Jeromecalayag AB
Jeromecalayag AB har organisationsnummer 559363-0857 (5593630857)
Aktiebolag • Org.nr: 559363-0857
Om företaget
Jeromecalayag AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vällingby. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 74 procent till 155 764 kr räkenskapsåret 2025 (89 500 kr föregående år).
Omsättningen har minskat avsevärt under 2024 jämfört med föregående år. Detta beror främst på minskad efterfrågan och därmed färre uppdrag.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Jeromecalayag AB 155 764 kr och redovisade ett resultat på 43 364 kr. Rörelsemarginalen var 34,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 52,9 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 212,4 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,9 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 35,1 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,9 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 212,4 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 49,9 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 8 091 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 529 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 43 995 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 78 415 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 235 842 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,1 procent | 43,5 procent | - | 34,9 procent |
| Vinstmarginal | 19,0 procent | 43,7 procent | - | 35,1 procent |
| Soliditet | 53,9 procent | 76,6 procent | 58,2 procent | 52,9 procent |
| Kassalikviditet | 216,8 procent | 427,6 procent | 239,3 procent | 212,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,1 procent | 72,7 procent | -7,2 procent | 49,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,6 procent | -58,7 procent | - |
| Omsättning per anställd | 220 000 kr | 217 000 kr | 90 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 144 000 kr | 70 000 kr | 0 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Duvedsvägen 1716265 Vällingby
Verksamhetsbeskrivning
Catering Privatkock Gästkock Restaurangkonsult. Musik produktion Fristående Artist Fristående Musiker Kompositörs Verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 220 090 kr | 216 651 kr | 89 500 kr | 155 764 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 kr | 106 kr | 0 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 14 722 kr | 25 226 kr | 28 770 kr | 44 859 kr |
| Övriga externa kostnader | 19 192 kr | 26 348 kr | 66 880 kr | 56 473 kr |
| Personalkostnader | 144 150 kr | 70 428 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 42 028 kr | 94 177 kr | -6 150 kr | 54 432 kr |
| Ränteintäkter | 35 kr | 813 kr | 1 295 kr | 332 kr |
| Räntekostnader | 211 kr | 207 kr | 68 kr | 81 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 41 852 kr | 94 783 kr | -4 923 kr | 54 683 kr |
| Skatt | 8 625 kr | 19 495 kr | 0 kr | 11 319 kr |
| Årets resultat | 33 227 kr | 75 288 kr | -4 923 kr | 43 364 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 108 066 kr | 135 113 kr | 117 833 kr | 164 295 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 027 kr | 14 240 kr | 11 511 kr | 23 590 kr |
| Kassa och bank | 98 039 kr | 120 873 kr | 106 322 kr | 140 705 kr |
| Summa tillgångar | 108 066 kr | 135 113 kr | 117 833 kr | 164 295 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 58 227 kr | 103 515 kr | 68 591 kr | 86 955 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 3 227 kr | 48 514 kr | 18 591 kr |
| Årets resultat | 33 227 kr | 75 288 kr | -4 923 kr | 43 364 kr |
| Kortfristiga skulder | 49 839 kr | 31 598 kr | 49 242 kr | 77 340 kr |
| Skatteskulder | - | 619 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 839 kr | 30 979 kr | 49 242 kr | 77 340 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 108 066 kr | 135 113 kr | 117 833 kr | 164 295 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Vällingby, bedriver verksamhet inom catering, privat- och gästkock samt restaurangkonsult.
Företrädare
- Jerome L (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jeromecalayag AB för organisationsnummer?
Jeromecalayag AB har organisationsnummer 559363-0857 (5593630857).
Var ligger Jeromecalayag AB?
Jeromecalayag AB har sin registrerade adress Duvedsvägen 17, 16265 Vällingby.
Vilken bransch är Jeromecalayag AB verksamt i?
Jeromecalayag AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jeromecalayag AB?
Jeromecalayag AB hade en nettoomsättning på 155 764 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.