Valsta Service & Montage AB
Valsta Service & Montage AB har organisationsnummer 559362-1930 (5593621930)
Aktiebolag • Org.nr: 559362-1930
Installation av industrimaskiner och -utrustningHallstahammar
Om företaget
Valsta Service & Montage AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hallstahammar. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som installation av industrimaskiner och -utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33200). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten och övrig godshantering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 117 520 kr räkenskapsåret 2025 (1 104 110 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Valsta Service & Montage AB 1 117 520 kr och redovisade ett resultat på 268 461 kr. Rörelsemarginalen var 30,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,7 procent). Soliditeten var 87,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 55,8 procent). Kassalikviditeten var 789,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 263,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 30,3 procent | 13,7 procent | 4,2 procent till 25,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 30,3 procent | 13,8 procent | 4,5 procent till 24,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 87,4 procent | 55,8 procent | 36,2 procent till 78,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 789,3 procent | 263,5 procent | 158,4 procent till 510,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 23,0 procent | 24,6 procent | 1,4 procent till 51,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 1,2 procent | -0,3 procent | -23,7 procent till 36,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 118 000 kr | 1 315 000 kr | 806 000 kr till 2 070 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 605 000 kr | 605 000 kr | 418 000 kr till 771 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 136 av 252 aktiebolag inom installation av industrimaskiner och -utrustning.
- Plats 132 av 320 aktiebolag med säte i Hallstahammar.
- Plats 2 959 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 135 945 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,7 procent | 33,3 procent | 25,6 procent | 30,3 procent |
| Vinstmarginal | 48,7 procent | 33,3 procent | 25,3 procent | 30,3 procent |
| Soliditet | 69,3 procent | 70,5 procent | 82,7 procent | 87,4 procent |
| Kassalikviditet | 303,7 procent | 328,5 procent | 568,1 procent | 789,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 93,6 procent | 42,5 procent | 23,9 procent | 23,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 15,2 procent | -0,1 procent | 1,2 procent |
| Omsättning per anställd | 959 000 kr | 1 105 000 kr | 1 104 000 kr | 1 118 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 255 000 kr | 548 000 kr | 624 000 kr | 605 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Backsippevägen 34c/o c/o Torleif Strömbäck
73438 Hallstahammar
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva service och reparationer samt maskinmontage inom verkstadsindustrin. Samt byggnadssnickeriarbeten.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 959 118 kr | 1 104 930 kr | 1 104 110 kr | 1 117 520 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 800 kr | 7 180 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 226 185 kr | 172 368 kr | 188 316 kr | 163 544 kr |
| Personalkostnader | 255 408 kr | 548 083 kr | 623 812 kr | 605 428 kr |
| Avskrivningar | 8 859 kr | 9 483 kr | 9 483 kr | 9 483 kr |
| Rörelseresultat | 466 866 kr | 367 816 kr | 282 499 kr | 339 065 kr |
| Ränteintäkter | 7 kr | 32 kr | 36 kr | 479 kr |
| Räntekostnader | - | 340 kr | 2 720 kr | 1 237 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 466 873 kr | 367 508 kr | 279 815 kr | 338 307 kr |
| Skatt | 98 947 kr | 77 068 kr | 64 947 kr | 69 846 kr |
| Årets resultat | 367 926 kr | 290 440 kr | 214 868 kr | 268 461 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 38 556 kr | 29 073 kr | 19 590 kr | 10 107 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 38 556 kr | 29 073 kr | 19 590 kr | 10 107 kr |
| Omsättningstillgångar | 528 344 kr | 940 656 kr | 1 066 345 kr | 1 324 384 kr |
| Kortfristiga fordringar | 105 961 kr | 143 493 kr | 111 494 kr | 209 768 kr |
| Kassa och bank | 422 383 kr | 797 163 kr | 954 851 kr | 1 114 616 kr |
| Summa tillgångar | 566 900 kr | 969 729 kr | 1 085 935 kr | 1 334 491 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 392 926 kr | 683 366 kr | 898 234 kr | 1 166 695 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 367 926 kr | 658 366 kr | 873 234 kr |
| Årets resultat | 367 926 kr | 290 440 kr | 214 868 kr | 268 461 kr |
| Kortfristiga skulder | 173 974 kr | 286 363 kr | 187 701 kr | 167 796 kr |
| Leverantörsskulder | 3 651 kr | 3 180 kr | 4 749 kr | 4 820 kr |
| Skatteskulder | 59 627 kr | 98 804 kr | 11 260 kr | 5 526 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 110 696 kr | 181 811 kr | 168 114 kr | 155 382 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 566 900 kr | 969 729 kr | 1 085 935 kr | 1 334 491 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Hallstahammar registrerades år 2022 och bedriver sedan dess service och reparationer samt maskinmontage inom verkstadsindustrin, samt byggnadssnickeriarbeten.
Företrädare
- Thorleif S (styrelseledamot)
Undertecknad i Hallstahammar 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Valsta Service & Montage AB för organisationsnummer?
Valsta Service & Montage AB har organisationsnummer 559362-1930 (5593621930).
Var ligger Valsta Service & Montage AB?
Valsta Service & Montage AB har sin registrerade adress Backsippevägen 34, 73438 Hallstahammar.
Vilken bransch är Valsta Service & Montage AB verksamt i?
Valsta Service & Montage AB är registrerat i branschen installation av industrimaskiner och -utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Valsta Service & Montage AB?
Valsta Service & Montage AB hade en nettoomsättning på 1 117 520 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Valsta Service & Montage AB?
Valsta Service & Montage AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hallstahammar
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.