
Värnhems Cyklar AB
Värnhems Cyklar AB har organisationsnummer 559362-3738 (5593623738)
Aktiebolag • Org.nr: 559362-3738
Om företaget
Värnhems Cyklar AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med cyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47632). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av övriga hushållsartiklar och varor för personligt bruk. På Google Maps är verksamheten listad som bicycle store. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,7 av 5 baserat på 303 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 20 procent till 6 061 324 kr räkenskapsåret 2025 (5 041 900 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Värnhems Cyklar AB 6 061 324 kr och redovisade ett resultat på 488 100 kr. Rörelsemarginalen var 13,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,0 procent). Soliditeten var 22,6 procent, under branschens median (median 39,2 procent). Kassalikviditeten var 60,3 procent, under branschens median (median 80,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,9 procent | 4,0 procent | -1,7 procent till 8,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 14,0 procent | 3,4 procent | -2,1 procent till 8,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 22,6 procent | 39,2 procent | 15,9 procent till 65,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 60,3 procent | 80,4 procent | 29,1 procent till 260,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 77,1 procent | 9,1 procent | -6,6 procent till 35,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 20,2 procent | 0,1 procent | -10,7 procent till 18,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 010 000 kr | 1 794 000 kr | 1 068 000 kr till 2 771 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 395 000 kr | 488 000 kr | 401 000 kr till 593 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 37 av 153 aktiebolag inom detaljhandel med cyklar.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom detaljhandel med cyklar med säte i Malmö.
- Plats 1 023 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 3 415 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 31 039 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,4 procent | 4,2 procent | -2,9 procent | 13,9 procent |
| Vinstmarginal | 15,4 procent | 4,2 procent | -2,8 procent | 14,0 procent |
| Soliditet | 10,6 procent | 10,5 procent | 7,2 procent | 22,6 procent |
| Kassalikviditet | 16,6 procent | 18,8 procent | 17,8 procent | 60,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,2 procent | 75,3 procent | -44,4 procent | 77,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 134,2 procent | 6,0 procent | 20,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 1 010 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 395 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
SALLERUPSVÄGEN 2c/o c/o Värnhems Cyklar
21218 Malmö
Bolag på samma adress
4 andra bolag har SALLERUPSVÄGEN 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning av cyklar och scootrar och reservdelar samt reparationer.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 031 765 kr | 4 757 502 kr | 5 041 900 kr | 6 061 324 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 36 028 kr | 116 086 kr | 202 912 kr | 162 497 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 476 925 kr | 1 707 154 kr | 2 013 689 kr | 1 977 465 kr |
| Övriga externa kostnader | 312 912 kr | 742 460 kr | 834 281 kr | 899 700 kr |
| Personalkostnader | 809 499 kr | 2 135 607 kr | 2 503 978 kr | 2 367 827 kr |
| Avskrivningar | 35 272 kr | 88 729 kr | 105 808 kr | 112 586 kr |
| Rörelseresultat | 313 673 kr | 199 638 kr | -145 137 kr | 844 871 kr |
| Räntekostnader | 37 kr | 17 kr | -2 255 kr | -2 163 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 313 636 kr | 199 621 kr | -142 882 kr | 847 034 kr |
| Bokslutsdispositioner | -78 433 kr | 0 kr | 78 433 kr | -221 839 kr |
| Skatt | 48 471 kr | 41 667 kr | 0 kr | 137 095 kr |
| Årets resultat | 186 732 kr | 157 954 kr | -64 449 kr | 488 100 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 767 958 kr | 789 360 kr | 719 812 kr | 585 854 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 025 kr | 132 927 kr | 139 879 kr | 82 396 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 230 122 kr | 1 206 845 kr | 1 286 172 kr | 2 214 905 kr |
| Varulager | 963 768 kr | 886 519 kr | 954 326 kr | 1 566 936 kr |
| Kortfristiga fordringar | 26 486 kr | 206 324 kr | 316 917 kr | 174 943 kr |
| Kassa och bank | 239 868 kr | 114 002 kr | 14 929 kr | 473 026 kr |
| Summa tillgångar | 1 998 080 kr | 1 996 205 kr | 2 005 984 kr | 2 800 759 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 211 732 kr | 209 686 kr | 145 236 kr | 633 337 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 26 732 kr | 184 685 kr | 120 237 kr |
| Årets resultat | 186 732 kr | 157 954 kr | -64 449 kr | 488 100 kr |
| Obeskattade reserver | 78 433 kr | 78 433 kr | 0 kr | 221 839 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 607 915 kr | 1 708 086 kr | 1 860 748 kr | 1 075 306 kr |
| Leverantörsskulder | 145 836 kr | 130 670 kr | 429 007 kr | 746 966 kr |
| Skatteskulder | 22 721 kr | 0 kr | - | 22 078 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 335 286 kr | 1 283 241 kr | 1 145 112 kr | 75 355 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 998 080 kr | 1 996 205 kr | 2 005 984 kr | 2 800 759 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget Värnhems Cyklar AB med organisationsnummer 559362-3738 och säte i Malmö har till föremål för sin verksamhet att bedriva försäljning och reparation av cyklar, elcyklar, scootrar samt tillhörande reservdelar och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Shahram A (verkställande direktör)
Undertecknad i Malmö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Värnhems Cyklar AB för organisationsnummer?
Värnhems Cyklar AB har organisationsnummer 559362-3738 (5593623738).
Var ligger Värnhems Cyklar AB?
Värnhems Cyklar AB har sin registrerade adress SALLERUPSVÄGEN 2, 21218 Malmö.
Vilken bransch är Värnhems Cyklar AB verksamt i?
Värnhems Cyklar AB är registrerat i branschen detaljhandel med cyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Värnhems Cyklar AB?
Värnhems Cyklar AB hade en nettoomsättning på 6 061 324 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Värnhems Cyklar AB?
Värnhems Cyklar AB hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.