Meurman Byggnadsvård AB
Meurman Byggnadsvård AB har organisationsnummer 559361-3242 (5593613242)
Aktiebolag • Org.nr: 559361-3242
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetTärnsjö
Om företaget
Meurman Byggnadsvård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tärnsjö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43999). Sidoverksamheter inkluderar odling av prydnadsväxter i växthus, odling av övriga ett- och tvååriga växter, detaljhandel med blommor och andra växter, frön och gödselmedel och blandat jordbruk.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 42 procent till 3 566 247 kr räkenskapsåret 2025 (2 504 805 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Meurman Byggnadsvård AB 3 566 247 kr och redovisade ett resultat på 34 138 kr. Rörelsemarginalen var 1,1 procent, under branschens median (median 6,4 procent). Soliditeten var 7,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,9 procent). Kassalikviditeten var 96,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 206,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | 6,4 procent | -0,3 procent till 17,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 0,0 procent | 6,1 procent | -0,5 procent till 18,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 7,8 procent | 49,9 procent | 27,5 procent till 72,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 96,1 procent | 206,4 procent | 121,8 procent till 384,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 41,0 procent | 17,9 procent | -1,0 procent till 52,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 42,4 procent | 3,4 procent | -22,7 procent till 39,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 189 000 kr | 1 209 000 kr | 785 000 kr till 1 962 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 402 000 kr | 557 000 kr | 356 000 kr till 704 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 530 av 2 123 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet med säte i Heby.
- Plats 56 av 337 aktiebolag med säte i Heby.
- Plats 1 511 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 49 641 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,6 procent | 13,3 procent | 1,5 procent | 1,1 procent |
| Vinstmarginal | -3,8 procent | 12,8 procent | 0,6 procent | 0,0 procent |
| Soliditet | -127,7 procent | 13,6 procent | 5,9 procent | 7,8 procent |
| Kassalikviditet | 24,6 procent | 61,7 procent | 116,1 procent | 96,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | 332,5 procent | 3,9 procent | 41,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -12,8 procent | 76,5 procent | 42,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 628 000 kr | 1 419 000 kr | 1 392 000 kr | 1 189 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 474 000 kr | 245 000 kr | 396 000 kr | 402 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Boda 10974044 Tärnsjö
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Boda 109 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva renovering och restaurering av äldre hus och byggnader, renovering och försäljning av antika vedspisar inklusive reservdelar, inredning och design av inomhus- och utomhusmiljöer samt inköp och försäljning av övriga produkter och inredning relaterat till verksamhetens inriktning mot äldre byggnader och miljöer.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 628 222 kr | 1 418 539 kr | 2 504 805 kr | 3 566 247 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 31 340 kr | 0 kr | 47 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 860 993 kr | 610 162 kr | 1 002 998 kr | 1 468 954 kr |
| Övriga externa kostnader | 369 644 kr | 347 135 kr | 645 577 kr | 759 563 kr |
| Personalkostnader | 473 752 kr | 244 933 kr | 713 597 kr | 1 207 285 kr |
| Avskrivningar | 13 129 kr | 27 284 kr | 52 756 kr | 76 288 kr |
| Rörelseresultat | -57 956 kr | 189 025 kr | 38 476 kr | 38 250 kr |
| Räntekostnader | 4 189 kr | 7 415 kr | 22 284 kr | 37 325 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -62 145 kr | 181 610 kr | 16 192 kr | 925 kr |
| Skatt | - | 24 913 kr | 14 291 kr | -33 213 kr |
| Årets resultat | -62 145 kr | 156 697 kr | 1 901 kr | 34 138 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 52 516 kr | 182 891 kr | 467 949 kr | 603 860 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 52 516 kr | 182 891 kr | 467 949 kr | 603 860 kr |
| Omsättningstillgångar | 33 306 kr | 163 080 kr | 356 569 kr | 457 482 kr |
| Varulager | - | - | 6 950 kr | 82 619 kr |
| Kortfristiga fordringar | 33 306 kr | 106 277 kr | 349 619 kr | 374 863 kr |
| Kassa och bank | - | 56 803 kr | 0 kr | - |
| Summa tillgångar | 85 822 kr | 345 971 kr | 824 518 kr | 1 061 342 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | -109 572 kr | 47 125 kr | 49 025 kr | 83 163 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | -72 427 kr | -134 572 kr | 22 124 kr | 24 025 kr |
| Årets resultat | -62 145 kr | 156 697 kr | 1 901 kr | 34 138 kr |
| Kortfristiga skulder | 135 503 kr | 264 506 kr | 301 223 kr | 390 015 kr |
| Leverantörsskulder | 70 881 kr | 56 066 kr | 155 658 kr | 111 882 kr |
| Skatteskulder | - | 25 864 kr | 10 846 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 64 622 kr | 106 672 kr | 131 260 kr | 268 571 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 85 822 kr | 345 971 kr | 824 518 kr | 1 061 342 kr |
Företrädare
- Nikolai Johan-Ulrik Leo M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Meurman Byggnadsvård AB för organisationsnummer?
Meurman Byggnadsvård AB har organisationsnummer 559361-3242 (5593613242).
Var ligger Meurman Byggnadsvård AB?
Meurman Byggnadsvård AB har sin registrerade adress Boda 109, 74044 Tärnsjö.
Vilken bransch är Meurman Byggnadsvård AB verksamt i?
Meurman Byggnadsvård AB är registrerat i branschen annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Meurman Byggnadsvård AB?
Meurman Byggnadsvård AB hade en nettoomsättning på 3 566 247 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Meurman Byggnadsvård AB?
Meurman Byggnadsvård AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Heby
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.