Cloling AB
Cloling AB har organisationsnummer 559363-3042 (5593633042)
Aktiebolag • Org.nr: 559363-3042
Om företaget
Cloling AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 84 procent till 161 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 016 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Cloling AB 161 000 kr och redovisade ett resultat på -78 476 kr. Rörelsemarginalen var -49,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 16,9 procent). Soliditeten var 58,1 procent, under branschens median (median 69,0 procent). Kassalikviditeten var 238,4 procent, under branschens median (median 367,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -49,6 procent | 16,9 procent | 0,5 procent till 44,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -48,4 procent | 18,5 procent | 0,8 procent till 46,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 58,1 procent | 69,0 procent | 46,9 procent till 87,0 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 238,4 procent | 367,5 procent | 187,6 procent till 796,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -94,8 procent | 13,3 procent | -4,6 procent till 44,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -84,2 procent | -3,3 procent | -30,2 procent till 21,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 161 000 kr | 676 000 kr | 298 000 kr till 1 262 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 93 000 kr | 418 000 kr | 114 000 kr till 729 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 510 av 2 321 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition.
- Plats 19 av 26 aktiebolag inom litterärt skapande och musikkomposition med säte i Täby.
- Plats 2 222 av 3 442 aktiebolag med säte i Täby.
- Plats 78 119 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 234 905 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 79,6 procent | 0,4 procent | 6,9 procent | -49,6 procent |
| Vinstmarginal | 79,7 procent | 0,3 procent | 7,2 procent | -48,4 procent |
| Soliditet | 68,3 procent | 39,7 procent | 33,3 procent | 58,1 procent |
| Kassalikviditet | 315,9 procent | 165,8 procent | 150,0 procent | 238,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,5 procent | 1,8 procent | 35,7 procent | -94,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 451,2 procent | 49,9 procent | -84,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 678 000 kr | 1 016 000 kr | 161 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 511 000 kr | 460 000 kr | 93 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grindtorpsvägen 25, 8 trc/o c/o Per Olof Lingwall
18349 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Författande, journalistisk verksamhet inkluderande foto, redigering och layout, rådgivning inom ekonomi och EU- finansiering inom transportbranschen med särskild inriktning mot järnväg. Föreningsadministrativt arbete och därtill förenlig verksamhet.
Bransch
- 90110Litterärt skapande och musikkompositionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 122 618 kr | 677 668 kr | 1 015 766 kr | 161 174 kr |
| Övriga externa kostnader | 23 570 kr | 164 527 kr | 485 625 kr | 148 421 kr |
| Personalkostnader | 1 119 kr | 510 600 kr | 460 442 kr | 92 599 kr |
| Rörelseresultat | 97 929 kr | 2 541 kr | 69 699 kr | -79 846 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 4 281 kr | 1 972 kr |
| Räntekostnader | 125 kr | 141 kr | 579 kr | 602 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 97 804 kr | 2 400 kr | 73 401 kr | -78 476 kr |
| Skatt | 20 970 kr | 494 kr | 15 868 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 76 834 kr | 1 906 kr | 57 533 kr | -78 476 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 148 992 kr | 261 373 kr | 483 782 kr | 142 628 kr |
| Kortfristiga fordringar | 113 900 kr | 24 405 kr | 321 284 kr | 63 667 kr |
| Kassa och bank | 35 092 kr | 236 968 kr | 162 498 kr | 78 961 kr |
| Summa tillgångar | 148 992 kr | 261 373 kr | 483 782 kr | 142 628 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 101 834 kr | 103 740 kr | 161 273 kr | 82 797 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 76 834 kr | 78 740 kr | 136 273 kr |
| Årets resultat | 76 834 kr | 1 906 kr | 57 533 kr | -78 476 kr |
| Kortfristiga skulder | 47 158 kr | 157 633 kr | 322 509 kr | 59 831 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 4 375 kr | 4 375 kr |
| Skatteskulder | 17 262 kr | 13 571 kr | -2 915 kr | -18 756 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 896 kr | 144 062 kr | 261 049 kr | 14 212 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 148 992 kr | 261 373 kr | 483 782 kr | 142 628 kr |
Företrädare
- Per Olof L
Undertecknad i Täby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Cloling AB för organisationsnummer?
Cloling AB har organisationsnummer 559363-3042 (5593633042).
Var ligger Cloling AB?
Cloling AB har sin registrerade adress Grindtorpsvägen 25, 8 tr, 18349 Täby.
Vilken bransch är Cloling AB verksamt i?
Cloling AB är registrerat i branschen litterärt skapande och musikkomposition enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Cloling AB?
Cloling AB hade en nettoomsättning på 161 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Cloling AB?
Cloling AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Täby
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.