Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB

Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB har organisationsnummer 559365-8429 (5593658429)

Aktiebolag • Org.nr: 559365-8429

Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingarJärfälla

Aktivt företagVerksamt sedan 2022Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Bolaget registrerades 2022 och är aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96220). Sidoverksamheter inkluderar fysioterapeutisk verksamhet, dagspa, bastu och ångbastu och detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar.

Ekonomi

725 103 krOmsättning▲ 9 procent
225 642 krÅrets resultat
1Antal anställda
71,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 9 procent till 725 103 kr räkenskapsåret 2025 (667 639 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB 725 103 kr och redovisade ett resultat på 225 642 kr. Rörelsemarginalen var 35,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,2 procent). Soliditeten var 71,9 procent, över branschens median (median 51,0 procent). Kassalikviditeten var 148,0 procent, under branschens median (median 192,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal35,7 procent5,2 procent-1,3 procent till 16,3 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal35,7 procent5,0 procent-1,6 procent till 16,1 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet71,9 procent51,0 procent23,3 procent till 72,0 procentöver branschens median
Kassalikviditet148,0 procent192,1 procent96,8 procent till 352,3 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital77,4 procent16,7 procent-10,8 procent till 48,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt8,6 procent1,7 procent-13,8 procent till 20,8 procentöver branschens median
Omsättning per anställd725 000 kr722 000 kr479 000 kr till 1 093 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd119 000 kr354 000 kr163 000 kr till 505 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 055 av 2 159 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
  • Plats 17 av 29 aktiebolag inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar med säte i Järfälla.
  • Plats 1 161 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
  • Plats 56 086 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 168 699 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal2022202320242025
Rörelsemarginal-81,2 procent0,8 procent5,4 procent35,7 procent
Vinstmarginal-81,2 procent1,0 procent5,4 procent35,7 procent
Soliditet20,8 procent19,8 procent18,4 procent71,9 procent
Kassalikviditet94,5 procent233,3 procent192,5 procent148,0 procent
Avkastning på eget kapital-581,4 procent15,2 procent54,1 procent77,4 procent
Omsättningstillväxt-144,0 procent48,8 procent8,6 procent
Omsättning per anställd184 000 kr449 000 kr668 000 kr725 000 kr
Personalkostnad per anställd70 000 kr43 000 kr180 000 kr119 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Slåttervägen 14
c/o Marie Halfvarson
17550 Järfälla

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva verksamhet inom kroppsbehandlingar och skönhetsvård, bedriva handel med relaterade produkter och smycken, samt bedriva konsultverksamhet och projektledning inom marknadsföring och kommunikation.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2022202320242025
Nettoomsättning183 900 kr448 634 kr667 639 kr725 103 kr
Övriga rörelseintäkter-11 178 kr17 096 kr39 310 kr
Råvaror och förnödenheter--16 636 kr48 886 kr46 865 kr
Övriga externa kostnader255 609 kr423 168 kr387 512 kr287 412 kr
Personalkostnader69 664 kr42 600 kr179 608 kr118 633 kr
Avskrivningar3 456 kr6 908 kr32 945 kr52 613 kr
Rörelseresultat-149 386 kr3 772 kr35 784 kr258 580 kr
Ränteintäkter31 kr635 kr229 kr32 kr
Räntekostnader-36 kr-200 kr267 kr25 kr
Resultat efter finansiella poster-149 319 kr4 607 kr35 746 kr258 587 kr
Skatt---32 945 kr
Årets resultat-149 319 kr4 607 kr35 746 kr225 642 kr

Balansräkning

Post2022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar31 087 kr24 179 kr239 919 kr187 306 kr
Materiella anläggningstillgångar31 087 kr24 179 kr219 763 kr167 150 kr
Finansiella anläggningstillgångar--20 156 kr20 156 kr
Omsättningstillgångar92 341 kr128 526 kr118 977 kr218 178 kr
Varulager--4 878 kr58 014 kr
Kortfristiga fordringar37 065 kr81 288 kr95 727 kr95 263 kr
Kassa och bank55 276 kr47 238 kr18 372 kr64 901 kr
Summa tillgångar123 428 kr152 705 kr358 896 kr405 484 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital25 682 kr30 289 kr66 035 kr291 677 kr
Aktiekapital25 000 kr25 000 kr25 000 kr25 000 kr
Balanserat resultat150 001 kr682 kr5 289 kr41 035 kr
Årets resultat-149 319 kr4 607 kr35 746 kr225 642 kr
Kortfristiga skulder97 746 kr55 097 kr59 283 kr108 194 kr
Leverantörsskulder-7 500 kr27 773 kr42 771 kr
Skatteskulder---32 945 kr
Övriga kortfristiga skulder83 901 kr15 310 kr14 211 kr18 079 kr
Summa eget kapital och skulder123 428 kr152 705 kr358 896 kr405 484 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget bedriver verksamhet inom kroppsbehandlingar och skönhetsvård därmed förenlig verksamhet.
Kommentar till förändring av eget kapital
Villkorade aktieägartillskott uppgår till 150 000 kr (150 000 kr)

Företrädare

  • Marie H (styrelseledamot)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2022-02-16
Registrerat hos Bolagsverket
Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB
2022-02-18
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB för organisationsnummer?

Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB har organisationsnummer 559365-8429 (5593658429).

Var ligger Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB?

Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB har sin registrerade adress Slåttervägen 14, 17550 Järfälla.

Vilken bransch är Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB verksamt i?

Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB är registrerat i branschen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB?

Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB hade en nettoomsättning på 725 103 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB?

Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Föreslår Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB någon utdelning?

Styrelsen i Fot- & Kroppsverkstan Medicinsk Fotvård Stockholm AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Järfälla
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2022-02-16
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-06

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar