Vemco Group AB
Vemco Group AB har organisationsnummer 559360-3466 (5593603466)
Aktiebolag • Org.nr: 559360-3466
Om företaget
Vemco Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1125 procent till 9 481 291 kr räkenskapsåret 2025 (773 945 kr föregående år).
Kommentarer till årets resultat och företagets ekonomiska ställningBolaget har under året expanderat och vunnit några större affärer vilket har lett till en högre omsättning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vemco Group AB 9 481 291 kr och redovisade ett resultat på -1 814 191 kr. Rörelsemarginalen var -19,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 96,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,1 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -19,1 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 0,3 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 96,4 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -12225,8 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1125,1 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 896 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 645 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 396 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 25 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 680 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 2 264 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 20 768 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -232,1 procent | -898,6 procent | -343,4 procent | -19,1 procent |
| Vinstmarginal | -232,2 procent | -899,6 procent | -343,6 procent | -19,1 procent |
| Soliditet | -246,8 procent | 3,2 procent | 1,5 procent | 0,3 procent |
| Kassalikviditet | 110,3 procent | 103,3 procent | 36,6 procent | 96,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | -14768,4 procent | -17693,2 procent | -12225,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -48,7 procent | 223,8 procent | 1125,1 procent |
| Omsättning per anställd | 466 000 kr | 120 000 kr | - | 1 896 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 836 000 kr | 523 000 kr | - | 645 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hyllie Vattenparksgata 21B21531 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva utveckling, drift och underhåll av IT-baserade tjänster för analys samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 466 374 kr | 239 298 kr | 773 945 kr | 9 481 291 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 5 548 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 113 330 kr | 6 352 891 kr |
| Övriga externa kostnader | 710 543 kr | 1 259 006 kr | 1 940 311 kr | 1 663 357 kr |
| Personalkostnader | 835 996 kr | 1 045 832 kr | 1 372 135 kr | 3 223 037 kr |
| Rörelseresultat | -1 081 717 kr | -2 147 642 kr | -2 657 908 kr | -1 812 314 kr |
| Ränteintäkter | 110 kr | 795 kr | 1 073 kr | 283 kr |
| Räntekostnader | 94 kr | 2 836 kr | 2 451 kr | 2 160 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 081 701 kr | -2 149 683 kr | -2 659 286 kr | -1 814 191 kr |
| Årets resultat | -1 081 701 kr | -2 149 683 kr | -2 659 286 kr | -1 814 191 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 645 475 kr | 190 118 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 645 475 kr | 190 118 kr |
| Omsättningstillgångar | 428 095 kr | 451 574 kr | 363 624 kr | 4 634 822 kr |
| Kortfristiga fordringar | 194 187 kr | 451 574 kr | 357 531 kr | 3 998 558 kr |
| Kassa och bank | 233 908 kr | 0 kr | 6 093 kr | 636 264 kr |
| Summa tillgångar | 428 095 kr | 451 574 kr | 1 009 099 kr | 4 824 940 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | -1 056 701 kr | 14 556 kr | 15 030 kr | 14 839 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 2 139 239 kr | 2 649 316 kr | 1 804 030 kr |
| Årets resultat | -1 081 701 kr | -2 149 683 kr | -2 659 286 kr | -1 814 191 kr |
| Kortfristiga skulder | 388 145 kr | 437 018 kr | 994 069 kr | 4 810 101 kr |
| Leverantörsskulder | 279 231 kr | 261 848 kr | 449 632 kr | 3 165 596 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 37 703 kr | 95 457 kr | 158 057 kr | 341 541 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 428 095 kr | 451 574 kr | 1 009 099 kr | 4 824 940 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver utveckling, drift och underhåll av IT-baserade tjänster för analys.Bolaget har sitt säte i Malmö.Bolaget är ett helägt dotterföretag till Vemco Group A/S, DK32076211, med säte i Fredericia i Danmark.
Bolaget har ökat sin omsättning från 774 tkr till 9 481 tkr.
Företrädare
- Ercan O (ledamot)
- Danijel K (ordförande)
- Anel T (ledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vemco Group AB för organisationsnummer?
Vemco Group AB har organisationsnummer 559360-3466 (5593603466).
Var ligger Vemco Group AB?
Vemco Group AB har sin registrerade adress Hyllie Vattenparksgata 21B, 21531 Malmö.
Vilken bransch är Vemco Group AB verksamt i?
Vemco Group AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vemco Group AB?
Vemco Group AB hade en nettoomsättning på 9 481 291 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Vemco Group AB?
Vemco Group AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Utländska
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.