jennyleion AB
jennyleion AB har organisationsnummer 559365-5441 (5593655441)
Aktiebolag • Org.nr: 559365-5441
Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskolaTranås
Om företaget
jennyleion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tranås. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 85330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 14 procent till 1 030 515 kr räkenskapsåret 2025 (1 198 518 kr föregående år).
År 2022 omfattar en period om 11 månader.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte jennyleion AB 1 030 515 kr och redovisade ett resultat på -203 081 kr. Rörelsemarginalen var -19,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 20,4 procent). Soliditeten var 42,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,5 procent). Kassalikviditeten var 103,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -19,7 procent | 20,4 procent | 7,7 procent till 41,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -19,7 procent | 18,4 procent | 4,0 procent till 41,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 42,9 procent | 64,5 procent | 44,0 procent till 81,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 103,1 procent | 307,8 procent | 207,3 procent till 505,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -151,1 procent | 25,5 procent | 0,0 procent till 63,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -14,0 procent | 1,2 procent | -28,6 procent till 35,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 35 av 126 aktiebolag inom eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola.
- Plats 213 av 428 aktiebolag med säte i Tranås.
- Plats 3 976 av 8 640 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 142 743 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,4 procent | 10,4 procent | 13,5 procent | -19,7 procent |
| Vinstmarginal | 21,1 procent | 10,5 procent | 13,7 procent | -19,7 procent |
| Soliditet | 52,1 procent | 83,8 procent | 71,5 procent | 42,9 procent |
| Kassalikviditet | 188,3 procent | 1505,2 procent | 230,7 procent | 103,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,6 procent | 26,3 procent | 34,4 procent | -151,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -2,5 procent | 16,1 procent | -14,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 058 000 kr | 1 032 000 kr | 1 199 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 693 000 kr | 768 000 kr | 806 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kapplandsgatan 1057338 Tranås
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsult verksamhet inom utbildning mot yrkeshögskola, kommunalverksamhet och privata verksamheter. Främst med inriktningen vård och omsorg.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 058 273 kr | 1 032 021 kr | 1 198 518 kr | 1 030 515 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 13 851 kr | 0 kr | 4 000 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 125 727 kr | 156 740 kr | 226 074 kr | 238 130 kr |
| Personalkostnader | 692 542 kr | 768 235 kr | 806 176 kr | 994 805 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 696 kr |
| Rörelseresultat | 226 153 kr | 107 046 kr | 162 268 kr | -203 116 kr |
| Ränteintäkter | - | 1 319 kr | 1 777 kr | 176 kr |
| Räntekostnader | 3 085 kr | 25 kr | 98 kr | 141 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 223 068 kr | 108 340 kr | 163 947 kr | -203 081 kr |
| Skatt | 46 743 kr | 22 077 kr | 33 845 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 176 325 kr | 86 263 kr | 130 102 kr | -203 081 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 38 110 kr | 38 110 kr | 181 110 kr | 128 823 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 38 110 kr | 38 110 kr | 38 110 kr | 2 823 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 143 000 kr | 126 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 348 150 kr | 353 631 kr | 346 928 kr | 184 577 kr |
| Kortfristiga fordringar | 67 136 kr | 248 979 kr | 183 828 kr | 130 548 kr |
| Kassa och bank | 281 014 kr | 104 652 kr | 163 100 kr | 54 029 kr |
| Summa tillgångar | 386 260 kr | 391 741 kr | 528 038 kr | 313 400 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 201 325 kr | 328 247 kr | 377 689 kr | 134 410 kr |
| Aktiekapital | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 216 984 kr | 222 587 kr | 312 491 kr |
| Årets resultat | 176 325 kr | 86 263 kr | 130 102 kr | -203 081 kr |
| Kortfristiga skulder | 184 935 kr | 23 494 kr | 150 349 kr | 178 990 kr |
| Leverantörsskulder | - | 17 462 kr | 26 936 kr | 16 391 kr |
| Skatteskulder | - | - | 37 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 935 kr | 6 032 kr | 123 376 kr | 162 599 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 386 260 kr | 391 741 kr | 528 038 kr | 313 400 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Tranås registrerades år 2022 och bedriver konsultverksamhet inom utbildning mot yrkeshögskola, kommunal verksamhet och privata verksamheter. Främst med inriktningen vård och omsorg.
Företrädare
- Jenny L (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har jennyleion AB för organisationsnummer?
jennyleion AB har organisationsnummer 559365-5441 (5593655441).
Var ligger jennyleion AB?
jennyleion AB har sin registrerade adress Kapplandsgatan 10, 57338 Tranås.
Vilken bransch är jennyleion AB verksamt i?
jennyleion AB är registrerat i branschen eftergymnasial utbildning vid annat än universitet eller högskola enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter jennyleion AB?
jennyleion AB hade en nettoomsättning på 1 030 515 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tranås
- Län
- Jönköpings län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2022-02-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.