Vinkelverket AB
Vinkelverket AB har organisationsnummer 559362-7358 (5593627358)
Aktiebolag • Org.nr: 559362-7358
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikStaffanstorp
Om företaget
Vinkelverket AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Staffanstorp. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, fotoverksamhet och grafiska tjänster före tryckning (prepress/premedia).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Vinkelverket AB 0 kr och redovisade ett resultat på 5 kr. Soliditeten var 91,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 1149,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,3 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1149,6 procent | 293,5 procent | 149,7 procent till 679,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 458 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 5 av 6 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Staffanstorp.
- Plats 592 av 693 aktiebolag med säte i Staffanstorp.
- Plats 33 513 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,9 procent | - | - | - |
| Vinstmarginal | 67,8 procent | - | - | - |
| Soliditet | 80,5 procent | 34,1 procent | 91,3 procent | 91,3 procent |
| Kassalikviditet | 513,8 procent | 151,7 procent | 1149,4 procent | 1149,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 88,9 procent | -4,3 procent | -7,0 procent | 0,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Vallbyvägen 78-4024592 Staffanstorp
Verksamhetsbeskrivning
Företaget erbjuder fotografering och filmning av bröllop, familj och till företag samt konsulttjänster till energi-, telekom-, IT- och byggbranschen. Konsulttjänster gäller inom projektledning och chefsbefattning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 369 751 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 61 650 kr | 1 200 kr | 0 kr | - |
| Personalkostnader | 56 831 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 251 270 kr | -1 200 kr | 0 kr | 0 kr |
| Ränteintäkter | 9 kr | 0 kr | 176 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | - | - | 2 009 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 251 279 kr | -1 200 kr | -1 833 kr | 5 kr |
| Skatt | 51 761 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 199 518 kr | -1 200 kr | -1 833 kr | 5 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 278 779 kr | 82 329 kr | 28 735 kr | 28 740 kr |
| Kortfristiga fordringar | 9 kr | 9 kr | 455 kr | 460 kr |
| Kassa och bank | 278 770 kr | 82 320 kr | 28 280 kr | 28 280 kr |
| Summa tillgångar | 278 779 kr | 82 329 kr | 28 735 kr | 28 740 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 224 518 kr | 28 068 kr | 26 235 kr | 26 240 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 4 268 kr | 3 068 kr | 1 235 kr |
| Årets resultat | 199 518 kr | -1 200 kr | -1 833 kr | 5 kr |
| Kortfristiga skulder | 54 261 kr | 54 261 kr | 2 500 kr | 2 500 kr |
| Skatteskulder | 51 761 kr | 51 761 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 278 779 kr | 82 329 kr | 28 735 kr | 28 740 kr |
Företrädare
- Göran O
Undertecknad i Staffanstorp 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Vinkelverket AB för organisationsnummer?
Vinkelverket AB har organisationsnummer 559362-7358 (5593627358).
Var ligger Vinkelverket AB?
Vinkelverket AB har sin registrerade adress Södra Vallbyvägen 78-40, 24592 Staffanstorp.
Vilken bransch är Vinkelverket AB verksamt i?
Vinkelverket AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Vinkelverket AB?
Vinkelverket AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Staffanstorp
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.