 (5593602450).
Var ligger Väsbylunds gård AB?
Väsbylunds gård AB har sin registrerade adress Måarpsvägen 125, 26391 Höganäs.
Vilken bransch är Väsbylunds gård AB verksamt i?
Väsbylunds gård AB är registrerat i branschen personaluthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Väsbylunds gård AB?
Väsbylunds gård AB hade en nettoomsättning på 1 204 760 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Väsbylunds gård AB någon utdelning?
Styrelsen i Väsbylunds gård AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Höganäs
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.