Södra Kärrs Lantbruk AB
Södra Kärrs Lantbruk AB har organisationsnummer 559360-4241
Aktiebolag • Org.nr: 559360-4241
Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkrasMellerud
Om företaget
Södra Kärrs Lantbruk AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mellerud. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01410). Företaget bedriver även verksamhet inom blandat jordbruk.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 15 procent till 20 040 000 kr räkenskapsåret 2025 (17 425 000 kr föregående år).
Adress
Erikstad Kärr 1c/o c/o Niclas Stang
46492 Mellerud
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva Jordbruk, mjölkproduktion, köttproduktion samt växtproduktion. Energiproduktion och olika entreprenader för jordbruk. Förvalta fastigheter, värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 430 994 kr | 17 425 105 kr | 20 039 924 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 215 838 kr | 1 092 747 kr | 1 228 385 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 9 556 893 kr | 9 581 232 kr | 8 443 853 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 905 790 kr | 5 858 692 kr | 7 092 235 kr |
| Personalkostnader | 2 777 703 kr | 2 698 617 kr | 3 371 276 kr |
| Avskrivningar | 1 097 206 kr | 1 271 669 kr | 1 350 699 kr |
| Rörelseresultat | 975 301 kr | 1 038 141 kr | 2 412 121 kr |
| Ränteintäkter | 3 224 kr | 1 806 kr | 998 kr |
| Räntekostnader | 457 702 kr | 477 632 kr | 826 955 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 874 649 kr | 849 636 kr | 1 829 390 kr |
| Bokslutsdispositioner | -507 746 kr | -555 210 kr | -1 597 032 kr |
| Skatt | 4 074 kr | 1 582 kr | 2 519 kr |
| Årets resultat | 1 362 829 kr | 292 844 kr | 229 839 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 15 825 844 kr | 15 675 720 kr | 15 405 470 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 14 190 579 kr | 13 980 518 kr | 13 560 034 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 635 265 kr | 1 695 202 kr | 1 845 436 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 871 574 kr | 6 249 740 kr | 7 056 912 kr |
| Varulager | 3 756 036 kr | 4 492 188 kr | 5 077 079 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 731 505 kr | 1 757 552 kr | 1 492 343 kr |
| Kassa och bank | 384 033 kr | 0 kr | 487 490 kr |
| Summa tillgångar | 21 697 418 kr | 21 925 460 kr | 22 462 382 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 712 165 kr | 2 005 009 kr | 2 234 848 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 324 336 kr | 1 687 165 kr | 1 980 009 kr |
| Årets resultat | 1 362 829 kr | 292 844 kr | 229 839 kr |
| Obeskattade reserver | 1 634 842 kr | 2 190 052 kr | 3 787 084 kr |
| Kortfristiga skulder | 12 158 139 kr | 12 347 397 kr | 12 107 389 kr |
| Leverantörsskulder | 2 678 868 kr | 3 065 677 kr | 2 630 071 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 26 960 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 961 657 kr | 7 610 359 kr | 7 777 142 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 21 697 418 kr | 21 925 460 kr | 22 462 382 kr |
Företrädare
- Niclas S
Undertecknad i Mellerud 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-14
- Status
- Verksam