Zuna Solutions AB
Zuna Solutions AB har organisationsnummer 559362-3381 (5593623381)
Aktiebolag • Org.nr: 559362-3381
Om företaget
Zuna Solutions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Zuna Solutions AB 207 990 kr och redovisade ett resultat på -1 546 708 kr. Rörelsemarginalen var -753,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,7 procent). Soliditeten var 61,3 procent, under branschens median (median 65,4 procent). Kassalikviditeten var 258,1 procent, under branschens median (median 323,4 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -753,9 procent | 22,7 procent | 4,1 procent till 39,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -743,6 procent | 23,6 procent | 4,7 procent till 41,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,3 procent | 65,4 procent | 43,1 procent till 86,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 258,1 procent | 323,4 procent | 174,3 procent till 660,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -343,3 procent | 19,5 procent | -3,5 procent till 55,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 208 000 kr | 1 152 000 kr | 594 000 kr till 1 601 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 669 000 kr | 712 000 kr | 392 000 kr till 885 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | -753,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -743,6 procent |
| Soliditet | 92,2 procent | 94,3 procent | 61,3 procent |
| Kassalikviditet | 1278,1 procent | 1762,9 procent | 258,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -58,8 procent | -87,6 procent | -343,3 procent |
| Omsättning per anställd | - | 0 kr | 208 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 286 000 kr | 644 000 kr | 669 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Wallingatan 1211160 Stockholm
Bolag på samma adress
13 andra bolag har Wallingatan 12 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva utveckling och drift av mjukvara för sortimentsurval gällande detaljhandels- relaterade produkter och varumärken, förvaltning av lös och fast egendom, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 0 kr | 207 990 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 6 309 kr | 24 066 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 980 000 kr | 735 750 kr |
| Övriga externa kostnader | 154 799 kr | 143 531 kr | 395 732 kr |
| Personalkostnader | 285 522 kr | 644 248 kr | 668 518 kr |
| Rörelseresultat | -440 321 kr | -1 761 470 kr | -1 567 944 kr |
| Ränteintäkter | 704 kr | 11 343 kr | 21 236 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -439 617 kr | -1 750 127 kr | -1 546 708 kr |
| Årets resultat | -439 617 kr | -1 750 127 kr | -1 546 708 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 810 835 kr | 2 117 378 kr | 735 594 kr |
| Kortfristiga fordringar | 16 471 kr | 9 053 kr | 41 981 kr |
| Kassa och bank | 794 364 kr | 2 108 325 kr | 693 613 kr |
| Summa tillgångar | 810 835 kr | 2 117 378 kr | 735 594 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 747 396 kr | 1 997 269 kr | 450 561 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 28 750 kr | 28 750 kr |
| Balanserat resultat | 1 162 013 kr | 722 396 kr | -1 027 731 kr |
| Årets resultat | -439 617 kr | -1 750 127 kr | -1 546 708 kr |
| Kortfristiga skulder | 63 439 kr | 120 109 kr | 285 033 kr |
| Leverantörsskulder | 8 531 kr | 29 105 kr | 13 469 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 393 kr | 21 396 kr | 22 164 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 810 835 kr | 2 117 378 kr | 735 594 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2022 och bedriver sedan dess utveckling och drift av mjukvara för sortimentsurval inom detaljhandelsrelaterade produkter och varumärken. Mjukvaran samlar automatiskt in och analyserar konsumentdata från onlinekällor för att generera beslutsunderlag åt e-handelsföretag. Syftet är att möjliggöra mer databaserade inköpsbeslut och skapa ett mer träffsäkert sortimentsurval i linje med aktuell kundefterfrågan.
Under 2024 har bolaget fortsatt att utveckla sin operativa verksamhet och förstärkt sin marknadsposition. Mjukvaran har under året vidareutvecklats och implementerats hos befintlig kund, vilket har lett till årliga licensintäkter som ökats successivt. Bolaget har också intensifierat sitt arbete med kundanpassning och optimering av systemet för att tillgodose marknadens behov.
Företrädare
- Jesper S (verkställande direktör)
- Rickard G (styrelseordförande)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Zuna Solutions AB för organisationsnummer?
Zuna Solutions AB har organisationsnummer 559362-3381 (5593623381).
Var ligger Zuna Solutions AB?
Zuna Solutions AB har sin registrerade adress Wallingatan 12, 11160 Stockholm.
Vilken bransch är Zuna Solutions AB verksamt i?
Zuna Solutions AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Zuna Solutions AB?
Zuna Solutions AB hade en nettoomsättning på 207 990 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Zuna Solutions AB?
Zuna Solutions AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.