Red Hat Factory AB
Red Hat Factory AB har organisationsnummer 559363-7514
Aktiebolag • Org.nr: 559363-7514
Detaljhandel via internet eller postorder med kläderRönninge
Om företaget
Red Hat Factory AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Rönninge. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel via internet eller postorder med kläder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47712).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 70 procent till 3 949 768 kr räkenskapsåret 2025 (2 318 048 kr föregående år).
Adress
BOX 203014402 Rönninge
Verksamhetsbeskrivning
Försäljning och tillverkning av konsumentprodukter som handstickade mössor, tröjor och strumpor i ull.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 214 110 kr | 540 346 kr | 2 318 048 kr | 3 949 768 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 21 760 kr | 18 127 kr | 8 920 kr | 14 063 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 186 496 kr | 193 910 kr | 964 188 kr | 1 282 183 kr |
| Övriga externa kostnader | 62 655 kr | 228 272 kr | 1 162 853 kr | 2 055 266 kr |
| Personalkostnader | - | - | 66 368 kr | 387 590 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 13 135 kr |
| Rörelseresultat | -15 897 kr | 135 156 kr | 118 028 kr | 196 994 kr |
| Ränteintäkter | - | 12 kr | 56 kr | 897 kr |
| Räntekostnader | 9 kr | 6 kr | 45 kr | 2 765 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -15 906 kr | 135 162 kr | 118 039 kr | 195 126 kr |
| Skatt | - | 27 843 kr | 24 315 kr | 40 196 kr |
| Årets resultat | -15 906 kr | 107 319 kr | 93 724 kr | 154 930 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 34 480 kr | 26 271 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 34 480 kr | 26 271 kr |
| Omsättningstillgångar | 173 089 kr | 172 663 kr | 280 630 kr | 860 590 kr |
| Varulager | 118 927 kr | 73 783 kr | 93 625 kr | 300 190 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 533 kr | 40 117 kr | 83 330 kr | 344 373 kr |
| Kassa och bank | 50 629 kr | 58 763 kr | 103 675 kr | 216 027 kr |
| Summa tillgångar | 173 089 kr | 172 663 kr | 315 110 kr | 886 861 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 31 425 kr | 138 744 kr | 210 137 kr | 143 067 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 22 331 kr | 6 425 kr | 91 413 kr | -36 863 kr |
| Årets resultat | -15 906 kr | 107 319 kr | 93 724 kr | 154 930 kr |
| Kortfristiga skulder | 141 664 kr | 33 919 kr | 104 973 kr | 743 794 kr |
| Leverantörsskulder | 141 664 kr | 0 kr | 25 025 kr | 661 920 kr |
| Skatteskulder | - | 27 843 kr | 52 158 kr | 40 844 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 6 076 kr | 18 415 kr | 39 539 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 173 089 kr | 172 663 kr | 315 110 kr | 886 861 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Rönninge, Stockholms Län registrerades år 2022 och ska bedriva försäljning och tillverkning av konsumentprodukter som handstickade mössor, tröjor och strumpor i ull.
Företagets omsättning ökade ytterligare betydligt under räkenskapsåret. Ökningen beror främst på en lyckad marknadsföringsstrategi.
Företrädare
- Benjamin Antoni A (styrelseledamot)
- Margreta A (styrelseordförande)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-02
- Status
- Verksam