Farligt gods specialist i Malmö AB
Farligt gods specialist i Malmö AB har organisationsnummer 559362-6491 (5593626491)
Aktiebolag • Org.nr: 559362-6491
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikMalmö
Om företaget
Farligt gods specialist i Malmö AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Sidoverksamheter inkluderar personalutbildning och annan övrig utbildning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 1 548 187 kr räkenskapsåret 2025 (1 570 508 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Farligt gods specialist i Malmö AB 1 548 187 kr och redovisade ett resultat på 238 890 kr. Rörelsemarginalen var 19,5 procent, under branschens median (median 19,7 procent). Soliditeten var 56,4 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 229,2 procent, under branschens median (median 309,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,5 procent | 19,7 procent | 4,7 procent till 38,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 19,5 procent | 21,2 procent | 5,2 procent till 40,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 56,4 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 229,2 procent | 309,5 procent | 173,7 procent till 640,3 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 74,8 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -1,4 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 548 000 kr | 1 310 000 kr | 662 000 kr till 1 863 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 093 000 kr | 665 000 kr | 298 000 kr till 908 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 634 av 6 953 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 64 av 213 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Malmö.
- Plats 3 411 av 11 139 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 12 113 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 105 942 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 47,2 procent | 5,8 procent | 22,0 procent | 19,5 procent |
| Vinstmarginal | 47,2 procent | 5,9 procent | 22,0 procent | 19,5 procent |
| Soliditet | 60,0 procent | 47,2 procent | 56,9 procent | 56,4 procent |
| Kassalikviditet | 250,1 procent | 189,3 procent | 232,2 procent | 229,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 94,2 procent | 15,3 procent | 78,3 procent | 74,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 26,2 procent | 14,4 procent | -1,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 088 000 kr | 1 373 000 kr | 1 571 000 kr | 1 548 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 426 000 kr | 1 028 000 kr | 1 086 000 kr | 1 093 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Örnehuvudsväg 62c/o c/o Talal Khoder
21362 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten består av säkerhetsutbildningar inom farligt gods, yrkesförarkompetens, brandskydd och fallskydd samt därmed förenlig verksamhet. Bolagets verksamhet består även av säkerhetsrådgivning inom farligt gods samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 088 419 kr | 1 373 130 kr | 1 570 508 kr | 1 548 187 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 61 066 kr | 109 031 kr | 87 140 kr | 103 511 kr |
| Övriga externa kostnader | 87 513 kr | 156 300 kr | 52 139 kr | 50 330 kr |
| Personalkostnader | 425 760 kr | 1 027 648 kr | 1 085 559 kr | 1 093 074 kr |
| Rörelseresultat | 514 080 kr | 80 151 kr | 345 670 kr | 301 272 kr |
| Ränteintäkter | - | 662 kr | 1 604 kr | 168 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 286 kr | 3 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 514 080 kr | 80 813 kr | 345 988 kr | 301 443 kr |
| Skatt | 106 561 kr | 37 895 kr | 71 543 kr | 62 553 kr |
| Årets resultat | 407 519 kr | 42 918 kr | 274 445 kr | 238 890 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 720 679 kr | 593 934 kr | 615 912 kr | 566 890 kr |
| Kortfristiga fordringar | 193 450 kr | 191 563 kr | 143 110 kr | 163 600 kr |
| Kassa och bank | 527 229 kr | 402 371 kr | 472 802 kr | 403 290 kr |
| Summa tillgångar | 720 679 kr | 593 934 kr | 615 912 kr | 566 890 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 432 519 kr | 280 187 kr | 350 632 kr | 319 522 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 212 269 kr | 51 187 kr | 55 632 kr |
| Årets resultat | 407 519 kr | 42 918 kr | 274 445 kr | 238 890 kr |
| Kortfristiga skulder | 288 160 kr | 313 747 kr | 265 280 kr | 247 368 kr |
| Leverantörsskulder | 21 639 kr | 2 238 kr | 5 270 kr | 3 200 kr |
| Skatteskulder | 116 839 kr | 49 987 kr | 10 606 kr | 3 466 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 102 804 kr | 181 462 kr | 169 244 kr | 160 417 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 720 679 kr | 593 934 kr | 615 912 kr | 566 890 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamheten består av säkerhetsutbildningar inom farligt gods, yrkesförarkompetens, brandskydd och fallskydd samt därmed förenlig verksamhet. Bolagets verksamhet består även av säkerhetsrådgivning inom farligt gods samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Talal K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Farligt gods specialist i Malmö AB för organisationsnummer?
Farligt gods specialist i Malmö AB har organisationsnummer 559362-6491 (5593626491).
Var ligger Farligt gods specialist i Malmö AB?
Farligt gods specialist i Malmö AB har sin registrerade adress Örnehuvudsväg 62, 21362 Malmö.
Vilken bransch är Farligt gods specialist i Malmö AB verksamt i?
Farligt gods specialist i Malmö AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Farligt gods specialist i Malmö AB?
Farligt gods specialist i Malmö AB hade en nettoomsättning på 1 548 187 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Farligt gods specialist i Malmö AB?
Farligt gods specialist i Malmö AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Farligt gods specialist i Malmö AB någon utdelning?
Styrelsen i Farligt gods specialist i Malmö AB föreslog en utdelning på 290 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.