Gallant Produktion AB
Gallant Produktion AB har organisationsnummer 559363-2945 (5593632945)
Aktiebolag • Org.nr: 559363-2945
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstÅrsta
Om företaget
Gallant Produktion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 18 procent till 781 023 kr räkenskapsåret 2025 (663 969 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Gallant Produktion AB 781 023 kr och redovisade ett resultat på 33 954 kr. Rörelsemarginalen var 7,2 procent, under branschens median (median 8,9 procent). Soliditeten var 52,5 procent, under branschens median (median 58,7 procent). Kassalikviditeten var 336,5 procent, över branschens median (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,2 procent | 8,9 procent | 0,0 procent till 25,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 7,4 procent | 9,3 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 52,5 procent | 58,7 procent | 34,5 procent till 78,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 336,5 procent | 247,1 procent | 131,5 procent till 483,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 procent | 15,4 procent | -4,3 procent till 49,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 17,6 procent | -1,8 procent | -27,2 procent till 26,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 781 000 kr | 995 000 kr | 513 000 kr till 1 708 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 270 000 kr | 497 000 kr | 218 000 kr till 704 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 612 av 1 297 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
- Plats 245 av 477 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 30 315 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 54 400 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 163 824 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,2 procent | -1,5 procent | 15,5 procent | 7,2 procent |
| Vinstmarginal | 34,3 procent | -1,1 procent | 16,0 procent | 7,4 procent |
| Soliditet | 39,4 procent | 47,1 procent | 46,7 procent | 52,5 procent |
| Kassalikviditet | 214,5 procent | 265,1 procent | 255,9 procent | 336,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 84,4 procent | -0,2 procent | 28,1 procent | 13,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -28,6 procent | 40,6 procent | 17,6 procent |
| Omsättning per anställd | 662 000 kr | 472 000 kr | 332 000 kr | 781 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 213 000 kr | 308 000 kr | 218 000 kr | 270 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kolsnarsvägen 19c/o c/o Jeremy Gallant
12051 Årsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillhandahålla konsulttjänster inom projektledning, design och tekniska lösningar inom eventbranschen samt försäljning, uthyrning och installation av ljud, ljus, videoutrustning och annan därmed förenlig verksamhet. Bolaget bedriver även konsultverksamhet inom industriell design, maskin- och mekatronikkonstruktion av automations- och lyftutrustning samt prototyp-, lego- och sluttillverkning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 661 650 kr | 472 326 kr | 663 969 kr | 781 023 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 21 679 kr | 30 882 kr | 51 341 kr | 48 590 kr |
| Övriga externa kostnader | 200 299 kr | 140 971 kr | 67 204 kr | 399 161 kr |
| Personalkostnader | 213 151 kr | 307 559 kr | 436 028 kr | 270 092 kr |
| Avskrivningar | - | - | 6 273 kr | 6 852 kr |
| Rörelseresultat | 226 521 kr | -7 086 kr | 103 123 kr | 56 328 kr |
| Ränteintäkter | 563 kr | 1 911 kr | 4 416 kr | 1 417 kr |
| Räntekostnader | - | - | 1 218 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 227 084 kr | -5 175 kr | 106 321 kr | 57 745 kr |
| Bokslutsdispositioner | -56 770 kr | 5 000 kr | -27 007 kr | -14 705 kr |
| Skatt | 35 083 kr | 74 kr | 16 690 kr | 9 086 kr |
| Årets resultat | 135 231 kr | -249 kr | 62 624 kr | 33 954 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 27 980 kr | 21 128 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 27 980 kr | 21 128 kr |
| Omsättningstillgångar | 406 465 kr | 340 020 kr | 448 803 kr | 467 997 kr |
| Kortfristiga fordringar | 74 378 kr | 56 764 kr | 38 474 kr | 32 559 kr |
| Kassa och bank | 332 087 kr | 283 256 kr | 410 329 kr | 435 438 kr |
| Summa tillgångar | 406 465 kr | 340 020 kr | 476 783 kr | 489 125 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 160 231 kr | 159 982 kr | 222 606 kr | 256 560 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 135 231 kr | 134 982 kr | 197 606 kr |
| Årets resultat | 135 231 kr | -249 kr | 62 624 kr | 33 954 kr |
| Obeskattade reserver | 56 770 kr | 51 770 kr | 78 777 kr | 93 482 kr |
| Kortfristiga skulder | 189 464 kr | 128 268 kr | 175 400 kr | 139 083 kr |
| Leverantörsskulder | 29 200 kr | 498 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 29 000 kr | 41 240 kr | 31 320 kr | 40 332 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 131 264 kr | 86 530 kr | 144 080 kr | 98 751 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 406 465 kr | 340 020 kr | 476 783 kr | 489 125 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm, bedriver konsultverksamhet inom inom eventbranschen och industriell design.
Företrädare
- Jeremy Lloyd G (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Gallant Produktion AB för organisationsnummer?
Gallant Produktion AB har organisationsnummer 559363-2945 (5593632945).
Var ligger Gallant Produktion AB?
Gallant Produktion AB har sin registrerade adress Kolsnarsvägen 19, 12051 Årsta.
Vilken bransch är Gallant Produktion AB verksamt i?
Gallant Produktion AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Gallant Produktion AB?
Gallant Produktion AB hade en nettoomsättning på 781 023 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Gallant Produktion AB?
Gallant Produktion AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Gallant Produktion AB någon utdelning?
Styrelsen i Gallant Produktion AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.