FS Bygg & Mark AB
FS Bygg & Mark AB har organisationsnummer 559364-4700 (5593644700)
Aktiebolag • Org.nr: 559364-4700
Om företaget
FS Bygg & Mark AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gävle. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Företaget bedriver även verksamhet inom mark- och grundarbeten.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 48 procent till 39 454 636 kr räkenskapsåret 2025 (26 738 767 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FS Bygg & Mark AB 39 454 636 kr och redovisade ett resultat på 2 425 077 kr. Rörelsemarginalen var 8,5 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 10,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 100,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,5 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 10,3 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 100,6 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 98,9 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 47,6 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 3 288 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 693 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 189 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 2 av 84 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Gävle.
- Plats 44 av 2 836 aktiebolag med säte i Gävle.
- Plats 109 av 7 255 aktiebolag i Gävleborgs län.
- Plats 4 560 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,6 procent | 6,8 procent | 8,6 procent | 8,5 procent |
| Vinstmarginal | 7,6 procent | 6,8 procent | 8,3 procent | 7,8 procent |
| Soliditet | 8,6 procent | 29,5 procent | 13,4 procent | 10,3 procent |
| Kassalikviditet | 96,7 procent | 124,9 procent | 100,7 procent | 100,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 95,1 procent | 78,5 procent | 87,6 procent | 98,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 44,6 procent | 22,5 procent | 47,6 procent |
| Omsättning per anställd | 3 020 000 kr | 2 426 000 kr | 2 431 000 kr | 3 288 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 531 000 kr | 521 000 kr | 682 000 kr | 693 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Björnbovägen 1280427 Gävle
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Björnbovägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Markarbete åt privata och företag, samt byggnationer och renoveringar åt privata och företag
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 15 098 887 kr | 21 832 489 kr | 26 738 767 kr | 39 454 636 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 3 272 kr | 54 991 kr | 55 494 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 9 446 679 kr | 12 724 453 kr | 13 784 488 kr | 22 425 914 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 813 510 kr | 2 669 681 kr | 2 719 626 kr | 4 609 474 kr |
| Personalkostnader | 2 656 930 kr | 4 690 531 kr | 7 497 696 kr | 8 320 159 kr |
| Avskrivningar | 33 935 kr | 256 327 kr | 498 458 kr | 817 721 kr |
| Rörelseresultat | 1 147 833 kr | 1 494 769 kr | 2 293 490 kr | 3 336 862 kr |
| Ränteintäkter | - | 426 kr | 4 880 kr | 1 838 kr |
| Räntekostnader | 434 kr | 399 kr | 81 868 kr | 242 088 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 147 399 kr | 1 494 796 kr | 2 216 502 kr | 3 096 612 kr |
| Bokslutsdispositioner | -522 957 kr | 0 kr | -525 000 kr | 0 kr |
| Skatt | 139 610 kr | 328 485 kr | 376 627 kr | 671 535 kr |
| Årets resultat | 484 832 kr | 1 166 311 kr | 1 314 875 kr | 2 425 077 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 1 197 170 kr | 1 252 013 kr | 5 148 665 kr | 6 900 544 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 197 170 kr | 1 252 013 kr | 5 108 665 kr | 6 640 544 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 40 000 kr | 260 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 750 963 kr | 3 792 910 kr | 6 046 330 kr | 16 826 190 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 122 891 kr | 2 645 596 kr | 4 348 013 kr | 16 060 584 kr |
| Kassa och bank | 1 628 072 kr | 1 147 314 kr | 1 698 317 kr | 765 606 kr |
| Summa tillgångar | 5 948 133 kr | 5 044 923 kr | 11 194 995 kr | 23 726 734 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 509 832 kr | 1 486 143 kr | 1 501 018 kr | 2 451 095 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 294 832 kr | 161 143 kr | 1 018 kr |
| Årets resultat | 484 832 kr | 1 166 311 kr | 1 314 875 kr | 2 425 077 kr |
| Obeskattade reserver | 522 957 kr | 522 957 kr | 1 047 957 kr | 1 047 957 kr |
| Kortfristiga skulder | 4 915 344 kr | 3 035 823 kr | 6 001 951 kr | 16 732 049 kr |
| Leverantörsskulder | 3 126 704 kr | 1 556 065 kr | 1 931 395 kr | 5 034 860 kr |
| Skatteskulder | 78 485 kr | 371 381 kr | 598 444 kr | 680 596 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 536 534 kr | 352 598 kr | 1 460 428 kr | 3 953 022 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 948 133 kr | 5 044 923 kr | 11 194 995 kr | 23 726 734 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver markarbeten, byggnationer och renoveringar åt privatpersoner och företag.
Bolaget har under året bytt ägare, nuvarande ägare är SLM Holding AB, org.nr: 559285-5646.
Företrädare
- Fredrik P (verkställande direktör)
- Sebastian K
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FS Bygg & Mark AB för organisationsnummer?
FS Bygg & Mark AB har organisationsnummer 559364-4700 (5593644700).
Var ligger FS Bygg & Mark AB?
FS Bygg & Mark AB har sin registrerade adress Björnbovägen 12, 80427 Gävle.
Vilken bransch är FS Bygg & Mark AB verksamt i?
FS Bygg & Mark AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FS Bygg & Mark AB?
FS Bygg & Mark AB hade en nettoomsättning på 39 454 636 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har FS Bygg & Mark AB?
FS Bygg & Mark AB hade i genomsnitt 12 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår FS Bygg & Mark AB någon utdelning?
Styrelsen i FS Bygg & Mark AB föreslog en utdelning på 2 400 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gävle
- Län
- Gävleborgs län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.