VMA Parkett AB
VMA Parkett AB har organisationsnummer 559362-0189 (5593620189)
Aktiebolag • Org.nr: 559362-0189
Om företaget
VMA Parkett AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 28 procent till 2 333 504 kr räkenskapsåret 2025 (1 822 309 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VMA Parkett AB 2 333 504 kr och redovisade ett resultat på 316 450 kr. Rörelsemarginalen var 19,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,5 procent). Soliditeten var 71,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 49,2 procent). Kassalikviditeten var 351,5 procent, över branschens median (median 215,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,0 procent | 6,5 procent | 1,2 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 17,7 procent | 6,4 procent | 0,9 procent till 14,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 71,5 procent | 49,2 procent | 28,4 procent till 69,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 351,5 procent | 215,1 procent | 136,7 procent till 382,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 67,0 procent | 25,5 procent | 1,8 procent till 59,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 28,1 procent | 8,3 procent | -13,1 procent till 37,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 334 000 kr | 1 436 000 kr | 968 000 kr till 1 988 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 804 000 kr | 580 000 kr | 392 000 kr till 703 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 545 av 1 428 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten.
- Plats 68 av 173 aktiebolag inom golv- och väggbeläggningsarbeten med säte i Stockholm.
- Plats 13 462 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 22 984 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 73 324 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,0 procent | 17,5 procent | 5,3 procent | 19,0 procent |
| Vinstmarginal | 29,0 procent | 17,5 procent | 5,2 procent | 17,7 procent |
| Soliditet | 66,5 procent | 57,1 procent | 59,0 procent | 71,5 procent |
| Kassalikviditet | 298,1 procent | 233,1 procent | 243,9 procent | 351,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,1 procent | 64,7 procent | 42,8 procent | 67,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 27,5 procent | 8,2 procent | 28,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 321 000 kr | 1 684 000 kr | 1 822 000 kr | 2 334 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 492 000 kr | 724 000 kr | 799 000 kr | 804 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sysslomansgatan 24c/o c/o Victor Inoue Sysslomansgatan 24
11241 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Sysslomansgatan 24 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget skall bedriva golvläggning, golvslipning och övriga tillkommande arbeten inom golv. Därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43330Golv- och väggbeläggningsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 321 344 kr | 1 684 219 kr | 1 822 309 kr | 2 333 504 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 8 347 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 207 975 kr | 326 618 kr | 637 183 kr | 779 769 kr |
| Övriga externa kostnader | 238 320 kr | 338 623 kr | 289 226 kr | 314 141 kr |
| Personalkostnader | 491 710 kr | 724 072 kr | 798 816 kr | 803 576 kr |
| Rörelseresultat | 383 339 kr | 294 906 kr | 97 084 kr | 444 365 kr |
| Ränteintäkter | 4 kr | 305 kr | 1 543 kr | 440 kr |
| Räntekostnader | - | - | 3 699 kr | 32 512 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 383 343 kr | 295 211 kr | 94 928 kr | 412 293 kr |
| Skatt | 93 478 kr | 75 684 kr | 28 271 kr | 95 843 kr |
| Årets resultat | 289 865 kr | 219 527 kr | 66 657 kr | 316 450 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 473 825 kr | 593 956 kr | 264 085 kr | 660 028 kr |
| Kortfristiga fordringar | 272 406 kr | 188 742 kr | 263 546 kr | 192 305 kr |
| Kassa och bank | 201 419 kr | 405 214 kr | 539 kr | 467 723 kr |
| Summa tillgångar | 473 825 kr | 593 956 kr | 264 085 kr | 660 028 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 314 865 kr | 339 142 kr | 155 799 kr | 472 249 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 94 615 kr | 64 142 kr | 130 799 kr |
| Årets resultat | 289 865 kr | 219 527 kr | 66 657 kr | 316 450 kr |
| Kortfristiga skulder | 158 960 kr | 254 814 kr | 108 286 kr | 187 779 kr |
| Leverantörsskulder | 21 407 kr | 12 093 kr | 25 790 kr | 64 859 kr |
| Skatteskulder | 93 478 kr | 169 162 kr | 13 986 kr | 97 056 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 075 kr | 73 559 kr | 68 510 kr | 25 864 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 473 825 kr | 593 956 kr | 264 085 kr | 660 028 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget skall bedriva golvläggning, golvslipning och övriga tillkommande arbeten inom golv. Därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Victor I (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VMA Parkett AB för organisationsnummer?
VMA Parkett AB har organisationsnummer 559362-0189 (5593620189).
Var ligger VMA Parkett AB?
VMA Parkett AB har sin registrerade adress Sysslomansgatan 24, 11241 Stockholm.
Vilken bransch är VMA Parkett AB verksamt i?
VMA Parkett AB är registrerat i branschen golv- och väggbeläggningsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VMA Parkett AB?
VMA Parkett AB hade en nettoomsättning på 2 333 504 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har VMA Parkett AB?
VMA Parkett AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår VMA Parkett AB någon utdelning?
Styrelsen i VMA Parkett AB föreslog en utdelning på 250 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.